رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی اعلام کرد: ۴۶ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و ۶۲۲ نفر نیز در انتخابات مجلس شورای اسلامی از این استان ثبت نام کرده اند.

به گزارش تبریزمن، سعید شبستری خیابانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۹۴ نفر از این استان داوطلب حضور در انتخابات بودند.

وی ادامه داد: از مجموع داوطلبان این دوره ۲۸۳ نفر از حوزه انتخابی تبریز‏ اسکو و آذرشهر، ۴۶ نفر از حوزه مرند و جلفا، ۳۸ نفراز حوزه مراغه و عجب شیر، ۳۱ نفر از حوزه های انتخاباتی میانه، سراب، ‘اهر و هریس’، ۳۰ نفر از حوزه انتخابی شبستر، ۲۹ نفر از حوزه ملکان، ۱۸ نفر نیز از حوزه های انتخاباتی ‘هشترود و چاراویماق’، بستان آباد و ورزقان و ۱۵ نفر نیز از حوزه های انتخاباتی ‘کلیبر‏، خداآفرین و هوراند’ و بناب ثبت نام کرده اند.

شبستری گفت: ۶۴ نفر از شرکت کنندگان در کل استان را بانوان تشکیل می دهند که این تعداد در دوره قبل ۱۶ نفر بوده است.

وی اظهار کرد: از مجموع داوطلبان ثبت نامی ۱۱۸ نفر دارای تحصیلات دکترا، ۴۴۹ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۲۷ نفر تحصیلات حوزوی و ۲۸ نفر دارای مدرک کارشناسی است.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی افزود: تمامی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی به جز دو نفر که یکی از حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر و دیگری از حوزه اهر است، مابقی در این دوره از انتخابات نیز ثبت نام کرده اند.

وی افزود: بالاترین دامنه سنی شرکت کنندگان در این دوره از انتخابات خانه ملت بین ۳۰ تا ۴۰ سال می باشد و در این رده سنی ۲۵۱ نفر داوطلب حضور در انتخابات هستند.

شبستری اضافه کرد: ترکیب جمعیتی شرکت کنندگان این دور از انتخابات را قشر جوان و میان سال جامعه تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: آرامشی که از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در جامعه حاکم شده، رغبت مردم برای حضور پرشور و گسترده در انتخابات را افزایش داده است.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی گفت: همزمان با ثبت نام داوطلبان، استعلام از مراجع چهارگانه آغاز شده است و از امروز نیز هیات های اجرایی در سراسر استان صلاحیت های نامزدها را بررسی می کنند.

وی افزود: تعامل خوبی بین هیات های نظارت و اجرایی در استان وجود دارد و تا کنون هیچ گونه مشکلی در روند ثبت نام به وجود نیامده است.

شبستری اظهار کرد: به دنبال برگزاری انتخابات شفاف و سالم هستیم و رای مردم حق الناس بوده و وظیفه ما را سنگین تر می کند.
وی اضافه کرد: بررسی صلاحیت ها در هیات های اجرایی از صبح امروز آغاز شده و بر اساس ماده ۵۰ قانون اساسی به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۹ کلانشهر از سوی وزارت کشور برای برپایی انتخابات الکترونیکی در نظر گرفته شده اند، گفت: با اعلام قطعی از سوی شورای نگهبان کلانشهر تبریز از آمادگی کامل برای برپایی انتخابات الکترونیکی برخوردار است.

وی از اصحاب رسانه درخواست کرد از طریق اطلاع رسانی و آگاه سازی های شفاف مردم را نسبت به حضور در انتخاباتی عقلایی و معتدل تشویق و راهنمایی کنند.

آذربایجان شرقی با افزون بر سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت ۵ نماینده در مجلس خبرگان رهبری و ۱۹نماینده در خانه ملت دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :