نمایش “آنایوردوم آذربایجان” به نویسندگی محمد رمضانی و کارگردانی یعقوب صدیق جمالی از روز ۲۴ ماه جاری در تبریز بر روی صحنه می رود.

به گزارش تبریزمن، این نمایش فولکولوریک که در تالار تئاتر شهر و به زبان ترکی آذربایجانی اجرا خواهد شد بر اساس منظومه حیدربابایه سلام، شاهکار بی بدیل استاد شهریار تنظیم شده و به گفته کارگردان آن، مراحل تهیه در مدت زمان ۸ ماهه به پایان رسیده است.

یعقوب صدیق جمالی در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از سال ۸۴ تولید برنامه های نمایشی در سطح استان در مقطعی خاص دچار مشکلات عدیده ای گردید گفت:این امر در سایه مدیریت های سلیقه ای در این حوزه به وجود آمد و وقفه ای قابل تأمل در تولید آثار هنری به زبان ترکی آذربایجانی شد به طوری که زبان به عنوان یکی از فاکتورهای مورد اقبال مخاطبان تولیدات هنری به فراموشی سپرده شده بود در حالی که تبادل خرد و اندیشه از طریق زبان مادری باید مدنظر قرار می گرفت.

photo_2016-12-08_09-46-03

photo_2016-12-08_09-46-08
وی ادامه داد:در این نمایش به تمام شئون و آداب و رسوم منطقه آذربایجان پرداخته شده است زیرا غافل شدن از آیین های محلی دلیل فاصله ما از فرهنگ خودی می باشد کمااینکه متاسفانه از ظرفیت بالقوه آشیق ها، تکم چی ها و غیره فاصله گرفته و به متون تکراری و نخ نما شده دیگران روی آورده ایم!

صدیق جمالی از آغاز مراحل تهیه نمایش موزیکال آنایوردوم آذربایجان از اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد و افزود:در این اثر هنری بالغ بر ۶۰ تن همکاری می کنند که ۳۶ نفر آنها بر روی صحنه خواهند رفت که ۱۷ تن از بانوان جزو این گروه بوده و در نقش های اصلی به ایفای نقش خواهند پرداخت، لذا امیدوارم اجرای این نمایش باعث ایجاد انگیزه در میان سایر فعالان حوزه فرهنگ و هنر گردد.

این کارگردان صاحب نام تبریزی با ذکر این نکته که ۸۰ درصد بازیگران این اثر را از طریق پیج رسمی خود در اینستاگرام برگزیده است اضافه کرد:اما پس از انتخاب نقش آفرینان، آنها مورد تست یابی قرار گرفتند تا بتوانند رضایت مخاطبان را جلب نمایند.

√ از جملات کلیدی یعقوب صدیق جمالی که در جلسه خود با نمایندگان رسانه های گروهی رد و بدل شد می توان به این موارد اشاره نمود:

تئاتر استان آذربایجان شرقی منهای تبریز را تعطیل و راکد حساب کنید/ شهری مانند مراغه که قطب جشنواره تئاتر استانی بود اکنون در تعطیلی به سر می برد/ شهرهای بناب و مرند هم حال و روز خوبی ندارند/ اگر زلزله ارسباران به وقوع نمی پیوست این هنر در شهرستان اهر نیز به فراموشی سپرده می شد/ کلان شهر تبریز برای اجراهای بزرگ تئاتر، تالار درست و حسابی ندارد/ نمایش آنایوردوم آذربایجان به زبان ترکی مرسوم در آذربایجان اجرا شده و کلمات نامأنوس به کار نخواهد رفت/ این نمایش در کشورهای ترک زبان نیز می تواند مورد استقبال قرار گرفته و حتی مقام کسب نماید/ وضعیت این روزهای تئاتر تبریز به گونه ای است که ۲ تن از بهترین بازیگرانم در کافه و تاکسی تلفنی کار می کنند!

شایان ذکر است یعقوب صدیق جمالی اجرای تئاترهایی همچون بابک، بالاجا قارا بالیق، آرشین مال آلان و نیز کوراوغلو را در کارنامه هنری خود داراست که نمایش کوراوغلو با اجرای ۶۴ شب در پایتخت کشورمان توانست رکورد استقبال تماشاگر تئاتر در ایران را از آن خود کند.

وی همچنین کارگردانی نمایش هایی نظیر “همین امشب” و “وقتی کنار پنجره می ایستم” را در دست تهیه دارد که در آینده نزدیک به اتمام خواهد رسید.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :