با وجود هیاهوی فراوان بعد از بررسی های فنی میتوان به این نتیجه رسید که منظور از رادیو اینترنتی تراکتر همان استفاده از خدمات رایگان یک شرکت بریتانیایی با کلی کاربر و محتوای اسرائیلی می باشد.

سرویس فناوری اطلاعات تبریزمن: فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنّاوری جدیدی است که باعث کم کردن زمان انجام محاسبات، دقیق‌تر شدن پردازش داده‌ها، تبادل اطلاعات آسان و کم کردن هزینه داد و است. دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات زمانی حداکثر تأثیرگذاری را در زندگی بشر خواهد داشت که بتواند در تمام زمینه‌ها و در میان تمام اقشار جامعه طبق قوانین و مقررات آن جامعه رسوخ کند.

01

متأسفانه دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم دچار مشکلی بنام شکاف دیجیتالی است. این شکاف، زمانی به اوج خود می‌رسد که افراد ندانسته از این ابزار برای فهماندن آنچه در مغزشان در حال شکل‌گیری است استفاده می‌کنند.

در آخرین هفته‌های لیگ پانزدهم فوتبال حرفه‌ای ایران شاهد شکوفایی و موفقیت یکی از بهترین و پر هوادارترین باشگاه فوتبال آسیا بودیم که از زمان تأسیس خود سال‌ها در فقر فناوری اطلاعات به سر می‌برد اما همه‌چیز به یک‌شبه توسط برنامه‌ریزی مدیران جدید این مجموعه و ذهن خلاق مدیریت پایتخت نشینی تغییر کرد.

باشگاه تراکتورسازی در اقدامی بی‌سابقه توانست آرزوی چندین ساله هواداران خود را به سرانجام برساند که می‌توان آن را از بزرگ‌ترین اقدامات مدیریت جدید درزمینهی فناوری اطلاعات دانست. هرچند شاید مدیران گذشته این باشگاه نیز در این فکر بودند که تغییراتی در این حوزه به وجود آورند اما از قدیم گفته‌اند که “کار را که کرد آن که تمام کرد” این باشگاه با پرداخت هزینه و ارائه سفارش کار به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال حوزه فناوری اطلاعات خود را عملاً به یکی از قطب‌های باشگاهی لیگ ایران در حوزه فناوری اطلاعات در کنار فوتبال تبدیل نمود.

اینک که باشگاه تراکتورسازی با مدیریت غیر بومی جدید و باشگاه گسترش فولاد تبریز با مدیریت بومی و چندین ساله به اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات پی برده‌اند و هر دو به دنبال انجام بهترین پروژه‌ها در کنار یکدیگر هستند. امیدواریم قطب فوتبال و فناوری اطلاعات درزمینه ی ورزش به‌مانند گذشته به‌صورت اولینی دیگر در شهر اولین‌ها الگویی برای سایر باشگاه‌های ورزشی بوده و باعث افتخار برای میهن اسلامی عزیزمان باشند.

اما نقطه تأمل‌برانگیز ماجرا در این مورد اقدام غیرحرفه‌ای برخی از کارکنان باشگاه تراکتورسازی در روزهای گذشته است که توسط رسانه ها نیز بصورت ندانسته پوشش خبری داده شد. این باشگاه که برای اولین بار خود را صاحب واحد انفورماتیک معرفی کرد دریکی از خبرهای خروجی وب‌سایت رسمی خود عنوان کرد: “واحد انفورماتیک باشگاه تراکتورسازی در جهت ارائه خدمات نوین به هواداران فهیم تیم امروز همزمان با میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان رادیو اینترنتی خود را به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد .

رادیو اینترنتی باشگاه تراکتورسازی تبریز از دقایقی پیش پخش آزمایشی خود را در بستر اینترنت شروع کرد، این شبکه رادیویی در مناسبت های مختلف به پخش برنامه خواهد پرداخت ، این رادیو در اولین برنامه خود فردا با پوشش زنده کنفرانس خبری مدیرعامل باشگاه در خدمت علاقمندان تراکتورسازی خواهد بود . امروز به مناسبت شروع به کار رادیو تراکتور به مدت یک ساعت آهنگ های تراکتورسازی از این شبکه پخش خواهد شد .”

  03 تصاویری از فعالیت رادیو اینترنتی باشگاه

متأسفانه این باشگاه برای این اقدام خود به قشر فناوری اطلاعات و ارتباطات مخصوصاً فعالان این حوزه در استان بی‌احترامی کرده و از آن‌ها برای رونمایی و یا توجیه، بهره‌مندی از پیشنهاد‌ها و انتقادات دعوت به حضور نکرد. اقدامی که شاید اگر انجام می‌پذیرفت باعث جلوگیری از ترویج ابزارهای تبلیغاتی بیگانگان در رسانه‌ها می‌شد.

با توجه به این خبر و خوشحال از اینکه این باشگاه توانسته است پروژه جدید خود را توسط شرکت پشتیبان وب‌سایت رسمی خود راه‌اندازی نماید به لینک موجود رفتیم اما تنها چیزی که ندیدیم خلاقیت، ذوق و برنامه‌نویسی اختصاصی بود. آن‌ها در اقدامی غیر کارشناسی، تأمل‌برانگیز که مشخص نیست توسط چه کسی پیشنهادشده است نه‌تنها باعث افتخار نبودند بلکه موجب سرافکندگی و زیر سؤال بردن فرهنگ غنی این مرزوبوم شدند.

444

یقیناً اگر مدیران ارشد و مدیرعامل محترم این باشگاه از ورود و ترویج فرهنگ بیگانه و ضد اسلامی این سیستم مطلع فکری به حال آن خواهند نمود، چرا که آن‌ها ثابت نموده اند که علاوه بر راه‌اندازی وب‌سایت پویا و جدید باشگاه که آرزوی چند ساله هواداران این تیم بود، می‌توانند فناوری به اشتراک‌گذاری و ایستگاه پخش رادیویی مستقلی نیز سفارش داده و طراحی نمایند.

هم‌اکنون به‌اصطلاح “ واحد انفورماتیک باشگاه تراکتورسازی” برای بخش رادیویی خود از وب‌سایت (http://mixlr.com) متعلق به کشور انگلیس استفاده کرده است که همه افراد می‌توانند با ثبت‌نام رایگان برای خود ایستگاه رادیویی پخش زنده ایجاد کنند بدون صرف یک ریال هزینه اضافی است.

متأسفانه اگر کاربران که توسط وب‌سایت باشگاه تراکتورسازی به این وب‌سایت منتقل می‌شوند و یا با کلیک بر روی هر لینکی از فریم قابل درج در بین مطالب وب‌سایت باشگاه تراکتورسازی به mixlr.com وارد می‌شوند فقط کمی متفکرانه عمل نماید، با دسترسی به سایر کانال‌های موجود در این وب‌سایت که همگی رایگان هستند می‌توانند به لیست رادیوهای بیگانه‌ای که مغایر بافرهنگ ملی کشورمان هستند دسترسی داشته باشند. شاید از روزهای آتی سوءاستفاده کنندگان زیادی به این ابزار روی خواهند آورد و بدون آنکه بتوان آن‌ها را شناسایی کرد محتوای غیرسالمی را برای مخاطبان خود به وجود خواهند آورد.

ما نمی‌دانیم چرا این اقدام غیر کارشناسانه صورت گرفته است اما وقتی در کشورمان هزینه زیادی برای بومی گرایی فرهنگی و بومی کردن فناوری های دیجیتال میشود و یا مراکز بررسی جرائم اینترنتی داخلی راهکارهایی جهت دور ماندن از گرداب فروش و در دسترس قرار دادن اطلاعات سازمان‌ها و شرکت‌ها را مطرح می‌کند، این وظیفه “ واحد انفورماتیک ” شرکت‌ها و سازمان‌ها است که طبق بخش‌نامه ها و مقررات فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدام نمایند و عملکردی کورکورانه ای انجام ندهند.

نیاز است در این برنامه و برنامه‌ریزی‌های مناسب دیگری که در این زمینه صورت خواهد گرفت، قبل از هر اقدامی افراد مبتدی و یا نیروهای جدیدی که پا به فعالیت در عرصه بی‌کران فناوری اطلاعات می‌گذارند حتماً بخشنامه هایی را که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشرشده است را مطالعه نمایند.

شاید کسی باورش نشود که واحد فناوری اطلاعات تازه تاسیس باشگاه تراکتورسازی با عقد قراردادی چند ده یا چند صد میلیونی بدنبال راه اندازی رادیو اینترنتی ای بوده که بصورت رایگان و با استفاده از سرورهای بریتانیا باشد.امید است با حرفه ای گری بیشتر و با استفاده از مهارت های متخصصان ملی و فناوریهای بومی شده مدیریت واقعی هزینه در فضای دیجیتال را انجام داد، بالاخره اگر قرار است هزینه ای برای فناوری اطلاعات از سوی شرکت ها و باشگاه های ایرانی شود در اختیار جوانان همین مملکت قرارگیرد و برای متخصصان جوان داخلی اشتغالزایی شود تا تنها دلالان فناوری اطلاعات از این پروژه ها منتفع نشود.

در پایان آرزومند موفقیت های روز افزون برای پرتماشاگرترین تیم آسیایی، تراکتورسازی عزیمان داریم و امیدواریم واحد فناوری اطلاعات این باشگاه نیز همانند تیم فوتبالش یکی از مدعیان لیگ باشد.

 


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :