معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش گروه های مردم نهاد در امر احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: احیای این دریاچه تنها با تکیه بر توان بخش های دولتی ممکن نخواهد بود.

به گزارش تبریزمن، سعید شبستری خیابانی در نشست شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه گفت: برنامه های گروه های مردم نهاد در این خصوص باید عملیاتی شود زیرا دولت مصمم به استفاده از توان این مجموعه ها در احیای دریاچه ارومیه است.

وی، نقش دانشگاه ها در پیش برد اهداف دریاچه ارومیه را مهم دانست و افزود: دانشگاه ها باید در بطن بخش های دولتی و خصوصی باشند و با حضور و ارتباط سازنده با نهادها و سازمان های مربوطه، عملکرد این نهادها را با نگاه تخصصی پایش کنند.

شبستری تاکید کرد: دانشگاه ها باید با ایفای نقش خود ارتباطات و تعاملات خود با دستگاه های اجرایی را افزایش دهند و نظاره گر اقدامات نباشند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، ادامه داد: این مهم باعث افزایش قدرت تحلیل دانشگاه می شود و دستگاه های اجرایی می دانند که چه نقاط ضعفی دارند.

شبستری، بحران دریاچه ارومیه را یک مشکل بین المللی عنوان کرد و افزود: مشکل دریاچه ارومیه را نباید در حد یک مشکل استانی و ملی دانست بلکه با در نظر داشتن تبعات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه باید در صورت نیاز از ظرفیت های بین المللی نیز برای احیای آن استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این نشست بر لزوم اصلاح الگوی کشت تاکید کرد و گفت: اصلاح الگوی کشت، حذف الگوی پرمصرف و ترغیب به کاشت محصولات کم مصرف، حذف کاشت تابستانه و اعمال سیاست های تشویقی برای کشت بهاره (بیش از ۶۰ درصد آبهای زیرزمینی در فصل تابستان برداشت می شود)، تجمیع چاه های غیرمجاز شامل قانون تعیین تکلیف (محفوره قبل از ۸۵)، اجرای سیستم های نوین آبیاری جهت بهینه سازی مصرف آب، لایروبی انهار سنتی به منظور افزایش راندمان انتقال از مهم ترین راهکارهای موجود در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

غلامرضا هاشمی با اشاره به افزایش و تعدد چاه های غیرمجاز در بناب و روستای قره چپق، اظهارکرد: خرد شدن مستمر اراضی و مشکلات فرهنگی و استقلال طلبی مالکان مبنی بر داشتن چاه مستقل، کم هزینه و حفر آسان چاه، عدم تکافوی نیازهای مالی از کشت غلات و بالا بودن درآمد کشت صیفی جات همراه با پرداخت یارانه به نهاده های مختلف (کود، سوخت و سم و مجانی بودن آب و …) و وابستگی شدید به شغل کشاورزی از مهم ترین عوامل افزایش چاه غیرمجاز در این منطقه است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :