پنجمین محفل داخلی شعرخوانی جشنواره شعر فجر، همزمان با ایام الله دهه پر برکت فجر با حضور شاعران، استادان و پیشکسوتان شعر طنز به میزبانی ارومیه در تالار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش تبرریزمن، در این برنامه که با استقبال انجمن‌ها، محافل ادبی و شهروندان شعردوست آذربایجان همراه بود، علاوه بر اسماعیل امینی، ناصر فیض، سعید بیابانکی، سیدامیر سادات‌موسوی، عبدالله مقدمی، رضا احسان‌پور و سعید سلیمان‌پور، ۱۶ شاعر آذری‌زبان به شعرخوانی پرداختند و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان  از حسین کریمی مراغه‌ای، شاعر آذربایجان و هم‌عصر با شهریار تجلیل کرد.

در این برنامه، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: شعر طنز ما، بدون آن که بخواهد رانتی از محافل ادبی و جریانات سیاسی بگیرد، جای خودش را در ادبیات ما باز کرده است و به ما به عنوان مجریان جشنواره شعر فجر که از راهنمایی استادان برخورداریم، قبولانده که لااقل یکی از محافلمان را به شعر طنز اختصاص دهیم.

مهدی قزلی با بیان این‌که سال گذشته محفل شعر طنز جشنواره فجر در تهران برگزار شد، اما امسال این محفل را به دیار آذربایجان آوردیم، ادامه داد: شوخی و طنز در شعر محدود به حوزه‌های خیلی خاص است که سیاست و اجتماع، بیش‌ترین برخورداری را از این گونه اشعار دارند.

وی افزود: شعر طنز امروز ایران نشان می‌دهد که ادبای ما از هوش و استعداد بسیار بالایی در این زمینه برخوردارند و ظرفیت زبانی و فرهنگی ما در این زمینه نیز بسیار خوب است؛ به گونه‌ای که طنزپردازان ما اشعار قابل اعتنایی می‌گویند و در عین حال از خطوط قرمز هم عبور نمی‌کنند.

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان خاطرنشان کرد: محفل شعر طنز جشنواره فجر به اعتبار استاد کریمی مراغه‌ای پایش به خطه آذربایجان و شهر ارومیه باز شد و من امیدوارم ما قدر و منزلت استاد بزرگ، مسلم و نابغه ادبیات آذربایجان را بیش‌تر بدانیم. البته آن‌چه اکنون شاهد هستید، بضاعت و توان ما را نشان می‌دهد؛ نه موقعیت و جایگاه استاد کریمی مراغه‌ای را.

محفل شعر طنز دهمین جشنواره شعر فجر که پنجمین محفل داخلی این جشنواره به شمار می‌رفت، به دبیری سعید سلیمان‌پور از شاعران طنزپرداز آذربایجان و با همکاری حوزه هنری استان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی و صداوسیمای مرکز استان  آذربایجانغربی برگزار شد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :