رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ساختار جمهوری اسلامی هیچ عیبی ندارد و سرتا پای آن درست است در این نظام بر طبق قانون اساسی همه چیز مردمی بوده و وابسته به رای مردم است.

به گزارش تبریزمن، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی در واحد تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: انتخابات مجلس بر این اساس باید کاملا آزاد باشد.

رییس جمهور نیز از طریق انتخاباب کابینه را در دست می گیرد حتی رهبری که بالاترین مقام را در کشور دارند با دو انتخاب مردم، مسوولیت رهبری را به عهده می گیرند.

وی به انتخابات خبرگان رهبری اشاره کرد و ادامه داد نخست اینکه مردم متخصص شناخت رهبری یعنی خبرگان را انتخاب می کنند و بعد آنها رهبر را با رای خود انتخاب می کنند. انتخابات شوراها هم با رای مردم است و حتی اداره روستاهای کوچک نیز با رای مردم است. در جمهوری اسلامی همه چیز انتخاباتی است.

** اگر قانون اساسی اجرا شود مشکلی بوجود نمی آید
وی تصریح کرد: ممکن است در انتخابات مشکلات داشته باشیم ولی اساس آن درست است و اگر قانون اساسی اجرا شود مشکلاتی به وجود نخواهد آمد هر چند کسانی هستند که به خود حق می دهند قانون اساسی را جوری که دوست دارند بفهمند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: شما انقلابی را پیدا نمی کنید که اولین مصیبتش کشته شدن خود انقلابیون باشد که مشهور ترین نمونه آن انقلاب فرانسه است ما هم در اوایل انقلاب و در زمان جنگ در مرکز اختلاف داشته ایم و رییس جمهور با مجلس سازگار نبود از طرفی انبارهای تسلیحات هم پر نبود چرا که خیلی سلاح هایی که دولت هایی مانند فرانسه و انگلستان به شاه فروخته بودند را بعد از انقلاب به ما تحویل نداده اند از طرفی ارتش داشت تصفیه می شد و آنها ما را با دقت رصد می کردند آنها فکر می کردند مانند جنگ جهانی دوم است که رضاخان را به آسانی بردارند و هر که را می خواهند سرکار بگذارند. آنها دیوانه ای مثل صدام را پیدا کردند که ارتش بسیار مجهزی داشت و ما هیچ کس را در دنیا نداشتیم .

** آغاز سال تحصیلی
وی در ادامه به آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و افزود: قرار بود شروع سال تحصیلی با جشن همراه باشد ولی با فاجعه منا که دل ما را خون کرده و اشک ما را سرازیر کرد این مراسم رنگ و بوی دیگری گرفت. خدا می داند چه بر سر مهمان های خدا در صحرای منا آمد.

وی تصریح کرد: من خود را شایسته تقدیرهایی که دوستان از این جانب کردند نمی دانم، من یک فرد کاملا معمولی و یک روستازاده هستم که در روستا بزرگ شده، به شهر آمده، درس خوانده، وارد کارهای سیاسی و اجتماعی شده، بعد از انقلاب اسلامی مسئولیت گرفته و در مسئولیت ها هم خدمت کرده و هم مرتکب خطا شده است.

وی گفت: در دفاع مقدس این تیزبینی، درایت و خداجویی امام بود که هشت سال دفاع سخت را به خوبی از سر ملت گذراند. در دانشگاه آزاد اسلامی هم اگر حمایت و لطف امام عزیز نبود با توجه به جو حاکم که انقلابیون همه چیز را دولتی و تحت تسلط دولت می خواستند هیچوقت چنین اتفاقی نمی افتاد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به اینکه اگر در جنگ های طولانی و بزرگ دنیا تامل کنیم چند ویژگی را در دفاع مقدس پیدا می کنیم که در هیچ جنگی سابقه نداشته است. یکی از این ویژگی ها این بود که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در موقعیت دفاع از خود قرار نداشت چرا که تازه انقلاب شده بود و جمهوری اسلامی یک نهال نو رس بود.

ارتش بعد از انقلاب در حال تسویه بود هر چند که بدنه ارتش که در دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی توجه اش به مردم بود تا حکومت پهلوی.

وی اظهار کرد در انقلاب های معمولی ، معمولا ارتش ها را منحل می کنند و می گویند چون حکومت عوض شده باید ارتش جدیدی بوجود آید ولی ما نمی خواستیم چنین کاری کنیم چرا که انقلابمان اسلامی و انسانی بود و هدف ما انسان سازی بود پس نمی خواستیم انسان ها را از هستی ساقط کنیم برای همین ارتش، شهربانی، ژاندارمری و تمام ادارات دیگر را سرجای خود نگهداشته و منحل نکردیم.

البته اگر افرادی در این نهادها واقعا مستحق تنبیه بودند، تنبیه می شدند و گرنه می ماندند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: ابتدای انقلاب آنهایی که انقلاب کرده بودند توقعاتی را داشتند برای همین نهادهایی بوجود آمد تا این توقعات را پیگیری کند. برای همین جهاد سازندگی بوجود آمد تا کارهای عمرانی را پیگیری کند.

نیروهای مسلح و سپاه و بسیج تاسیس شد و برای دستگاه قضایی دادگاه انقلاب بوجود آمد. طبیعی است نهادهای تازه تاسیس و کم تجربه اشکالاتی داشتند ولی اشکالات آنها در مقابل خدماتشان کم بود و انقلاب را نجات داد.

آیت الله هاشمی ادامه داد: شما یک کشور را پیدا کنید که زمان جنگ به کمک ما آمده باشد؟از آمریکا، اروپا و شوروی سابق گرفته تادول مرتجع منطقه با پیشرفته ترین سلاح ها و امکانات پشت سر صدام قرار داشتند و بنادر و فرودگاه های خود را نیز در اختیار ارتش عراق قرار داده بودند.

وی تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی بودیم که یک مرتبه صدای غرش هواپیما آمد و متوجه شدیم عراق ۱۱۸ پایگاه نظامی کشور را بمباران کرده است. صدام اسم خوزستان را عربستان گذاشت و گفته بود ظرف چند روز آنرا ضمیمه خاکش می کند و بعد هم تهران را فتح می کنیم.

** رشادت ارتش

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: انصافا ارتش جمهوری اسلامی بعد از این واقعه مردانگی و رشادت به خرج داد همان شب وقتی در یک زیر زمین جلسه ستاد جنگ را برگزار کردیم فرماندهان نیروی هوایی ارتش با غیرت تمام گفتند به ما اجازه بدهید در اقدامی تلافی جویانه پایگاه های هوایی عراق را منهدم کنیم تا آنها فکر نکنند ارتش ما ضعیف شده است.

آنها از ما خواستند به هیچ عنوان صحبت از آتش بس نکنیم. کمتر از دو روز بعد هم با ۱۵۰ پرواز هواپیماهای ارتش صدام را زمین گیر کردیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آن موقع سپاه یک نهاد کوچک بود که بیشتر وظیفه امنیتی داشت و بسیج هم که فقط دستور تشکیلش از سوی امام صادر شده بود.

نیروهای مسلح ما واقعا مظلومانه جنگیدند و با وجود این همه تجهیزات دشمن در پایان جنگ کمتر از ۲۰۰ هزار شهید دادند در حالی که ارتش عراق حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار کشته داد هرچند که صدام هیچ وقت اجازه انتشار این آمار را نداد و آن را بسیار کمتر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه اگر لطف خدا نبود امکان نداشت این جنگ ۸ سال طول بکشد افزود: امام رهبر بسیار لایقی بود و خداوند هم به ما نصرت داد و پیروزی بزرگی را به دست آوردیم. هر چند برخی می گویند باید بغداد را فتح کرده و رژیم عراق را تغییر می دادیم ولی خدا این طور نخواست و این در نهایت به نفع ما تمام شد.

وی ادامه داد: امام دستور داده بودند که حق نداریم نیروهایمان را وارد شهرهای عراق کنیم چرا که مردم عراق دوست و برادر ما هستند و فقط باید با آنهایی بجنگیم که مسلحانه با ما نبرد می کنند.

حتی وقتی بحث موشک باران شهرها پیش آمد ایشان دستور اکید داده بودند که اگر قرار است مقابله به مثلی انجام شود باید از ۴۸ ساعت قبل از طریق رادیو به مردم آن شهر عراق اطلاع داده شود تا افراد بیگناه قربانی نشوند.

** پذیرش قطعنامه ۵۹۸ اقدامی بزرگ بود

هاشمی با بیان اینکه پذیرش قطعنامه ۵۹۸ اقدامی بزرگ بود که توسط عقلای نظام انجام گرفت افزود: وقتی آمریکا در خلیج فارس حضور یافته و صدام هم چراغ سبز انجام هرگونه اقدام غیر متعارف در جنگ را از حامیانش گرفته بود و هم از سلاح شیمیایی علیه ما استفاده می کرد و هم قرار بود هواپیماهای مسافربری ما را با موشک بزند و از طرفی سلاحهای پیشرفته مختص ناتو را از آنان قرض گرفته بود .

ارزیابی کردیم و دیدیم اگر شهری مثل تهران که برد موشک های عراق به آنجا می رسید بمباران شیمیایی شود حداقل یک میلیون نفر شهید خواهند شد و همین اتفاق ممکن است درباره شهرهایی مثل کرمانشاه و تبریز و اصفهان هم بیفتد. البته ما هم می توانستیم از سلاح شیمیایی استفاده کنیم ولی اسلام و وجدان به ما اجازه نمی داد مردم را بکشیم.

رییس مجمع تشخیص نظام افزود: بعد از پذیرش قطعنامه هم صدام با این گمان باطل که ایران از موضع ضعف قطعنامه را قبول کرده است دو حمله بزرگ به ایران کرد که یکی از آنها به نیابت از صدام توسط منافقین اجرا شد که در هر دو عملیات شکست سختی خورد.

وی ادامه داد: ما توانستیم متن قطعنامه ۵۹۸ را به نفع خود تغییر دهیم. یعنی چیزی که علیه ما بود را به نفع خود تغییر داده و کاری کنیم که صدام متجاوز شناخته شده و محکوم به پرداخت غرامت به ایران شود.

حال اگر این اتفاق رخ نمی داد و ما بغداد را می گرفتیم چه می شد؟ یکی دوسال می گذشت و بعد مردم عراق صدایشان بلند می شد چرا که آنها ثابت کرده اند تسلط خارجی ها را نمی پذیرند.

همین الان هم که ما به عراق در زمینه پزشکی، سوخت، مهندسی و مبارزه با تروریسم کمک می کنیم سر و صدایشان بلند شده که چرا ایران اینقدر در کشور ما نفوذ دارد.
هاشمی ادامه داد: اکنون می بینیم که اوباما جمهوری خواهان آمریکایی را سرزنش می کند که شما یک هزار میلیارد دلار خرج کرده و ۱۵۰ هزار سرباز آمریکایی را به عراق بردید و ارتش بعث را از بین بردید ولی دست آخر عراق را به ایران دادید و رفت. آیا این نصرت است یا اینکه بغداد را می گرفتیم. امروز هم مردم عراق از ما متشکرند که کمکشان کردیم هم اینکه بعد از پایان جنگ وقتی به بغداد رفتم در کاخ صدام ارتش عراق برای ما رژه رفت.
وی اظهار کرد: حالا آدم های تازه واردی پیدا می شوند که می گویند جام زهر را به امام دادند ولی همان طور که قبلا هم گفته ام امام عظیم الشان تنها ۳ ماه بعد از آتش بس به من فرمودند آن موقع گفتم جام زهر ولی الان که می بینم کشور در مسیر بازسازی و توسعه قرار گرفته این جام از هر شهدی برایم شیرین تر شده است.

هاشمی افزود: آن موقع ۴۰ هزار سرباز ما در اردوگاه های عراق زندانی بودند که خم به ابرو نیاوردند و حتی بیشتر از رزمندگانمان خون به دل صدام کردند ولی جنگ پایان یافت و سرافرازانه به وطن برگشتند.

** فاجعه منا

هاشمی در ادامه به فاجعه منا اشاره کرد و گفت: من بعد از اصلاحات فیزیکی که در منا صورت گرفته بود به آنجا رفتم و آنجا را از نزدیک دیدم. راه های متعددی درست کردند و فضا آنقدر وسیع بود که حجاج به راحتی می آمدند و سنگ می انداختند و می رفتند و این قابل قبول نیست که به این آسانی چنین اتفاق عجیبی بیفتد.

من دیشب گوشه هایی از فیلم حادثه را می دیدم از دلخراشی صحنه ها چشمم را بستم واقعا اینکه مهمانان خانه خدا با لباس احرام این طور جان بدهند خیلی تلخ است.
وی افزود: من شنیدم که وقتی جسد حجاج را انتقال می دادند عده ای که بر اثر حادثه بیهوش شده بودند را هم با آنها برده و به سردخانه سپرده اند. این مصیبت. واقعا بدفاجعه و بد مصیبتی بود .

حجاج به زودی به ایران می آیند و ما خاطراتشان را از این حادثه از زبان خودشان خواهیم شنید و از آن مطلع خواهیم شد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امسال تنها ۲ میلیون زائر به مکه رفته بودند ولی سال بعد قرار است ۵ میلیون نفر به مکه بروند باید خیلی کار کرد که حوادث اینچنینی تکرار نشود به خصوص الان که تروریست های بی رحم در منطقه فعال هستند.
ادامه دارد..


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :