سخنگوی سازمان انرژی اتمی از دستور مساعد رئیس جمهوری برای تامین منابع مالی مورد نیاز دو نیروگاه هسته ای جدید خبر داد.

به گزارش تبریزمن، بهروز کمالوندی در نشست خبری خود با اعلام این خبر افزود: به امید خدا با تامین منابع مالی به صورت جدی بحث نیروگاه های هسته ای جدید را شروع می کنیم و تاریخی را در آینده ای نزدیک برای کلنگ زنی مشخص می کنیم.

کمالوندی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص بازطراحی راکتور اراک اظهار داشت: دو هفته قبل، هیاتی از طرف ایران به چین سفر کرده و الان دو طرف در حال مذاکره هستند.

وی با بیان اینکه طرف چینی تحت عنوان caea شرکتی است که به فعالیت های هسته ای چین نظارت دارد ، از معاهده پیش نویس قراردادهای بازطراحی راکتور اراک خبر داد و گفت: این قراردادها همانند قراردادهای چیپ (در سطح نازل) نیست که کارفرما و پیمانکار وجود داشته باشد بلکه های خواسته های متعدد و متنوعی وجود دارد که نیاز به مذاکرات مختلف دارد.

کمالوندی با بیان اینکه پیش نویس قراردادهای متناسب با خواسته های ما تهیه شده است اظهار داشت: در ارتباط با طراحی کار معطل نشده و به سرعت جلو می رود و طراحی توسط مهندسین ما انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: مذاکرات امری زمانبر هست و بعضا می تواند همزمان با آن، کارهای عملی و طراحی شروع شود.

کمالوندی درخصوص نحوه همکاری اروپایی ها اظهار داشت: در بخش تامین تجهیزات ، علاوه بر چینی ها کمک بقیه کشورها را هم خواهیم داشت که بر اساس سند رسمی، بقیه کشورها در این زمینه متعهد شدند و قرار است کمک کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی روی کاغذ در این خصوص تعهد داده اند، گفت: در زمان نصب تجهیزات باید درباره تعهد آنها قضاوت کرد. دلیلی نمی بینیم با این پروژه های بزرگ بین المللی، کشورهای اروپایی همراهی نکنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: الان موقع دادن تجهیزات نیست بلکه مرحله طراحی است. بعد از آن، مرحله بازبینی طراحی و بعد طراحی تفصیلی است که حدود دو سال زمان می برد و بعد از آن، کار عملی بر روی زمین شروع می شود.

کمالوندی با اشاره به همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: براساس گزارشی که اخیرا آقای آمانو ارائه داد در سال ۲۰۱۵، ۱۰ نیروگاه جدید وارد مدار شده است. این در حالی است که تا آخر سال ۲۰۱۵، ۴۴۴ نیروگاه در ۳۰ کشور دنیا راه اندازی شده بود.

وی با بیان اینکه براساس این گزارش ۶۵ نیروگاه هسته ای در دنیا در حال ساخت است اظهار داشت: عمده این واحدها در منطقه آسیا و ۷۰ درصد آنها در کشور چین متمرکز شده است.

کمالوندی همچنین گفت: آژانس با ۱۸۲ کشور قرارداد پادمانی و با ۱۲۸ کشور قرارداد پروتکلی دارد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون درز اطلاعات هسته ای ایران از آژانس اظهار داشت: در این خصوص ما یادداشت اعتراضی دادیم و آژانس هم یادداشت داد و معاون آژانس در ملاقاتی که با آقای نجفی داشتند اطمینان دادند که اطلاعاتی از آژانس درز نکرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در زمان پروتکل الحاقی، ما بر اساس برجام برنامه بلندمدت خود را در روز اجرای برجام به آژانس می دادیم و آژانس هم این برنامه را با کشورهای ۱+۵ به مشارکت می گذاشت.

وی با بیان اینکه فکر می کنیم درز این اطلاعات با اهداف خاص سیاسی و جناحی داخل آمریکا مربوط است، اظهار داشت: انتشار این اطلاعات با هدف تحت فشار قراردادن دولت آمریکا بود. آقای دیوید آلبرایت که انتقادات زیادی به دولت آمریکا دارد این اطلاعات را در سایت خود قرار داد.

کمالوندی با بیان اینکه عده ای که به این اطلاعات دسترسی داشتند می توانستند آن را به مخالفین برسانند، گفت: بنای این نبود که بیشترین از این، آژانس را تحت فشار قراردهیم. ما اعتراض کردیم و جواب هم گرفتیم و فکر می کنم همین میزان کفایت می کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درخصوص تزریق گاز اظهار داشت: برنامه تزریق گاز براساس برنامه بلندمدت پیش می رود و علت اینکه به بعضی ماشین ها در مقاطع خاصی گاز تزریق می شود یک اقدام فنی است و براساس برنامه ارائه شده کار انجام می دهیم و حتی یک روز هم در این زمینه عقب نیستیم.

کمالوندی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کلنگزنی نیروگاه های جدید هسته ای با بیان اینکه کلنگزنی این واحدها نیازمند تامین مالی است اظهار داشت: راه اندازی این دو واحد ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارد به طوری که سالانه یک میلیارد دلار باید تامین شود که این رقم در سال های سوم و چهارم افزایش می یابد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اطلاعیه وزارت علوم برای حذف برخی از رشته های پزشکی هسته ای و پرتو پزشکی از لیست رشته های تحصیلی اظهار داشت: مدیریت منابع انسانی پزشکی هسته ای مربوط به وزارت بهداشت است و اگر تشخیص می دهد در جایی مازاد نیرو دارد اقدام می کند و ما کار خاصی انجام نمی دهیم.

کمالوندی گفت: پنج هزار مرکز پرتو درمانی در کشور وجود دارد که باید کادر آن تامین شود؛ با این حال محدودیتی از جانب ما وجود ندارد و از جانب برجام هم حوزه ممنوعه ای نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص خرابکاری های صنعتی اظهار داشت: ما در موارد زیادی عیب تجهیزات و دستگاه ها را پیدا کردیم و دوباره از آنها استفاده کردیم. خرابکاری صنعتی در سطح دنیا وجود دارد و ما هم در این زمینه هدف هستیم؛ با این حال حتی اگر هدف هم نبودیم باید حساسیت بیشتری باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما بهترین آزمایشگاه ضدخرابکاری را داریم و نمایشگاه یافته های خرابکاری صنعتی هم در حال حاضر دایر است که شاید بشود بخشی از آن را برای مردم نمایش داد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص متقاضیان آب سنگین اظهار داشت: عمده کشورهای متقاضی از اروپایی ها هستند، کشورهای جهان سوم عمدتا نمی توانند از آب سنگین استفاده کنند و ما هم در حالی که ۲۰ تن تولید می کنیم شاید میزان مصرف ما ۲۰۰ کیلو باشد و بقیه آن مازاد است.

کمالوندی خاطرنشان کرد: فروش ۳۹ تن آب سنگین به روسیه در حال طی مراحل نهایی است و مبلغ آن به یورو پرداخت می شود ضمن اینکه آب سنگینی که به آمریکا فروختیم هم به یورو دریافت شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه اگر برجام نبود چه اتفاقی در صنعت هسته ای می افتاد اظهار داشت: برجام آرامش نسبی ایجاد کرد و روابط بین المللی را باز کرده است و ما این شرایط را در صنعت هسته ای حس می کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پیش از این در کارگاه ها و نشست ها از ما دعوت نمی کردند و ادعایشان این بود که قطعنامه اجازه حضور ایران در این کارگاه ها و نشست ها را نمی دهد، با این حال دستاوردهای هسته ای ایران ریشه ها و بنیه هایی دارد که به یک کار ۵۰ ساله در کشور بر می گردد.

وی خاطرنشان کرد: دو نکته را در این زمینه باید مدنظر داشته باشیم. اول اینکه آنچه را به دست آورده ایم حفظ کنیم که تلقی ما این است که توانسته ایم دستاوردهایمان را حفظ کنیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: شما باید سوخت تولید می کردید و مواد اولیه را تبدیل به سوخت می کردید. اگر این کار را انجام ندهید کار، نیمه تمام است. کار زمانی تمام می شود که همانطور که سوخت ۲۰ درصد را تولید کردید سوخت نیروگاه بوشهر را هم تهیه کنید.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تامین سوخت نیروگاه بوشهر نیازمند همکاری کشورهای دیگر است، اظهار داشت: ما می توانستیم سوخت نیروگاه بوشهر را با ریسک خودمان تامین کنیم اما اگر اتفاقی بیفتد، در دنیا این اتفاق را به کار ناقص علمی نسبت می دهند که استناد بین المللی ندارد.

به گفته کمالوندی اگر موسسات آمریکایی تاییدیه آب سنگین ما را نمی دادند هر چقدر هم می گفتیم کسی باور نمی کرد که ما چنین محصولی تولید کرده ایم.

وی یادآور شد: برجام فضای بین المللی را باز کرده است و صنعت هسته ای هم به این فضا نیاز دارد.

به گفته وی اگر برای سوخت ۲۰ درصد مشکلی به وجود بیاید و جوش های آن باز شود نهایتا آب یک استخر آلوده می شود اما این اتفاق در یک نیروگاه تبدیل به یک بمب می شود. بنابر این باید به سمت تاییده مراکز معتبر رفته و از سوخت آن در نیروگاه استفاده کنیم که لازمه آن استفاده از تجارب دیگران است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص کمیته سوخت مشترک اظهار داشت: نخستین جلسه این کمیته در حاشیه کمیسیون مشترک قبلی برای اجرای پاراگراف ۵۹ ضمیمه یک ، تشکیل شد. مهمترین هدف، دشوار کردن برگشت پذیری سوخت به UF6 است.

به گفته کمالوندی این وضعیت باعث می شود که ما را از محدودیت داشتن ۳۰۰ کیلو سوخت معاف کنند، کمیته مذکور در چند هفته آینده در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس این معیارها را مشخص می کند.

وی خاطرنشان کرد: در برجام آمده است که این کارگروه ظرف یک سال از تاریخ اجرای برجام شرایط را مشخص می کند. این کمیته یک جلسه داشته و در یکی دو جلسه دیگر به جمع بندی می رسد. هدف این اقدام تبدیل سوخت به شرایطی است که بلافاصله نمی تواند به حالت قبل برگردد.

کمالوندی درخصوص تولید ایزوتوپ های پایدار هم اظهار داشت: یکی از خواسته های ما در برجام تولید ایزوتوپ های پایدار بود، دو آبشار از آبشار فوردو متشکل از ۳۴۸ ماشین است که باید ایزوتوب پایدار تولید کند.

در این زمینه در فوردو تجربه خوبی خواهیم داشت و به این منظور چند جلسه با روس ها داشتیم و پیش نویس قرارداد آن تهیه شده است و بعد از بحث های حقوقی وارد فاز طراحی و اجرا خواهیم شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اعدام جاسوس هسته ای اظهار داشت: شهرام امیری ارتباطی به سازمان نداشت و دانشمند هسته ای هم نبود. وی از طرق دیگر دسترسی های دیگری داشته و ماموریت وی جمع آوری اطلاعات بود. با این حال ساحت سازمان از این موضوع پاک است و اطلاعات بیشتر را هم از مراجع مربوطه دریافت کنید.

وی با بیان اینکه سازمان در این خصوص مراقبت دائم دارد، اظهار داشت: ما در سازمان انرژی اتمی معاون حفاظت و امنیت داریم در حالی که در سازمان های دیگر به صورت یک اداره کل، این بخش وجود دارد. ضمن اینکه جمعی از مجرب ترین نیروهای امنیتی مراقبت و امنیت سازمان را بر عهده دارند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :