رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: دستگاه های اجرایی در خرید طرح ها و پروژه های فناورانه از شرکت های دانش بنیان حمایت کنند.

به گزارش تبریزمن، دکتر “نجف قراچورلو” در جلسه ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر استان اظهار کرد: خوشبختانه اکثر شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه ها، ادارت و متخصصان این حوزه در استان با تمام توان خود فعالیت می کنند ولی هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

 وی ادامه داد: ستاد انرژی های تجدید پذیر استان در کنار سایر ستادهای فعال در این حوزه و در راستای عملیاتی کردن برنامه تدبیر و توسعه به فعالیت خود ادامه می دهد و تعدادی از احکام مربوطه این ستاد ابلاغ شده است.

وی با اشاره به گروه بندی اعضای این ستاد در  چهار زیر گروه، افزود: اگر فعالیت ها و اقدامات عملی خوبی نداشته باشیم، این ستاد ماهیت خود را از دست خواهد داد. با توجه به گروه بندی اعضا، ماموریت ستاد، متناسب با تخصص های گروه توزیع می شود و برگزاری جلسات فردی و مستقل نیز همانند گذشته استمرار خواهد داشت.

قراچورلو پیشنهاد داد که اعضای ستاد در مورد تشویق تمامی ادارت دولتی و بخش خصوصی از طریق استانداری برای خرید پروژه های فناورانه اعلام رای کنند که این مهم با موافقت حداکثری اعضا ستاد مورد تصویب قرار گرفت.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر آذربایجان شرقی  گفت: حسب اعلام وزیر نیرو، اعتبار مربوط به خرید تضمینی انرژی های پاک افزایش یافته که در حال حاضر به ترتیب ۹۷۰ تومان و ۵۹۳ تومان برای انرژی های خورشیدی و بادی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، چنین سیاست هایی باعث افزایش رغبت و انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه خواهد شد.

 قراچورلو با بیان اینکه عامل پسا تحریم باعث خواهد شد که بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه رفع شوند، گفت: این مهم باعث خواهد شد دیگر مشکلاتی همچون خرید قطعات دست چندم و سایر مشکلات در زمینه تهیه مواد اولیه را نداشته باشیم

به نقل از خبرگزاری ایسنا، وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در این زمینه و حمایت کامل دستگاه های اجرایی از خرید طرح ها و پروژه های فناورانه، ادامه داد: دستگاه های اجرایی می توانند از محل تبصره ماده ۱۸ و بند ” ز” بودجه هایی را برای خرید طرح ها و پروژه های فناورانه اختصاص دهند تا علاوه بر فرهنگ سازی مناسب، بتوانیم گام مهمی در جهت تشویق هرچه بیشتر شرکت های دانش بنیان به تولید و طراحی پروژه های فناورانه برداریم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :