اولین جلسه هم اندیشی در خصوص بررسی راهکارهای ارتقای جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ایران با حضور فعالان اقتصاد، اعضای انجمن اقتصاددانان منطقه شمال غرب کشور، کارشناسان و دانشجویان این حوزه امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید و در آن، شرکت کنندگان در قالب دو پنل تخصصی به بحث و تبادل نظر پیرامون مشکلات و موانع موضوعات اقتصادی پرداختند.

دولت، دست های بخش خصوصی را بسته است

به گزارش تبریزمن، رییس انجمن اقتصاددانان ایران بیکاری موجود در کشورمان را مورد توجه قرار داد و گفت: متاسفانه تعداد زیادی از نسل جوان و پویای ایران بیکار هستند که به هیچوجه خوشایند نیست، میزان تورم هم حدود ۱۳ درصد است و رکودی که به وجود آمده ظاهرا قصد ندارد بهبود یابد، زیرا در هر برهه زمانی با مشکلات اقتصادی عدیده ای روبرو بوده ایم.

حمید دیهیم ادامه داد :بدعت بدی در سال های پس از انقلاب اسلامی به وجود آمد که ناشی از انتظارات مردم از در سیطره قرار داشتن تمام امور کشور داشت تا دولت صاحب همه زیرساخت های کشور باشد در حالی که در هر نقطه از جهان که دولت ها گسترش یافته اند فساد نیز افزایش یافته است، در این میان شبه دولتی ها نیز با قدرت هر چه تمام فعالیت کرده و از پول مردم استفاده می کنند و اتفاقا سود خوبی هم می کنند.

وی افزود:متاسفانه در کشور ما، دست های قدرتمند دولت فعالیت و عرض اندام توسط دست های نحیف بخش خصوصی را محدود کرده است و تا زمانی که دولت و شبه دولتی ها وجود تاثیرگذاری بر اقتصاد دارند وضعیت عمومی کشور به همین منوال پیش خواهد رفت، بنابراین پول نفت باید سرمایه گذاری گردد تا ظرفیت تولید واحدهای صنعتی به صورت واقعی افزایش یابد.

شفاف سازی قوانین، به نفع اقتصاد کشور است

اسماعیل چمنی رییس اتحادیه فرش دستبافت ایران و تبریز هم شفاف سازی قوانین مربوط به حوزه اقتصاد را به نفع کشور دانست و گفت:در واقع وجود قوانین شفاف به ما کمک خواهد کرد تا رشد اقتصادی را افزایش دهیم، از سوی دیگر زیرساخت های فعلی ما برای اعطای وام های خودرو و مسکن به هیچوجه مناسب نیست زیرا فرصتی برای این امر وجود ندارد، به نظر شما چه مقدار از قطعات این خودروها متعلق به کشورمان است؟ و یا اینکه آیا معابر ما ظرفیت افزایش این حجم از اتومبیل ها را دارد؟

وی افزود:بخش خصوصی ما هر چه قدر قدرت چانه زنی با دولت را داشته باشد به همان مقدار موفقیت نصیب اقتصاد خواهد شد، افزون بر آن باید شرایطی مهیا شود که نمایندگان مردم در مجلس حتما از اقتصاددانان خبره انتخاب گردد.

بخش خصوصی، نماینده قشر متوسط کشور است

رییس انجمن اقتصاددانان شعبه شمال غرب کشور نیز در این جلسه تخصصی، به شکوفایی بخش خصوصی و توجه دولت ها به این حوزه در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت:اما متاسفانه در کشور ما وضعیت به این گونه نیست، در بخش خصوصی ما تقاضای آنچنانی وجود ندارد که آن هم دلایل تاریخی متعددی دارد.

محمدباقر بهشتی با طرح این سوال که چرا نظام اقتصاد آزاد در ایران رونق نیافته است افزود: باید در این زمینه مباحث بسیاری برگزار گردد اما آنچه که پیدایش تمدن معاصر غرب را میسر ساخت شیوه تولید سرمایه داری بود و آنچه که عقب ماندگی کشورمان در دوره اخیر را رقم زد تداوم رشد غیرتولید و غیرصنعتی بود.

وی اضافه کرد:بخش خصوصی کشورمان اشکالات اساسی بسیاری دارد که اگر قصد بهبود و توسعه اقتصاد ایران را داریم باید این بخش مهم از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد زیرا این حوزه نماینده قشر متوسط کشور است و ارتقای همه جانبه آن ضروری می باشد.
رشد درآمد اقتصادی، راه نجات کشورمان است

یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی هم با تاکید بر اینکه امروزه روابط پذیری کشورها با وجود برندهای جهانی میسر می شود افزود:اگر یک مفهوم مشترک از کلمه توسعه به دست آوریم باید در بین مردم، دولت و مجلس متجلی گردد زیرا نباید با اهرم فروش نفت، اقتصاد کشور به سمت و سوی مشخصی هدایت شود.

شریف زاده ادامه داد:دولت باید بپذیرد که بنگاه های اقتصادی، چاه های نفت هستند و لذا فضای کسب و کار و همان میدان بازی در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گیرد، اگر دقت کنید درآمد سرانه کشور ما ۴ هزار و ۵۰۰ دلار و رشد اقتصادی مان حدود ۱/۶ درصد است در حالی که در همین مدت این ارقام در عربستان به ترتیب ۷ هزار و ۵۰۰ و حدود ۳/۵ درصد می باشد، لذا اگر می خواهیم کشورمان روز به روز فقیرتر نشود راه حل آن فقط رشد درآمد اقتصادی و فضا دادن به بخش خصوصی است.

در خاتمه اضافه می کنم در اولین هم اندیشی بررسی راهکارهای ارتقای جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ایران که امروز در اتاق بازرگانی تبریز برگزار گردید مدیرعامل مجموعه تراکتورسازی، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه تبریز، فعالان اقتصادی بخش خصوصی آذربایجان شرقی و تعدادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز حضور داشتند و در خصوص مسایل اقتصادی و موانع پیش روی بخش خصوصی منطقه به بحث و تبادل نظر پرداختند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :