به گزارش تبریزمن، برای انتخاب نهایی حضور تک نماینده ایران در مسابقه‌های گرندپری بانوان خادم‌الشریعه و پورکاشیان با هم مسابقه می‌دهند.

فدراسیون جهانی شطرنج هر ۲ سال یک بار ۴ مرحله مسابقات گرند پری را در دو بخش بانوان و آقایان به میزبانی ۴ کشور برگزار می‌کند. برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران میزبانی یکی از مسابقه‌های گرند پری به ایران رسیده است.

۱۶ شطرنج‌باز برتر دنیا می‌توانند در این مسابقه‌ها حضور پیدا کنند. از میان این ۱۶ بازیکن، ۱۰ نفر از شرکت کنندگان این مسابقه‌ها نفرات اول رنکینگ جهانی هستند. ۴ نفر نمایندگان ۴ میزبان گرندپری در مسابقه‌ها حضور پیدا می‌کنند که نمایندگان چین، روسیه، گرجستان، ایران به مسابقه‌ها راه یافتند. ۲ نماینده نیز از سوی رییس فدراسیون جهانی شطرنج برای مسابقه‌های گرندپری انتخاب می‌شوند.

فدراسیون شطرنج ایران که میزبان یکی از مراحل گرند پری در بهمن ماه است برای انتخاب گزینه شرکت در مسابقه‌های گرندپری بین دو شطرنج‌باز ایران سارا سادات خادم‌الشریعه و آتوسا پورکاشیان هنوز شخص نهایی را انتخاب نکرده است.

مهرداد پهلوان‌زاده دبیر فدراسیون شطرنج از احتمال برگزاری مسابقه بین دو نماینده ایران خبر داد تا نفر نهایی برای شرکت در مسابقه‌های گرندپری مشخص شود.

وی در ادامه گفت: دو نماینده شایسته ایران نامزد شرکت در مسابقه‌های گرندپری هستند. پورکاشیان عناوینی چون نایب قهرمانی سال گذشته آسیا و قهرمانی کشور را در کارنامه دارد. وی از تجربه بیشتری نسبت به خادم‌الشریعه برخوردار است اما در مقابل هم خادم‌الشریعه نیز بهترین رنکینگ را در میان بانوان شطرنج‌باز ایران دارد و عنوان نایب قهرمانی شطرنج جوانان جهان را نیز سال گذشته کسب کرد.

این افتخارات باعث شد که نتوانیم نفر نهایی را برای حضور در مسابقه‌های گرندپری مشخص کنیم. با تصمیمی که در جلسه کمیته فنی فدراسیون گرفته شد تصمیم بر این شد که چندین مسابقه بین پورکاشیان و خادم‌الشریعه برگزار شود و در نهایت برنده دیدارها اولین شطرنج‌باز ایرانی حاضر در گرندپری لقب می‌گیرد.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز قرار بود برای اولین بار میزبان مسابقه‌های گرندپری باشیم که به دلیل حضور یک شطرنج‌باز از رژیم اشغالگر قدس نتوانستیم میزبانی مسابقه‌ها را بر عهده بگیریم. حال که این فرصت ایجاد شده که میزبان گرندپری باشیم باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. برنامه‌های زیادی برای میزبانی این مسابقه‌ها داریم.

پهلوان‌زاده خاطرنشان کرد: ما به دنبال کسب ۲ سهمیه برای شرکت در گرندپری بانوان هستیم. به دلیل اینکه دو نفر از افراد حاضر در در گرند پری را رییس فدراسیون جهانی مشخص می‌کند می‌خواهیم یکی از این افراد از ایران باشد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :