مدیر گروه رشته مهندسی و مدیریت ساخت واحد علوم و تحقیقات ضمن تاکید بر ضرورت تسهیل‌گری دولت در حوزه‌های فناوری و دانش‌بنیان گفتَ: کارآفرینان و نخبگان کشور فقط نیاز به تسهیلات مالی ندارند بلکه باید بسترهای دیگری همچون بازار و حمایت قانونی فراهم شود.

به گزارش تبریزمن، مهدی روانشادنیا با بیان این‌ که در سال‌های گذشته کمیت مقالاتی که در حوزه‌های علمی منتشر کرده‌ایم افزایش یافته که بعضا به عنوان شاخص شناخته شده تحت این عنوان که از این جهت که رشد تولید مقالات بالا رفته پس در حوزه پژوهش نیز موفق بوده‌ایم، اظهار کرد: رتبه ایران در تولید تعداد مقالات بین ۱۸ تا ۲۲ در دنیا در نوسان است، ولی در تبدیل مقاله به اختراع رتبه ۵۰ دنیا را داریم که این مساله نشان می‌دهد مقالات کشور مساله‌ محور نبوده و در مسیر حل مسائل و عرصه بین‌الملل و فناوری حرکت نمی‌کند، اما کشور کره جنوبی همیشه رتبه یک تا سوم را در این زمینه داشته است.

مدیر گروه رشته مهندسی و مدیریت ساخت واحد علوم و تحقیقات افزود: در نتیجه ما باید به این سمت حرکت کنیم که رویکردمان به دانش بنیان رویکرد اقتصادی فناورانه باشد که برای تحقق این امر نیاز داریم نهادهایی برای حمایت از سرمایه‌گذاران خطرپذیر تقویت شوند و علاوه بر این بسترهای حقوقی و اقتصادی برای فعالیت کسانی که در پی تبدیل مقاله به اختراع و فناوری هستند را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به این‌که رویکرد ما تا امروز به تولید علم رویکردی پراکنده بود باید نقشه راهی را برای دانشگاه‌ها تدوین کنیم که اولویت‌های کشور از لحاظ آمایش سرزمین و مزیت‌های نسبی را تعیین کرده باشد و سپس به دنبال تبدیل اختراع برویم.

روانشادنیا با تاکید بر این‌که باید خوشه‌های صنعتی و زنجیره تامین را تعریف کرده و دانشگاه‌ها را ماموریت‌گرا کنیم، گفت: به عنوان مثال بهره‌وری نیروی کار در صنعت ساختمان مثل ترکیه است. از این رو ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف ضروری به نظر می‌رسد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ضمن بیان این‌که نیازمند نقشه راه علمی کشور هستیم که در آن جایگاه فناوری و اختراع و تبدیل ایده، مقاله و نوآوری‌های دانشجویی و دانشگاهی به فناوری را تسهیل و ترسیم کرده باشد از عزم ناکافی مسوولان در این زمینه انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: نهادهای جدیدی به درستی تاسیس شده، اما این نهادها بیشتر حول محور اعطای تسهیلات مالی فعالیت می‌کند، در حالی که مشکل کارآفرینان و توسعه‌دهندگان فناوری جدید نداشتن بسترهایی همچون بازار است. دولت باید بازاریابی خوبی برای این حوزه انجام دهد و در فرآیند حقوقی و قانونی همچون ثبت قانون حق کپی‌رایت اقداماتی را انجام دهد.

روانشادنیا ضمن تاکید بر این‌که برای داشتن تولید منحصربه فرد و حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند بستر صادراتی هستیم، گفت: فقط نمی‌شود از دانشگاه‌ها خواست که در پی اختراع باشند و نهادها نیز تنها به ارائه‌ وام اکتفا کنند، زیرا اگر شرایط فراهم شود به عنوان مثال یک نخبه هم برای خود و هم برای هزاران فرد دیگر می‌تواند منافع زیادی داشته باشد.

مدیر گروه رشته مهندسی و مدیریت ساخت واحد علوم و تحقیقات اظهار کرد: به‌طور کلی بستر حقوقی و قانونی حمایت برای تثبیت قانون حمایت از حقوق معنوی اختراعات، تسهیل فعالیت‌های دانش‌بنیان در قالب ایجاد فرآیند برای صاحب اندیشه در هدایت ایده‌های خود به سمت فناوری و نه مسائل روز  شرکت‌داری، کمک به ایجاد بازار در داخل و خارج از کشور و تسهیل‌گری دولت از جمله موارد ضروری در حوزه تبدیل ایده به اختراع است.

روانشادنیا افزود: در واقع دولت باید در زمینه‌ تولید فناوری و دانش‌بنیان تسهیل‌گری کند، زیرا دست و پای کارآفرین‌های ما به هزار دلیل بسته است و با اعطای وام باز نمی‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :