رانندگان در هنگام رانندگی در فصل زمستان چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

به گزارش تبریزمن، امکان لغزندگی جاده‌ها و کم شدن محدوده دید رانندگان با فرا رسیدن روزهای تاریک، بارانی و مه‌آلود پاییزی و زمستانی بالا رفته و به همین خاطر رانندگان باید حواس خود را بیشتر جمع کنند.

در زیر برخی نکاتی که می‌توان برای ایمن‌تر رانندگی کردن آنها را مد نظر قرار داد ذکر شده است:

۱٫ رانندگان در زمستان قبل از آغاز رانندگی ابتدا به خوبی به اطلاعات ارائه شده توسط پلیس، رسانه های جمعی مثل رادیو و تلویزیون توجه کرده و از وضعیت راه ها اطلاعات کافی را بدست آورید که در صورت اعلام شرایط بد اب و هوایی خطرناک از مسافرت صرفه نظر کنید.

۲٫ در صورت انجام ماموریت های ضروری که مجبور به استفاده از وسیله نقلیه در چنین شرایطی هستید ابتدا از وجود تجهیزات ایمنی و لوازم مورد نیاز برای رانندگی در شرایط مذکور اطمینان حاصل کنید.

۳٫ ترجیحا در یک جاده برفی سبقت نگیرید. اگر خواستید سبقت بگیرید بهتر است سرعت برف پاک‌کن‌ها را زیاد کنید تا دید شما کم نشود.

۴٫ در شروع بارندگی به دلیل چربی‌های سطح جاده، لغزندگی جاده زیاد می‌شود. در این‌گونه مواقع با سرعت کم‌تر و رعایت فاصله مجاز رانندگی کنید.

۵٫ روی سطوح لغزنده برای جلوگیری از لیز خوردن خودرو یا چرخیدن قسمت عقبی سعی کنید از فشار پا روی پدال گاز کم کنید و با کم‌ترین دور ممکن حرکت کنید.

۶٫ بهتر است هنگام بارندگی هر چند دقیقه یک بار به آرامی ترمز کنید که آب روی دیسک‌های ترمز خشک شود، چون ممکن است در یک لحظه واقعاً به ترمز کردن احتیاج پیدا کنید که اگر دیسک‌های ترمز خیس باشند، ترمز‌ها موفق عمل نخواهند کرد.

۷٫ در جاده‌های کوهستانی و در پیچ‌ها سرعت خود را به حداقل برسانید. ممکن است به علت سایه در پشت پیچ‌ها برف و یخ‌ها آب نشده باشند.

۸٫ دیگران را از مسیر حرکت تا مقصد و زمان احتمالی رسیدن به مقصدتان آگاه سازید.

۹٫ لغزندگی جاده ها نه تنها در زمستان بلکه در فصول دیگر نیز باعث خیسی سطوح جاده می گردد. برای جلو گیری از لغزش خودرو در چنین شرایطی کاهش دادن سرعت و فشردن پدال کلاج است تا خودرو به آرامی متوقف شود در چنین شرایطی نباید به هیچ وجه ترمز شدید گرفته و به خودرو اجازه دهید به توجه به مقاومت وزنی خود به آرامی متوقف شود.

۱۰٫ در صورت مجبور بودن به رانندگی در بوران و برف با سرعت مطمئن حر کت کنید.

۱۱٫ حین رانندگی در بوران و برف حتما” برف پاکن و چراغ های ( نور پایین ) را روشن کنید. چراغ‌های جلویی را باید در طول روز هم روشن گذاشت. برخی شرکت‌های بیمه در اروپا از پرداخت خسارت تصادفات در صورتی که راننده این چراغ‌ها را روشن نکرده باشد، خودداری می‌کنند. اما این چراغ‌ها را نباید هیچگاه در هوای مه‌آلود روشن کرد، چون قطرات آب باعث انعکاس شدید نور روشن شده و محدوده دید را بدتر می‌کند.

۱۲٫ در موقع رانندگی بر روی برف فشرده سرعت خودرو را به نصف کاهش داده و در مواقع رانندگی بر روی سطوح یخ زده آهسته برانید.

۱۳٫ در مواقع رانندگی بر روی جاده های لغزنده ترمز شدید نگرفته و زودتر از موعد و بصورت مکرر و آهسته ترمز بگیرید تا از لیز خوردن خودرو جلو گیری بعمل آید.

۱۴٫ در صورت نیاز به توقف و یا آغاز حرکت در سطوح لغزنده سرعت را کاملا” آهسته کاهش یا افزایش داده و با دنده سنگین حرکت کنید.

۱۵٫ فاصله مجاز با خودرو جلوئی را به خوبی رعایت کرده و در شرایط بد آب و هوایی این فاصله را افزایش دهید زیرا زمان اعمال فعالیت های راننگی از ۲ تا ۳ ثانیه بر روی جاده خشک به ۹ تا ۱۰ ثانیه برروی جاده های لغزنده ضریب ایمنی رانندگی خود را افزایش دهید.

۱۶٫ در شرایط برفی حداکثر سرعت ۶۰ کیلو متر در ساعت می باشد که در این زمان قادر به حفظ خط ترمز خود می باشید.

۱۷٫ در صورتی که خودرو در حال لغزش است فرمان را به سمت مخالف که خودرو می لغزد بگردانید

۱۸٫ در صورتیکه لاستیک ها در جایی گرفتار شده اند و می چرخد دنده را در حالت خلاص قرار دهید و تلاش کنید خودرو را با هل دادن و یا بکسل کردن ازاد کنید.

۱۹٫ در صورت نیاز به توقف در جاده های برفی و یخ زده سرعت خود را به آهستگی کاهش دهید و ترمز ناگهانی نگیرید.

۲۰٫ مناطق پر تردد مثل پل ها و رو گذر ها و معابر واقع شده در سایه توجه بیشتری مبذول زیرا این مناطق سریعتر از سایر بخش ها یخ می زنند.

۲۱٫ مراقب نحوه رانندگی، رانندگان وسایل نقلیه مجاور خود باشید.

۲۲٫ باک خودرو را به منظور عدم نفوذ رطوبت حداقل تا نیمه پر نگاه دارید و سعی کنید قدری سوخت ذخیره با رعایت اصول ایمنی در داخل خودرو نگهداری کنید.

۲۳٫ ابزار احتیاطی مورد نیاز مانند یخ شکن – مایع ضد یخ شیشه و برف پاکن – جارو دستی – بیلچه تاشو – بسته کوچک محتوای شن – کابل ارتباطی – ( سیم سیار ) جعبه ابزار به همراه داشته باشند.

۲۴٫ به منظور اقدامات احتیاطی بیشتر به تلفن همراه – کلاه گرم – دستکش- پتو – بطری های آب و غذاهای آماده – علائم هشدار دهنده – جعبه ابزار و وسایل مورد نیاز دیگر را همراه خود ببرید.

۲۵٫ در صورت گیر کردن در برف یکی از شیشه های خود را به منظور ورود هوای پاک کمی پایین بیاورید.

۲۶٫ در هوای سرد احتمال کم آب شدن بدن وجود دارد لذا بطری آب سالم همراه داشته باشید.

۲۷٫ در شرایط بوران خودرو را ترک نکنید و در داخل خودرو منتظر نیروهای امدادی بمانید چون احتمال گم کردن راه و خودرو وجود دارد.

۲۸٫ در صورت همراه بودن غذای آماده ( مانند کنسرو و. .. ) حتما وسیله قوطی باز کن را نیز همراه داشته باشید.

۲۹٫ لباس های روشن و درخشنده پوشیده ( فسفری ) و از اعلام هشدار دهنده خطر به منظور متوجه کردن خودرو های عبوری بهره بگیرید.

۳۰٫ به منظور جلو گیری از مسمومیت با گاز منو اکسید کربن ( حاصل از احتراق بنزین و در صورتی که ماشین روشن می باشد از عدم مسدود شدن اگزوز با برق اطمینان حاصل کنید زیرا مسدود شدن آن می تواند باعث نشت گاز سمی منو اکسید کربن به داخل خودرو شده و موجب خفگی گردد.

۳۱٫ در صورتی که نیاز به برف روبی بخشهایی از خودرو گرفتار شده در برف وجود دارد این کار را با آهستگی و ملایمت انجام دهید تا فشار زیادی به بدن وارد نیامده و از تعرق احتمالی بدن جلو گیری شود به میزان کافی آب بنوشید تا از کم شدن آب بدن جلو گیری بعمل آید.

۳۲٫ برفها را در نزدیکی خودرو پراکنده نکرده و کمی دورتر از خودرو بریزید.

۳۵٫ مراقب باشید تا به یکباره توان و نیروی بدنی خود را به کار سخت کم نکنید.

۳۶٫ لباس های گرم و سبک بر روی هم و کفش های مناسب برای سطوح یخ زده در بوران بپو شید

۳۳٫ برای گرم شدن عمومی بدن و برقراری جریان خون مناسب درجا و آهسته حرکت کنید.

۳۴٫ در صورت امکان در هوای بارانی و یا روی سطوح یخ زده از ترمز دستی استفاده نکنید.

۳۵٫ در هنگام برف و باران سبقت نگیرید.

۳۶٫ هیچگاه در فضای بسته مثل پارکینگ های کوچک اقدام به گرم کردن موتور خودرو نکنید.

۳۷٫ در بالا رفتن از سطو ح شیب دار بسیار محتاطانه عمل کرده و بیش از حد گاز ندهید زیرا خودرو لیز خواهد خورد و تنها تایر در جای خود خواهد چرخید.

۳۸٫ زمانی که سر بالایی را رد کرده و به سرازیری افتادید سرعت را بسیار کاهش داده و با دنده سنگین حر کت کنید.

۳۹٫ در صورت امکان آهسته برانید اما توقف نکنید زیرا در اغلب اوقات انرژی خودرو امکان حرکت بر روی سطوح یخ زده را به شما نخواهد داد.

۴۰٫ کار کرد سیستم ترمز خود را به خوبی فرا گرفته و اگر از نوع ضد قفل یا به اصطلاح ABS نسبت پدال را آهسته و در دفعات متوالی فشار دهید یخ و اب استحکاک سطح جاده با تایر ها را کاهش داده و باعث قفل شدگی تایر و لغزش خودرو خواهد شد فشار مکرر و اهسته بر پدال ترمز از قفل شدگی تایر ها جلو گیری به عمل می آورد.

۴۱٫ در صورتیکه سیستم ترمز شما از نوع ABS است پدال ترمز را به آهستگی فشار دهید.

۴۲٫ در زمان بالا رفتن از سر بالائی به هیچ وجه ترمز نکنید زیرا هیچ چیز بدتر از بالا رفتن از سربالائی یخ زده نیست.

۴۳٫ به طور منظم قاب چراغ‌های جلو را که در هوای مرطوب این روزها سریع‌تر کثیف می‌شوند، پاک کنید.

۴۴٫ در هنگام رانندگی در برف هر چند وقت یک بار باقیمانده برف و یخ را از زیر سپر‌ها مخصوصاً سپر جلو و گلگیر‌ها تمیز کنید. در غیر این صورت، وزن ماشین زیاد می‌شود و آیرودینامیک ماشین هم از بین می‌رود که هر دو باعث مصرف سوخت بیشتر می‌شود. اگر ارتفاع برف روی سطح جاده با یخ و برف سپر جلو یکی شود، احتمال این که ماشین در برف گیر کند، بسیار زیاد است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :