شورای اسلامی کار گروه ماشین سازی تبریز در نامه ای به حجه الاسلام روحانی، خواستار توجه به اهمیّت استراتژیک صنعت تولید ماشین افزار و تعیین وضعیت ماشین سازی تبریز شد.

به گزارش تبریزمن، شورای اسلامی کار گروه ماشین سازی تبریز در نامه ای به حجه الاسلام روحانی، خواستار توجه به اهمیّت استراتژیک صنعت تولید ماشین افزار و تعیین وضعیت ماشین سازی تبریز شد.

در این نامه با تاکید بر اینکه گروه ماشین سازی تبریز نقطه آغازین صنعت ایران اسلامی بوده و در ایجاد واحدهای تولیدی و پژوهشی کشور نقش راهبردی ایفا کرده و می کند، خطاب به رئیس جمهور روحانی آمده است: متاسفانه  گروه ماشین سازی تبریز در حال حاضر به علت بلاتکلیفی حقوقی دچار وضعیت اسفباری است و افزایش بدهی های معوقه سنگین و عدم تامین مواد اولیه مورد نیاز و معوق شدن حقوق کارگران نهایتاً موجب به تعطیلی کشاندن این شرکت مادر صنعتی شده و مسلماً توسعه صنعتی کشور و اجرای پروژه های مد نظر دولت محترم در حوزه های مختلف همچون صنایع نفت و گاز، خودروسازی، صنایع نظامی، کشاورزی و… را با مشکل مواجه خواهد کرد.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: علی ایحال با گذشت بیش از ۱۲ سال از عرضه غیر موفق سهام این گروه جهش فروش و واگذاری توسط سازمان خصوصی سازی طبق اصل ۴۴، نهایتاً شاهد واگذری این گروه از بابت رد دیون دولت محترم به صندوق بازنشستگی فولاد بودیم و این صندوق هم به جهت بدهی صندوق بازنشستگی فولاد به خزانه داری کل واگذار شده و مشکلات این شرکت معظم را دو چندان کرده است.

در ادامه نامه شورای اسلامی کار گروه ماشین سازی تبریز به رئیس جمهور با انتقاد از عملکرد سازمان خصوصی سازی، چهار خواسته اصلی مجموعه گروه ماشین سازی تبریز مطرح شده و آمده است: حال به منظور جلوگیری از خسارت بیشتر به سرمایه های ملی و بیت المال مسلمین و خروج از وضعیت بلاتکلیفی فعلی و همچنین بهبود وضعیت عملکردی شرکت های ماشین سازی تبریز و ریخته گری ماشین سازی تبریز و عدم گسترش تبعات اجتماعی و اعتراضات کارگری به جهت پرداخت های نا منظم و اقساطی حقوق در یک سال گذشته و تاخیر دو ماهه در پرداخت آخرین حقوق های سال جاری پرسنل که مسبب اصلی آن عملکرد نامعقول وزارت اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی سازی) در زمینه استفاده از منابع مالی شرکت و اخذ اعتبارات بانکی و همچنین عدم نظارت و برنامه ریزی برای شرکت های فوق الذکر می باشد، موارد زیل را جهت تعالی این شرکت ها از جنابعالی خواستاریم:

یک- تعیین وضعیت حقوقی شرکت به لحاظ مالکیت

دو- خروج از لیست واگذاری ها جهت نوسازی، بازسازی و اصلاح تجهیزات خطوط تولیدی

سه- پرداخت دیون ممتاز کارگری (حقوق و دستمزد)

چهار- پیگیری تفاهمنامه ها و قراردادهای منعقده شرکت ماشین سازی تبریز با شرکت های خارجی که با نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و استانداری محترم صورت گرفته است.

***

 گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز در حالی پس از ۱۲ سال بلاتکلیفی حقوقی و مدیریتی در قالب رد دیون به صندوق بازنشستگی فولاد ایران واگذار شده است که مقامات سازمان خصوصی سازی بارها از اقدام دولت گذشته در واگذاری صنایع و شرکت های دولتی در قالب رد دیون انتقاد کرده بودند.

بلاتکلیفی گروه ماشین سازی تبریز در حالی ادامه دارد که پس از برجام و حضور هیات های اقتصادی متعدد خارجی در تبریز، فرصت های پرشماری برای انجام صادرات بیشتر از دست این گروه خارج شده است.

گفتنی است گروه ماشین سازی تبریز تنها تولیدکننده ماشین افزارهای سنتر کنترل عددی و یونیورسال دقیق در غرب آسیا است، اما بی تدبیری ۱۲ ساله سازمان خصوصی سازی روند رو به رشد این صنعت استراتژیک کشورمان را در سال های گذشته با بحران جدی مواجه است.

وزارت صنعت، فعالان صنعتی، مدیران استانی و نمایندگان مجلس بارها و بارها از عملکرد سازمان خصوصی سازی انتقاد کرده اند و خواهان بازگشت این صنعت استراتژیک به ایدرو و نوسازی خطوط تولید آن شده اند، اما مقاومت عجیبی از سوی مسئولان سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد در قبال سرنوشت مادر صنعت ایران دیده می شود.

“محمدرضا نعمت زاده”، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان آذر ماه سال گذشته با حضور در کارخانه ماشین سازی تبریز خواستار بازگشت گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز به «ایدرو» و بازسازی و نوسازی خطوط تولید این شرکت شده بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :