رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: پروژه ژئوفیزیک هوایی در مسافت ۱۰۰ هزار کیلومتر خطی که در سفر اخیر رئیس جمهور به استان مورد موافقت قرار گرفته بود فعالیت خود را آغاز کرده است.

به گزارش تبریزمن، طرح راه‌اندازی ژئوفیزیک هوایی استان در اردیبهشت سال‌جاری تصویب، عملیات اجرایی آن با صرف اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی از محل اعتبارات ملی آغاز و در حال حاضر ۳۰ هزار کیلومتر آن اجرایی شده است.

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی ژئوفیزیک هوایی در مسافت 100 هزار کیلومتری آذربایجان‌شرقی

وی اعلام کرد: تمام مسافت ۱۰۰ هزار کیلومتری این طرح تا پایان سال به اتمام می‌رسد و در حال حاضر دو دستگاه هلی‌کوپتر در شمال و جنوب استان پرواز کرده و نقاط مستعد را مورد اکتشاف قرار می‌دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی محل پرواز این هلی‌کوپترها را دانشگاه سهند اعلام کرد.

بهبودی با بیان اینکه این پروژه با توجه به ظرفیت‌های بالای اکتشافی، در بلوکی به مساحت ۲۴ هزار و ۴۵۰ کیلومتر مربع برای برداشت‌های ژئوفیزیک هوائی به دو روش مغناطیس‌سنجی و طیف‌سنجی اشعه گاما طراحی شده، خاطرنشان کرد: این بلوک از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از غرب به آذربایجان‌غربی، از شرق به اردبیل و از جنوب به کوه‌های سهند منتهی می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: برای پوشش بلوک یاد شده، باید حدود ۱۰۸ هزار کیلومتر خط پروازی و برداشت صورت پذیرد و با اتمام این برداشت‌ها که در حدود ۱۳ ماه پروازی زمان نیاز دارد جهش بزرگی در بخش اکتشافات معدنی استان رخ خواهد داد.

به نقل از خبرگزاری فارس، این مسئول از ژئوفیزیک هوایی به عنوان سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها برای برداشت مناطق وسیع یاد کرد و افزود: مبنای اکتشافات معدنی نفت، گاز و آب هستند و انجام مطالعات اکتشافی و شناسایی ذخایر مدفون در یک منطقه بدون استفاده از داده‌های ژئوفیزیک هوایی تقریبا غیرممکن است.

وی یادآور شد: استان آذربایجان‌شرقی ظرفیت‌های معدنی مطلوبی دارد و موقعیت زمین‌شناسی، پدیده‌های ماگماتیسم و شرایط ویژه حوضه‌های رسوبی مجموعه‌ای غنی و متنوع از ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی را در استان به وجود آورده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :