وعده احداث راه آهن تبریز – میانه ۱۵ سالی می شود که به مردم آذربایجان داده شده ولی هنوز تکمیل نشده و مردم همچنان منتظر بهره برداری از این پروژه ملی و مهم کشور هستند.

تبریزمن، سرویس اقتصادی: ساخت راه ‌آهن تبریز – میانه از سال ۱۳۷۹ آغاز شده و در این ۱۶ سال اخیر روند کندی داشته است و همواره مسئولان مختلف استانی و کشوری وعده های زیادی برای تکمیل این پروژه داده اند ولی هنوز به سرانجام نرسیده است.

این طرح یکی از مهم‌ ترین و قدیمی ‌ترین پروژه‌ های حمل ‌و نقلی کشور است که به عنوان حلقه مفقوده اتصال راه ‌آهن سراسر به راه‌آهن شمال غرب باعث پیوستگی بیشتر شبکه ریلی کشور می ‌شود.

3333

بدون شک رشد صنعت حمل ‌و نقل ریلی در شرایطی که افزایش قیمت حامل‌ های انرژی باعث رشد تورم شده است، می‌ تواند باعث حل برخی مشکلات حمل‌ونقل در این منطقه شود.

همچنان این پروژه نیمه‌تمام است و پیشرفت لاک پشتی آن اعتراضات زیادی به همراه داشته است. خیلی از مردم بر این باور هستند که این پروژه به رویا تبدیل شده و تا چند سال آینده نیز به بهره برداری نمی رسد.

اهمیت این پروژه به قدری است که با بهره‌ برداری از آن ترانزیت ریلی ایران برای نخستین‌بار به اروپا متصل شده و فاصله بین تهران ـ تبریز را از نظر مسافت ۱۱۴کیلومتر و از لحاظ زمانی از ۱۳ساعت به ۶ ساعت کاهش می ‌دهد.

راه‌آهن میانه ـ تبریز به طول ۱۸۳کیلومتر به صورت دوخطه طراحی شده است. این مسیر دارای هفت ‌دستگاه تونل، ۲۱ دستگاه پل بزرگ، با سرعت طراحی ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای مسافری و ۱۰۰ کیلومتر برای قطارهای باری است.

29faa35b_2782_4a26_b333_38fdc8be7039

مسیر میانه تا بستان آباد به زودی تکمیل می شود

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تبریزمن، در خصوص این پروژه گفت: تلاش های خوبی در این خصوص درحال انجام است و مسیر میانه تا بستان آباد به زودی تکمیل می شود.

محمدحسین فرهنگی با تاکید بر اینکه پروژه راه آهن تبریز میانه یکی از طرح های مهم کشور و استان است، افزود: باید با تعامل و جذب اعتبارات لازم سرعت اجرای این پروژه تسریع شود.

وی تکمیل این پروژه را گامی مهم در جهت توسعه شمال غرب کشور عنوان کرد و گفت: با افتتاح راه آهن میانه تبریز شاهد کاهش مسافت زمانی مسیر تهران به تبریز تا ۶ ساعت خواهیم بود.

1884728

احداث راه آهن تبریز- میانه باید با سرعت بیشتری انجام شود

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز یکی از منتقدان اصلی کندی احداث این پروژه است و معتقد است نباید اجرای این پروژه ۱۵ سال طول بکشد.

مسعود پزشکیان در این خصوص می گوید:  باید بستری فراهم شود که این پروژه حمل‌ونقل ریلی کشور به بهره‌برداری برسد، همچنین دولت نیز باید نگاه ویژه‌ای به این مسیر ریلی داشته باشد.

وی با بیان اینکه پروژه راه‌آهن تبریز – میانه باید هرچه سریع‌تر به بهره ‌برداری برسد، گفت: مردم منتظر این طرح بزرگ و ملی هستند تا افتتاح شود، بدون شک افتتاح این پروژه باعث توسعه و تحول اقتصادی در استان و شمال غرب کشور خواهد شد.

با اینکه معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی معتقد است که ناکافی بودن اعتبارات باعث کندی احداث این پروژه شده است ولی انتظار می رود تا مسئولان استانی با تعامل و تلاش بیشتر نسبت به جذب اعتبارات کشوری تلاش کنند و این پروژه مهم ملی که افتتاح آن تحولی در کشور ایجاد می کند را به سرانجام برسانند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :