همایش سالانه مدیران، مسوولان و رابطین دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان روز جمعه در شهر تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزمن، در این مراسم که در آن مسوولان نمایندگی های این مجموعه از سراسر کشورمان حضور داشتند در خصوص فعالیت های رویان بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

مأموریت جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر

رییس جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی در ابتدای این همایش با اشاره به اینکه در حال حاضر هر یک از ۱۰ مجموعه جهاد دانشگاهی کشورمان در یکی از فن آوری های ایران صاحب نظر بوده و مرجعیت لازم را تجربه نموده اند گفت:جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی هم در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مأموریت یافته تا در آن طراحی و ساخت نیروگاه های کوچک، آب شیرین کن ها و غیره را عملیاتی سازد.

DSC_0935

نجف قراچورلو افزود:از سال ۸۸ استارت درمان ناباروری را زده و از اواخر سال ۸۶ نیز کار جمع آوری خون بند ناف را از مجموعه رویان آغاز کرده ایم، شاید زمانی در جراحی ها خون نقش اساسی را ایفا می کرد اما امروزه این موضوع اهمیت ویژه ای به خود گرفته است به طوری که استفاده از سلول های بنیادی در امراض با تشکیل بانک خون بند ناف دوچندان شده و در این حوزه، تلاش گران عزیز به صورت شبانه روزی به این امر مبادرت می ورزند.

افتخار حفظ دانش محوری در عملکرد جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی هم بر توسعه دانش و فن آوری مجامع علمی کشور در دهه اخیر پرداخت که حرکتی برجسته و شاخص داشته اند و افزود:در صورت تداوم این روند، آینده روشنی را می توان متصور شد، کمااینکه مجموعه جهاد دانشگاهی هم روحیه خود را در حوزه دانش و تکنولوژی حفظ نموده و موفق عمل کرده است لذا مسیری که این مجموعه آن را در پیش گرفته است مناسب بوده و شناسایی خلاء ها در حوزه های تولیدی، صنعتی و غیره و نیز ارایه نسخه هایی برای حل آنها می تواند پروژه های کلیدی را تسهیل بخشد.

DSC_0945

ضرورت گسترش بانک اطلاعاتی اهداکنندگان سلول های بنیادی کشور

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان از حدود ۱۰ هزار نمونه برداری سالانه این مجموعه سخن به میان آورد و گفت:این فعالیت ها به طور حتم تداوم خواهد یافت به طوری که اکنون بانک اطلاعاتی اهداکنندگان سلول های بنیادی در کشورمان وجود دارد اما گستره اطلاعات آن بسیار محدود است که باید گسترش یابد.

دکتر مرتضی ضرابی ادامه داد:طبق آمار سازمان انتقال خون کشور این مورد شاید در یک دهه اخیر به ۳ هزار مورد هم نرسد ولی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی تصمیم گرفته تا مرکزی به نام بانک اطلاعات اهداکنندگان سلول های بنیادی راه اندازی گردد تا این وضعیت به سهولت و در تلرانس سالانه ۱۰۰ هزار مورد نمونه انجام گیرد زیرا در این صورت ۸۰ درصد تحقق نمونه برداری وجود خواهد داشت و این امر، هدف گذاری مورد نظر ما می باشد که باید در مدت زمان ۳ ساله عملیاتی گردد تا از این طریق اطلاعات مربوطه بند ناف و غیره در دسترس بوده و تا پایان سال جاری به ۶۳ هزار مورد نمونه برسیم.

DSC_0954

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به ۳ مورد نمونه پیوندی از نمونه های بانک عمومی به بیماران کشور را مورد تاکید قرار داد که نمونه بند ناف آنها با موفقیت انجام گرفته است و اضافه کرد:پیوند هایی که تاکنون صورت گرفته در مجموع از نظر پزشکان متخصص این حوزه بسیار رضایت بخش بوده است زیرا پیوند، آخرین راهکار ممکن است و امیدواری لازم برای نجات بیماران از ورطه رنج و درد محسوب می گردد.

ضرابی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که تلاش های انجام گرفته در این حوزه نتیجه بخش بخش بوده و به ذخیره ۱۰۰ هزارتایی سلول های بنیادی دست یابیم!

در ادامه این مراسم گزارش سالیانه مجموعه رویان توسط مدیرعامل این مجموعه ارایه گردید و مشکلات و موارد دفاتر نمایندگی استان های کشور توسط شرکت کنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است مدیرعامل مجموعه بن یاخته های رویان در سفر خود به شهر تبریز با تعدادی از کودکان سرطانی دیدار کرده و از آنها تجلیل به عمل آورد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :