وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت تدبیر و امید با انجام کارهای کارشناسی عمقی توانست فاصله منفی میزان دستمزدها با نرخ تورم را ترمیم کرده و با عقلانیت در این مسیر گام برمی دارد.

به گزارش تبریزمن، علی ربیعی روز پنجشنبه در جمع تشکل های کارگری، کارفرمائی و تعاون گران آذربایجان شرقی، با اشاره به درخواست جامعه کارگری برای افزایش دستمزدها، افزود: یکی از استراتژی های دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ترمیم دستمزدها بوده است که البته باید توجه داشت که در این مسیر به یکباره نمی توان اقدام کرد و باید توان کارفرمایان را هم در نظر گرفته و مبنا را بر عقلانیت قرار دهیم.

وی اظهار کرد: دولت طی سه سال گذشته با برنامه ریزی های مدون توانست میزان دستمزدها را از نرخ تورم پیش بیندازد به گونه ای که این موضوع در تامین اجتماعی حداقل حقوق ها به بیش از ۳۴ درصد و در حقوق های کشوری ۲۰ درصد افزایش داده شد.

ربیعی یادآور شد: این در حالی است که در سال های قبل نرخ تورم از میزان دستمزدها پیشی گرفته بود و بر اساس آمارهای موجود این فاصله ۷۶ درصد بالاتر از دستمزدها بود.

وی از تزریق بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پول رفاهی به جامعه کارگری خبر داد و گفت: سیاست ما مبارزه با فقر است و در این راستا یازده میلیون نفر از جمعیت فقیر حاشیه نشین کشور را بیمه کرده و سرانه آنها را از۲۳۰ هزار ریال به ۳۶۰ هزار ریال رسانده ایم که کاری بس بزرگ است.

ربیعی افزود: هم اکنون جمعیت ۲۰ میلیون روستایی و ۱۰ میلیون شهری از خدمات رایگان بیمه ای برخوردار هستند.
وی با اشاره به برنامه های سالجاری دولت در حوزه اشتغال زایی، گفت: امسال دو عنوان برنامه برای اشتغال در دست اجرا داریم که یکی مبتنی بر رشد اقتصادی ۵ یا ۶ درصدی است و دیگری رشد اشتغال فراگیر فقرزداست که بر این اساس آموزش فنی و حرفه ای را به روستاها می بریم.

ربیعی ادامه داد: برای اجرای هر دو برنامه فوق ، امسال در ۲۲ استان اقداماتی آغاز شده است که با مزیت های شغلی هر استان سازگاری و مطابقت دارد.

وی با اشاره به برخی انتقادها از دولت ، اظهارکرد: عده ای نشسته اند و به ما دولت یارانه حذف کن و اشرافی گری لقب می دهند، این در حالی است که رئیس جمهوری وزیری را از طبقه کارگر انتخاب کرده و وزیر خود روستازاده است که درد کارگران را به خوبی می داند.

ربیعی با تاکید بر اینکه در دولت تدبیر و امید هیچ وظیفه ای جز رفع رنج مردم وجود ندارد ، اظها کرد: ما با خدا عهد بسته ایم که مال و اموال کارگران را آنچنان محافظت کنیم که انگار خود آنها مراقب اصلی هستند.
وی از دولت یازدهم به عنوان دولت فسادستیز یاد کرد که استفاده از فیش های حقوقی فرصتی جدید برای این موضوع به وجود آورده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حذف شورای حقوق و دستمزد در این مجموعه در سال های گذشته، گفت: در اولین اقدام برای احیای این شورا، سقف حقوق ها را و وضعیت دریافت های بانک ها و بیمه ها را هم مشخص کردیم.

ربیعی ادامه داد: در این دولت حقوق ها شفاف سازی شد و برای اینکه بهره وری را افزایش دهیم شیوه هایی را تدوین کرده ایم چون هیچ کاری به جز کاستن از درد و رنج مردم اولویت ما نیست.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم دوران دشواری را شروع کرده و تجربه می کند ، یادآور شد: بدون در کنار هم بودن و ایجاد وحدت و همدلی امکان عبور از شرایط کنونی و مشکلات موجود نیست و ما معتقدیم عقلانیت عنصر اصلی حل مشکلات است.

ربیعی ادامه داد: در زمان حاضر عقلانیت محور تصمیم گیری دولت است و کارها را بر این اساس جلو می برد و از انجام هر گونه کاری که رضایت بخش فردی در آن باشد، به شدت پرهیز می کند و عقلانیت به ما اجازه نمی دهد در آستانه انتخابات کارهای احساس بکنیم.

وی، مدارا و اجماع را عنصر دیگر محور برنامه های دولت دانست و گفت: برای حل مشکلات نیازمند آن هستیم که مدارا و اجماع مهمترین مساله ای است که دولت بنا را بر آن گذاشته است.

ربیعی ادامه داد: در شرایط کنونی نیاز داریم جامعه را اخلاقی تر کنیم و برای این کار باید بیشتر پشت هم باشیم و جامعه ما باید به گفت وگو عادت کند و دولت باید بیشتر بشنود، چون گفت وگوی یک طرفه راه نجات جامعه نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، گفت: این اهمیت فقط اقتصادی نیست بلکه اهمیت فرهنگی آن غیر قابل انکار است و اهمیت سیاسی تبریز و شخصیت های زیادی که در آن پرورش یافته، عمق سیاسی و اجتماعی آنرا نشان می دهد.

ربیعی گفت: امیدوارم در دولت تدبیر و امید حق آذربایجان را ادا کنیم و غفلت هایی که در دهه های گذشته شده جبران شود.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی فردا در دومین روز سفر خود به تبریز یک واحد تولیدی را افتتاح و کلنگ بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی تامین اجتماعی این شهر را زمین می زند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :