مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بانک هویت ژنتیک در استان تشکیل می شود، اعلام کرد: با حمایت های مسوولان و تامین اعتبارات سنگین این بخش خواهیم توانست این بانک را راه اندازی کنیم.

به گزارش تبریزمن، دکتر بهرام صمدی راد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه آزمایشگاه این اداره کل قطب آزمایشگاه کشوری است، گفت: تمامی آزمایشات سرولوژی، سم شناسی، پاتالوژی و ژنتیک استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در این استان انجام می شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته سه هزار و ۷۵۶ مورد آزمایش در استان صورت گرفت که از این تعداد یک هزار و ۱۷ مورد آزمایش سرولوژی، دو هزار و ۱۱۶ مورد آزمایش سم شناسی، ۴۷۴ مورد آزمایش پاتولوژی و ۱۴۹ مورد آزمایش ژنتیک بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی یادآور شد: در سال گذشته ۱۰۱ مورد فوت ناشی از مصرف مواد مخدر در استان داشتیم که از این تعداد ۹۶ نفر مرد بود.

وی آمار کل قربانیان مصرف مواد مخدر در کشور را بیش از سه هزار نفر اعلام کرد و افزود: تعداد قربانیان اعتیاد به مواد مخدر استان در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن یک نفر افزایش یافت.

صمدی راد اظهار کرد: در سال گذشته ۹ هزار و ۷۳۳ مورد معاینات بالینی انجام شد که از این تعداد شش هزار و ۳۷۹ مورد مرد بود و این آمار نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن ۱٫۶ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در سال گذشته ۳۴ هزار و ۸۰۵ فقره پرونده با ادعای نزاع به این اداره کل معرفی شد که از این تعداد ۲۵ هزار و ۷۷۰ نفر مرد بود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان افزود: ۱۵ هزار و ۳۷۴ نفر در سال گذشته به دلیل مصدومیت ناشی از حوادث رانندگی به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ چهار درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۱۱۰ مورد از مراجعان در سال گذشته مربوط به مصدومیت حوادث کار بود و متوفیان حوادث کار نیز ۵۰ نفر بود که علت های اصلی این حوادث مربوط به سقوط از ارتفاع، اثابت جسم سخت و برق گرفتگی بوده است.

صمدی راد با اشاره به اینکه سقط درمانی از خدماتی است که توسط پزشکی قانونی ارائه می شود گفت: از ۳۸۹ مورد در خواست سقط جنین در سال گذشته برای ۲۴۰ مورد مجوز صادر شده است.

وی اضافه کرد: در موضوع فرزند خواندگی و اهدای جنین، سلامت روانی و جسمی در خواست کنندگان توسط پزشکی قانونی بررسی می شود که در سال گذشته برای ۱۵۵ زوج پرونده تشکیل شد.

وی در خصوص مرگ های ناشی از مصدومیت با سموم افزود: در سال گذشته ۴۵ نفر جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۱ نفر زن بود.

صمدی راد ادامه داد: بیشترین فوتی ها در این حوزه مربوط به مصرف قرص برنج، سم دفع آفات نباتی و انواع الکل ها بود که ۲۸ درصد فوتی ها به صورت اتفاق و حادثه بوده است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته ۱۴ نفر بر اثر برق گرفتگی، ۲۰ نفر به دلیل غرق شدگی، ۱۰۷ نفر بر اثر سقوط از بلندی و ۳۷ نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست دادند.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۷۶۵ نفر به دلیل حوادث ترافیکی جان خود را از دست دادند که از اتعداد ۵۵۷ نفر مرد بود.

وی آمار تصادفات طرح نورزی سال ۹۵ را ۴۶ نفر اعلام و اظهار کرد: از این تعداد ۱۳ نفر در حوادث درون شهری، ۲۸ نفر جاده های برون شهری و ۴ نفر در جاده های روستایی جان خود را از دست دادند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :