به گزارش تبریزمن، عیسی کلانتری بعد از ظهر امروز در جلسه کرسی آزاداندیشی در جمع مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه بناب با بیان عملکرد دولت در خصوص احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: دولت یازدهم خود را متعهد و مکلف به احیای دریاچه ارومیه می‌داند و این امر را از نخستین روزهای آغاز به کار خود نشان داده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد کارهای مربوط به احیای دریاچه ارومیه به‌عهده آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی است؛ افزود: دستگاه‌های اجرایی باید آستین‌ها را بالا زده و برای احیای این دریاچه قدم بردارند.

کلانتری با انتقاد از دانشگاه علوم پزشکی به‌خاطر عدم اهتمام جدی به موضوع احیای دریاچه تصریح کرد: مسئولیت حوادث ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه به‌عهده آنهاست و آنها باید بگویند که ریزگردهای این دریاچه در سلامت و همچنین احتمال بروز بیماری‌ها چه نقشی دارند.

وی افزود: با وجود اینکه بنده نیز اعلام کرده‌ام اعتبار مورد نیاز این کار کارشناسی از محل اعتبارات احیای دریاچه ارومیه قابل‌ پرداخت است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین با اشاره به اینکه این ستاد در اجرای این طرح خواهان بهره‌مندی از تمام توانایی نهادهای اجرایی است؛ اظهار داشت: انتظار می‌رود نهادها نیز طرح‌هایی را مطرح کنند و به تصویب برسانند که قابلیت اجرایی داشته و در نهایت منجر به سرریز آب به دریاچه شود.

کلانتری ادامه داد: هر طرحی که منجر به افزایش میزان آب دریاچه و ضمانت ورود آب به این دریاچه شود، مورد حمایت قرار می‌گیرد و درغیر‌ این‌صورت هیچ طرحی در این ستاد اجرا نمی‌شود.

وی با بیان اینکه صحبت از خشک شدن دریاچه ارومیه نباید جرم تلقی شود، اظهار داشت: دولت روی قول‌های خود ایستاده و تلاش می‌کند تا سال ۱۴۰۳ وضعیت دریاچه ارومیه را به سطح اکولوژیک برساند.

این مقام عالی‌رتبه دولتی تصریح کرد: ظرف ۱۰ سال آینده میزان آب دریاچه به ۱۵ میلیارد مترمکعب خواهد رسید و مردم از شر ریزگردهای نمکی نیز راحت می‌شوند.

کلانتری گفت: امسال ۲هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اعتبار اختصاص یافته است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :