حدود ۲۰ نفر از صنعتگران، تجار و بازرگانان منطقه آناتولی کشور ترکیه شامل ازمیر، بورسا، قونیه و کایسری به سرپرستی ذکریا حاضیربولان پس از بازدید از شهرهای تهران و اصفهان وارد آذربایجان شرقی شدند.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: اعضای این هیات اقتصادی که در زمینه های تولید قطعات هیدرولیکی، روغنی و نفتی، حفاری و استخراج معدن، قطعات خودرو، رنگ آمیزی و گرافیک، لامپ LED، نساجی، محصولات شیمیایی، درب چوبی، مبلمان، کیف و کفش، کابینت، ساختمان، PVC، آهن و غیره فعالیت دارند با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با فعالان حوزه تجارت استان به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

امروز، دوران طلایی تجارت با ایران است

رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در ابتدای این جلسه بر اهمیت همکاری های دوجانبه ایرانی ها و ترک ها در طول سنوات گذشته اشاره کرد و گفت:طی ۲ دهه اخیر حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه از یک میلیارد دلار به ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده است و امیدواریم طبق تاکیدات و اهداف پیش بینی شده توسط ریاست جمهوری دو کشور، این رقم در آینده نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

IMG_20160517_100700

رضا کامی افزود:خوشبختانه دو کشور توانستند در دوران تحریم ها، حجم تبادلات تجاری خود را افزایش دهند که این امر نشان دهنده روابط ایده ال دولت های ایران و ترکیه می باشد لذا امروزه دوران تجاری فی مابین به اوج خود رسیده و شفاف تر از گذشته خواهد بود.

وی اضافه کرد:دولت فعلی ایران تاکید فراوانی بر خصوصی سازی دارد و تلاش می کند شرکت های خارجی به همکاری این حوزه جهت سرمایه گذاری در مناطق مختلف کشور راغب گردند و در این راستا، تقویت بخش خصوصی بهبود فضای کسب و کار، برطرف کردن مشکلات حوزه سرمایه گذاری، رعایت اصل شفافیت و رقابت پذیری فعالان اقتصادی از مهم ترین اهداف ماست.

کامی، فضای باز اقتصادی ایران را زمینه ساز پذیرایی از سرمایه گذاران علمی، اقتصادی و صنعتی بازرگانان خارجی به ویژه ترک دانست.

تبریز، دروازه ورود به ایران است

سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز نیز سفر سومین هیات تجاری ترک در سال جاری را بیانگر علاقه هموطنان خود جهت سرمایه گذاری در تبریز دانست و گفت:آذربایجان شرقی از مناطق صنعتی و اقتصادی ایران بوده و دروازه اروپاست در حالی در ترکیه به شهر تبریز، دروازه ایران اطلاق می گردد.

چاغلار فاحری افزود:تبریز در زمینه های مختلف حوزه اقتصاد و صنعت از پتانسیل خوبی برخوردار است که باید در جهت بهره مندی از آنها به سود دو کشور استفاده شود.

وی با ابراز رضایت از همکاری های نزدیک استاندار آذربایجان شرقی، شهردار کلان شهر تبریز و سایر مسوولان متولی از مقوله سرمایه گذاری در منطقه آذربایجان اضافه کرد:از فعالان اقتصادی و صنعتی ترکیه تقاضا دارم شهر تبریز را در اولویت نخست خود جهت سرمایه گذاری قرار دهند، لذا نباید صادرکنندگان و سرمایه گذاران ترک تنها به فکر صادرات محصولات خود باشند بلکه به واردات از ایران نیز بیندیشند.

تحقق ۱۰ درصد تجارت فرامرزی ایران از طریق آذربایجان شرقی

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی هم موقعیت جغرافیایی خاص تبریز و آذربایجان را از جمله موارد برجسته این منطقه عنوان کرد و گفت:این در حالی است که ۱۰ درصد تجارت ایران از طریق مجموعه های تجاری، اقتصادی و صنعتی شهر تبریز انجام می گیرد لذا افرادی که قصد سرمایه گذاری در این منطقه را دارند باید بدانند که علاوه بر بازار داخلی، به بازار بزرگ کشورهای CIS نیز دسترسی خواهند داشت زیرا این منطقه با داشتن ۵۴ شهرک و ناحیه صنعتی، در مسیر دروازه اروپا قرار گرفته و زیرساخت های اقتصادی شمال غرب کشورمان در حال انجام می باشد و از سوی دیگر بزرگترین شهر صنعتی ایران با ۱۰ هزار هکتار وسعت در حال احداث است لذا تمام زیرساخت های توسعه برای هرگونه سرمایه گذاری مهیاست.

رضا حسینی افزود:در صورت مشارکت سرمایه گذاران خارجی جهت ساخت بیمارستان ها، هتل ها و غیره معافیت ۵ ساله شامل آنها خواهد گردید، همچنین اگر این اقدام در مناطق در مناطق انجام گیرد این میزان به ۱۰ سال و در صورت سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی ۲ سال دیگر نیز به مدت مشوق های مالیاتی افزوده خواهد شد.

وی در خاتمه تاکید کرد که سرمایه گذاران ترکیه بیش از سایرین مورد حمایت مسوولان بلندپایه آذربایجان شرقی قرار گرفته اند تا در ۱۷۷ پروژه تعیین شده مشارکت نمایند.

امت اسلامی باید یاریگر همدیگر در حوزه تجارت باشند

ذکریا حاضیر بولان – سرپرست این هیات تجاری – نیز با ذکر این نکته که تعداد ۱۲۵ نفر در مجموعه تجاری و صنعتی موسوم به آسکون در شهرهای ازمیر، قونیه، بورسا و کایسری فعالیت می کنند افزود:بعد از بازدید از شهرهای اصفهان و تهران و آشنایی با پتانسیل های آنها به تبریز آمدیم تا اهداف تجاری خود را محقق سازیم به طوری که حجم تجاری ما ۲۵ هزار دلار بوده است.

وی اضافه کرد:مسلم است که تجارت با ایران به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی سودآور و مقرون به صرفه خواهد بود زیرا مسلمانان جهان باید در حوزه اقتصادی نیز یار و یاور همدیگر باشند تا جهان به وحدت امت اسلامی پی ببرد.

در ادامه این مراسم، فعالان اقتصادی ایران و ترکیه در زمینه های مختلف اقتصادی و صنعتی به مذاکرات چهره به چهره پرداختند تا به اهداف از پیش تعیین شده خویش دست یابند.

خبرنگار: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :