مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌شرقی از تشکیل گشت‌های ویژه سیار و ثابت در مناطق مختلف استان برای حفاظت از محیط زیست خبر داد.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی، حمید قاسمی با بیان اینکه ۱۳ فروردین به نام روز ملی انس با طبیعت نامگذاری شده است و در این روز بسیاری از هموطنان در طبیعت به گشت و گذار خواهند پرداخت از گردشگران درخواست کرد، اگر قصد بازدید و گردش در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را دارند قبل از برنامه‌ریزی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان و یا اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هماهنگ شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به وجود مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در آذربایجان شرقی و غنای طبیعی آن، گردشگران برای حفاظت و نگهداری این غنای طبیعی از بهره‌برداری، شکار و صید غیرقانونی و غیرمسئولانه حیات وحش و رستنی‌های بهاری طبیعت و خصوصا مناطق چهارگانه، بپرهیزند.

وی افزود: در خصوص وارد شدن به مناطق امن تعریف شده در مناطق تحت مدیریت سازمان لزوم اخذ مجوز ویژه از اداره کل حفاظت محیط زیست استان ضروری است.

قاسمی رهاسازی ماهی‌های قرمز و گونه‌های غیربومی را در اکوسیستم‌های طبیعی مخرب و آسیب‌آفرین به حال طبیعت توصیف کرد و افزود: حفاظت محیط زیست استان در روز ۱۳ فروردین با تشکیل گشت‌های ویژه سیار در مناطق مختلف سعی دارد تا در کنار مردم از تخریب طبیعت و ضربه وارد شدن به محیط زیست جلوگیری کرده و جلوی هر گونه نامهربانی را بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از هموطنان خواست تا از ریختن زباله و پسماند در طبیعت به ویژه حاشیه جاده‌ها، رودخانه‌ها و مراکز پرتجمع خودداری کرده و با جمع‌آوری زباله‌های خود و تحویل آن به محل‌های تعیین شده به سلامت محیط زیست کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه چادرزدن و روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع و مناطق طبیعت‌گردی و سهل انگاری در خاموش کردن آن، خسارت جبران ناپذیری به این ذخایر  وارد می‌کند، افزود: در بازدید از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست از محیط‌بانان درباره منطقه و حیات وحش آن راهنمایی بخواهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی از گردشگران و طبیعت‌گردان درخواست کرد، به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل‌ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سال‌ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :