استاندار آذربایجان‌شرقی با قدردانی از صنعتگرانی که با وجود مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر چرخ تولید را سر پا نگه داشته‌اند، گفت: صنعتگران ما روزهای سخت را پشت سر گذاشته‌اند و با استفاده از تجارب این روزها اکنون وارد دوران شکوفایی شده‌اند و ما وظیفه داریم که از آن‌ها حمایت کنیم.

به گزارش تبریزمن،  “اسماعیل جبارزاده” در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان که در شهرک صنعتی مراغه برگزار شد با بیان این که اقتصاد موفق اقتصادی مردمی و خصوصی است، افزود: دولت مطلقاً نباید در بخش اقتصاد دخالت کند، بلکه وظیفه دولت مهیا کردن زمینه ورود بخش خصوصی به عرصه اقتصاد است.

وی خاطرنشان کرد: امروز باید سرمایه داران و سرمایه گذاران وارد بخش تولید و ایجاد اشتغال شوند و ما نیز موظفیم که در کنار بخش تولید و حامی صنعتگران و تولیدکنندگان باشیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه از همراهی سیستم بانکی استان با بخش تولید و همکاری با ستاد اقتصاد مقاومتی قدردانی کرد و گفت: اطمینان دارم که همان طور که آذربایجان‌شرقی در عرصه اقتصاد مقاومتی به عنوان الگو انتخاب شده در پرداخت تسهیلات بانکی به بخش صنعت و تولید نیز استان پیشرو و نمونه خواهد بود.

وی با اشاره به این که سهم استان از تسهیلات بانکی صنایع کوچک و متوسط ۷۰۰ میلیارد تومان است، افزود: البته تسهیلات ارایه شده به بخش تولید محدود به این رقم نبوده و بانک‌های استان آمادگی پرداخت هر میزان تسهیلات که واحدهای تولیدی بتوانند جذب کنند را دارند.

جبارزاده با اشاره به معرفی ۴۷۴ واحد تولیدی استان به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات، گفت: ۶۰ درصد از این واحدها هنوز برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها مراجعه نکرده‌اند که این علامت خوبی نیست، چرا که اگر نتوانیم از سهمیه استان استفاده کنیم امکان استفاده مجدد از آن را نخواهیم داشت.

وی با بیان این که برخی از واحدها به بهانه احتمال کاهش سود تسهیلات، مراجعه به بانک را به تأخیر می‌اندازند، گفت: این تسهیلات برای رفع نیاز واحدهای مشکل دار است و منطقی نیست که به خاطر یکی دو درصد سود این فرصت را از دست بدهیم، البته در خصوص تثبیت نرخ سود تسهیلات نیز با بانک مرکزی مذاکره کرده‌ایم و پیگیر این موضوع هستیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین با تاکید بر آسیب شناسی واحدهای راکد و غیرفعال توسط صاحبان آنها، گفت: سیاست دولت این است که از واحدهایی که با تزریق منابع، اصلاح ساختار یا تغییر مدیریت می‌توانند به چرخه تولید بازگردند حمایت کند و هدف دولت رفع موانع تولید است، اما منطقی نیست واحدهایی را که توان رقابت یا بازار فروش و امکان فعالیت مجدد ندارند را با تزریق منابع جدید بدهکارتر کنیم.

وی همچنین خواستار تفویض اختیارات دستگاه‌های استانی به مدیران شهرستانی در راستای رفع موانع تولید و حل مشکلات واحدهای تولیدی شد و گفت: تسهیل امور مردم در همه بخش‌ها جزو اولویت‌های اقتصاد مقاومتی است.

جبارزاده از نگاه حمایتی دستگاه قضایی استان به بخش صنعت و تولید نیز قدردانی کرد.

فرماندار مراغه هم در این نشست با ارائه گزارشی از مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان این شهرستان به ویژه واحدهای مستقر در شهرک صنعتی مراغه، گفت: عدم وجود اختیارات کافی در بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی شهرستان از مهم‌ترین موانع حل مشکلات بخش تولید است.

ظفر محمدی افزود: هم اکنون ۴۰۹ واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در شهرستان مراغه دارای پروانه بهره برداری هستند که مشکل عمده این واحدها، کمبود سرمایه در گردش است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هم در این نشست از ثبت نام ۲۷۷۸ واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در سامانه بهین یاب خبر داد و گفت: تاکنون ۴۷۴ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند که ۱۲۳ واحد در مرحله عقد قرارداد با بانک ها هستند.

حسین نجاتی افزود: در آخرین جلسه کارگروه رفع موانع تولید استان نیز ۱۳۵ واحد برای دریافت ۸۴ میلیارد تومان تسهیلات به سیستم بانکی استان معرفی شدند که مجموع اشتغال این واحدها ۲۸۶۷ نفر است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :