رئیس جمهور با بیان اینکه در موفقیت‌ها یا مشکلات همه قوا در نظام سهم دارند، گفت: دولت و مجلس برای حل معضلات کشور به تعامل نیازمندهستند.

به گزارش تبریزمن،حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه مجلس دهم در صحن علنی مجلس با سلام به امام راحل، شهدای مجلس شورای اسلامی و شهیدانی همچون شهید مدرس که جان خود را فدای اسلام کردند، اظهار کرد: امام خمینی (ره) راه مردمسالاری را به ما آموخت و به ما یاد داد که میزان رأی ملت است و تأکید کرد که مجلس در جایگاه رفیعی تحت عنوان رأس امور قرار دارد.

وی همچنین با سلام و آرزوی سلامتی برای رهبر انقلاب ، خاطرنشان کرد: ایشان راه امام عزیز و راحل را به خوبی ادامه دادند و از انقلاب،‌ کشور و نظام به احسن وجه حمایت کردند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مردم ایران از بیش از صد سال پیش همواره در پی مجلسی قوی و کارآمد بودند که قدرت قانون‌گذاری در چارچوب منافع ملی و موازین اسلامی را داشته باشد، خاطرنشان کرد: مردم مجلسی می‌خواستند که بتواند خودسری‌ها را مهار کند. پیش از تشکیل مجلس مشروطه مجلس ملی، قوه مجریه و قوه قضائیه به صورتی وجود داشت اما با انقلاب مشروطه قوه سومی تحت عنوان قوه مقننه به وجود آمد. این قوه مظهر حاکمیت مردم، نظارت عمومی، جایگاهی برای اتصال بخش‌های مختلف کشور و تنوع سلایق و آرا در یک مرکزیت به عنوان مجلس بود.

رئیس دولت یازدهم با تبریک آغازبه کار مجلس دهم،‌ تصریح کرد: دولت و مجلس رسالت‌ها و وظایف مشخص و جدا از هم دارند اما در عین حال وظایف مشترک فراوانی در کنار یکدیگر دارند. اگرچه معمولاً جامعه هرگاه با موفقیت یا مشکلی مواجه می‌شود آن را ازآن دولت می‌داند اما همه قوای نظام در موفقیت‌ها و مشکلات سهم دارند. بنابراین، ما برای حل معضلات کشور نیازمند به تعامل هستیم.

روحانی در ادامه گفت: البته همه ما در نهایت تسلیم قانون‌ایم. اجرای قانون گاهی کمی سخت و تلخ است اما الزامی و ضروری است. من برای وزیر علوم پنج بار و برای وزیر ورزش و جوانان چهار بار به مجلس آمدم. به هر حال ما باید تابع قانون باشیم زیرا با اجرای قانون می‌توانیم از مشکلات کشور عبور کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود در صحن علنی مجلس با اشاره به اینکه مردم در انتخابات گذشته رشد فکری و رشادت فوق‌العاده‌ای از خود نشان دادند، تصریح کرد: هیچ گروه و جناحی این انتخابات را تحریم نکرد و هیچ کس از پیچ و خم‌های مقررات انتخاباتی خسته نشد و همه از حداقل فرصت، حداکثر استفاده را کردند. در این انتخابات لیست‌هایی تهیه شد و گویی مردم و نامزدها این‌بار قبل از احزاب و جناح‌ها به فکر همگرایی بیشتر برای حل مشکلات کشور بودند. همه هم به خوبی می‌دانند که مشکلات بزرگ را می‌توانیم با اتحاد، وحدت و پیروی از رهنمودهای رهبری و با انسجام حل کنیم.

به گفته روحانی دولت یازدهم در مقطع آغاز به کار خود با مشکلات و تلاطم‌های اجتماعی و اقتصادی مواجه بود اما با همکاری مجلس و حمایت مردم از بسیاری از این مشکلات عبور کرد.

وی با بیان اینکه اکنون از تلاطم‌های اقتصادی خبری نیست و آرامش در بازار حاکم است، اظهار کرد: ما از تورم خطرناک ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده‌ایم و امسال به تورم تک‌رقمی می‌رسیم. همچنین امسال به رشد ۵ درصدی می‌رسیم.

روحانی افزود: هیچ دولت و مسئولی نیست که برای مردم خود فقر و بیکاری بخواهد. ما باید اشتغال و شرایطی را فراهم کنیم که مردم درآمد قابل قبولی داشته باشند. در این زمینه هم تجارب فراوانی از کشورهای مختلف وجود دارد. بسیاری از کشورها به لحاظ استعدادهای انسانی و منابع مادی شرایط‌شان از ما پایین‌تر است اما دارای رشد اقتصادی مناسب‌تری هستند. در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی مناسبی دست یافته باشد. در اقتصاد مقاومتی نیز بر اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا تأکید شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :