به گزارش تبریزمن، رئیس جمهور روز چهارشنبه (سی خرداد) وارد تبریز شد و در جمع مردم آذربایجان‌شرقی در ورزشگاه تختی تبریز سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری نشست‌هایی با ایثارگران و فعالان اقتصادی داشت و به ترسیم کلی سیاست‌های اتخاذ شده در دولت یازدهم در حوزه صنعت و اقتصاد پرداخت.
در سفر روحانی به استان آذربایجان‌شرقی عملیات اجرایی چندین طرح بزرگ اقتصادی آغاز شد و چندین طرح نیز به بهره‌برداری رسید.

روحانی در پایان سفر به استان آذربایجان‌شرقی در نشستی با خبرنگاران دستاوردهای سفر به این استان را تشریح کرد.

رئیس جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود افزود: آذربایجان شرقی و تبریز را باید خانه مشروطه بدانیم، در عین حال امیدوارم سفر پرخیر و برکتی برای مردم عزیز و دلاور استان آذربایجان شرقی باشد.

* پایان زیرسازی راه‌آهن تبریز – میانه در سال ۹۵

وی افزود: زیرسازی راه‌آهن تبریز ـ میانه در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به‌ پایان می‌رسد، البته به‌ دنبال تکمیل این مسیر نیز هستیم که در توسعه استان بسیار مؤثر است.

رئیس جمهور تاکید کرد: آزادراه تبریز به سهند طی ۲ سال آینده با ۵۰ میلیارد تومان اعتبار اجرا می‌شود.

روحانی اضافه کرد: بزرگراه تبریز ـ مرز بازرگان فرصتی بزرگ برای توسعه آذربایجان شرقی است.

*آزادراه تبریز – بازرگان تبریز را به ترکیه متصل می‌کند

رئیس جمهور با اشاره به پروژه‌های صورت گرفته در سفر دولت به آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: یکی از این پروژه‌های مهم آزادراه تبریز – بازرگان است که ۶۵ درصد آن توسط سرمایه‌گذار ترکیه‌ای و بخشی دیگر نیز توسط دولت صورت می‌گیرد که تبریز را به ترکیه متصل می‌کند و می‌تواند آغازی برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ باشد؛ همچنین زمینه‌ای برای اطمینان‌دهی به بخش‌های دیگر برای سرمایه‌گذاری است.

روحانی از تکمیل آزادراه تبریز به شهر سهند در آینده نزدیک خبر داد و ادامه داد: ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای این آزادراه نیاز است که مصوب شد و در زمینه آبرسانی و تصفیه فاضلاب پروژه‌های زیادی بود که تا سال ۹۴ و ۹۵ به اتمام خواهد رسید و در زمینه الگوی جدید کشت و صرفه‌جویی کارهایی انجام خواهد شد.

* ساخت ۴ بیمارستان در استان آذربایجان شرقی

رئیس جمهور تأکید کرد: در زمینه سلامت تصمیم گرفته شد که چهار بیمارستان ساخته یا تکمیل شود و طرح‌های متعددی در زمینه فعال شدن صنعت و معدن وجود دارد و از نظر اعتبارات مختلف ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: بسیاری از طرح‌های صنعتی در سال‌های گذشته به خاطر شرایط خاص غیرفعال بودند و امروز با تلاش همه مدیران رونقی را در استان شاهد هستیم و یکی از این پروژه‌ها تولید خط شیشه بود که توسط بخش خصوصی انجام شد و من اینجا از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنم و قول شرایط مساعد و آرامش بازار را می‌دهم.

روحانی متذکر شد: در مسیر رونق اقتصادی قرار داشته و در مسیر سیاسی نیز در تعامل با جهان هستیم و اگر آنها زیاده‌خواهی نکنند این مذاکرات می‌تواند در زمان مشخص به ثمر بنشیند.

* تبریز شهری معروف در جهان است

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت حفظ و حراست از ساختمان‌های قدیمی و میراث فرهنگی تأکید کرد و عنوان داشت: خوشبختانه خانه‌های قدیمی زیادی در تبریز وجود دارد که باید خریداری، تعمیر و حفظ شود.

روحانی بیان داشت: تبریز شهری معروف در جهان است که باید آثار تاریخی آن حفظ شود و مردم دنیا با مردم تبریز و سوابق مبارزاتی، سیاسی و علمی آشنا و این منطقه به دیگران معرفی دقیق شود که افتخاری برای همه ماست.

* پاسخ روحانی در مورد دو وعده‌ داده شده به مردم آذربایجان شرقی

رئیس جمهور با اشاره به دو وعده خود به مردم تبریز و آذربایجان، گفت: در زمینه دریاچه ارومیه و نیز ایجاد مرکزی برای فرهنگ و ادب این منطقه قول‌هایی داده بودیم که خوشبختانه در مورد دریاچه ارومیه تثبیت شرایط رخ داده است که این امر حاصل تلاش دولت و نزول رحمت الهی بود.

وی بیان کرد: امیدواریم با تحقق وعده‌ها شاهد توسعه در استان باشیم و از اینجا از بابت عدم حضور در شهرستان‌ها از مردم عذرخواهی می‌کنم که در میان آنها حاضر نشدم اما وزرا در این شهرها حضور یافتند و بنده نیز گزارش اجمالی آنها را مطالعه کرده‌ام و به صورت کامل‌تر نیز مطالعه خواهم کرد.

رئیس جمهور با اشاره به استعداد آذربایجان‌شرقی در امر جذب گردشگر، گفت: امکان واگذاری محل‌های تاریخی برای افراد با مراعات چارچوب‌های لازم امکان دارد که به صورت بلندمدت صورت گیرد و این کار آغاز شده و از نظر اعتبارات نیز می‌توانیم به آنها کمک کنیم.

وی بیان کرد: برخی آثار تاریخی مهم وجود دارد که دولت باید از آنها حراست کرده و سرمایه‌گذاری کند، تبریز به عنوان یک شهر با جذبه تاریخی برای کشور و خارج از کشور دارای اهمیت است.

* اهمیت دانشگاه تاریخی ربع رشیدی

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت دانشگاه تاریخی ربع رشیدی، گفت: احیای این منطقه مورد توجه دولت بوده و از طرف استانداری آذربایجان‌شرقی در این مورد توجه کافی وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به هجمه تاریخی کشور در طول صدها سال گذشته، اظهار کرد: امروز آگاهی مردم ما باید به حدی برسد که جلوی هجمه‌ها ایستادگی کند، باید نسل جوان ما تقویت شود و در برابر این هجمه‌ها بایستد.

روحانی، مردم آذربایجان‌شرقی را مردمی آگاه خواند و گفت: مردم تبریز و آذربایجان از گذشته در برابر بیگانگان ایستادگی کرده و  در برابر آنان مقاوم و موفق بوده‌اند و با کمک روحانیون و بزرگان در این زمینه موفق خواهیم بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به مشکل واگذاری واحدهای صنعتی دولت به بخش خصوصی، افزود: هدف از واگذاری‌ها که براساس اصل ۴۴ صورت گرفت رونق و تغییر مدیریت‌ها از دولت به بخش خصوصی بود که در اجرای این قانون تخلفاتی صورت گرفته و در مباحث استان نیز یکی از مباحث همین مسئله بود که بخشی از این امر باید در داخل استان صورت گیرد.

این مسئول تبیین کرد: امروز نیز در مورد چند واحد صحبت صورت گرفت و دنبال حل مسئله هستیم و این مشکل تنها مشکل آذربایجان‌شرقی و تبریز نیست، در کل  کشور این مشکل کم و بیش وجود دارد، اما در تبریز صنایع خاصی وجود دارد که حساسیت امر را بیشتر می‌کند.

روحانی تصریح کرد: در تبریز صنایعی مانند فرش دارای اهمیت خاصی است و از دیگر صنایع معدن است که با توجه به مسائل زیست محیطی باید تغییراتی در قوانین صورت گیرد تا امکان سرمایه‌گذاری در معادن توسعه یابد.

وی با اشاره به همجواری آذربایجان‌شرقی با کشورهای حوزه قفقاز نیز گفت: تبریز می‌تواند امکان همکاری و توسعه روابط تجاری و اقتصادی با این کشورهای همجوار را داشته باشد و سلسله جلسات در سطوح مختلف برگزار می‌شود.

* همکاری مشترک ایران و جمهوری آذربایجان

رئیس جمهور در پایان اشاره کرد: در مورد ترکیه و جمهوری آذربایجان جلساتی با حضور دولت دو طرف و بخش خصوصی برگزار شده و زمینه برای همکاری مشترک میان ایران و کشورهای همجوار به وجود آمده است و یکی از اهداف ما دستیابی به زمینه‌ای است که بتوانیم در زمینه‌های مختلف روابط نزدیک‌تری ایجاد کنیم و اقتصاد مکمل با کشورهای همسایه ایجاد کنیم و آثار این روابط را مشاهده کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150


این خبر را به اشتراک بگذارید :