رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با بیان اینکه دست‌های نامرئی مانع گسترش بیشتر روابط اقتصادی و دو جانبه دو کشور ایران و ترکیه را ناکام می‌گذاریم، گفت: سهم فعالان بخش خصوصی ایران و ترکیه در حجم مبادلات دو کشور بسیار کم است.

به گزارش تبریزمن، رضا کامی ظهر امروز کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه در تبریز اظهار داشت: در این کنفرانس ما را بیش از پیش برای رسیدن به اهدا‌فمان که همانا توسعه و گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور و همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی ایران و ترکیه است امیدوارتر می‌کند.

وی افزود: روابط ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند و تاثیرگذار منطقه سابقه دیرینه دارد که در ۱۵ سال گذشته وارد فاز جدید شده به‌طوریکه در هر شرایطی در کنار هم بوده و هستند.

کامی خاطرنشان کرد: در اوج تحریم‌ها بیشترین حجم مبادلات اقتصادی دو کشور رقم خورد و نسبت به سال ۲۰۰۲ به ۲۲ برابر رسید و در این مدت ترکیه از شرکای مهم تجاری ایران بود و تجارت ترجیحی بین دو کشور اجرایی شد که نشان از پیوندهای عمیق دو ملت و حاکمان دو کشور است.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با بیان اینکه ایرانیان هم نشان دادند که مردمان قدرشناسی هستند و دوستی‌ها را بی‌پاسخ نمی‌گذارند، تصریح کرد: در کودتای اخیر ترکیه ایران نخستین کشوری بود که از دولت منتخب و قانونی و ملت ترکیه حمایت و پشتیبانی کرد در حالی خیلی از کشورها منتظر نتیجه بازی خطرناک آن شب بودند تا نسبت به وضعیت پیش آمده اعلام نظر کنند.

وی گفت: رفتارهای دولتمردان ترکیه در اوج تحریم‌ها و واکنش سریع دولتمردان ایران علیه کودتاچیان تاکید دوباره است برای تعمیق روابط دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی و این فرصتی مناسب برای بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور است تا در فصل نوین اقتصادی ایران پساتحریم توسعه همکاری اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری مشترک مابین فعالان بخش خصوصی ایران و ترکیه گسترش چشمگیری یابد.

کامی سهم فعالان بخش خصوصی ایران و ترکیه را در حجم مبادلات دو کشور بسیار کم و در شان فعالان اقتصادی توانمند دو کشور ندانست و افزود: البته مشکلات و موانعی در این زمینه وجود دارد که با سیاست‌های توسعه دو جانبه سازگار نیست از جمله توسعه روابط بانکی و تسریع در تردد مرزی و برقراری کریدور سبز و توسعه راه‌ها و خطوط ریلی است.

وی گفت: اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های اقتصادی و شورای مشترک در شرایط موجود وظایف سنگینی برای هماهنگی و هموارسازی برای برقراری اقتصاد مشترک و مردمی بر عهده دارند.

کامی تاکید کرد: کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی و ترکیه در تبریز برگزار می‌شود تا نمایندگان بخش خصوصی با برنامه ریزی دقیق، سکاندار کشتی اقتصاد غیردولتی دو کشور باشند و پیشنهادات سازنده لازم را به مسئولان دولتی ارائه کنند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تبریز اظهار امیدواری کرد که معرفی ظرفیت‌های استان به تشکل‌ها و روسای اتاق‌های ترکیه منجر به سرمایه‌گذاری بیشتر آنها در استان شود.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه با اشاره به سخن رئیس اتاق بازرگانی مرسین که چند سال پیش در دیداری از ایران گفته بود که دست‌های نامرئی مانع گسترش بیشتر روابط اقتصادی و دو جانبه دو کشور ایران و ترکیه هستند، اظهار داشت: به یاری دولتمردان و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه دست‌های نامرئی را ناکام خواهند گذاشت.

وی گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور که در اکثر موارد مکمل یکدیگرند شرایط همکاری‌های دو سویه فراهم و با رفع موانع خدمات بازرگانی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک به سرعت عملیاتی می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :