همزمان با هفته بهزیستی آزمایشگاه سیتو ژنتیک با مشارکت خیران و توسط بنیاد خیریه ژنتیک سلامت نسل فردا در تبریز راه اندازی شد.

به گزارش تبریزمن، استاندار آذربایجان شرقی روز یکشنبه در آئین بهره برداری از این آزمایشگاه گفت: زحمت ها و تلاش های مددجویان بهزیستی دارای اجر اخروی بوده و از جمله عبادت های خداوند متعال خدمت به مردم است.

اسماعیل جبارزاده به افت کیفیت خدمات بهزیستی آذربایجان شرقی در دولت قبل اشاره کرد و گفت: خدمات رسانی به مدجویان بهزیستی در آن دوران با کم توجهی و حضور افراد غیرمسئول با نقصان مواجه بود.

وی گفت: در زمان حاضر زمینه فعالیت بیشتر بهزیستی در این استان فراهم است و هر روز شاهد خدمات جدیدی در این بخش هستیم.

وی به اهمیت بنیاد خیریه ژنتیک سلامت نسل فردا اشاره کرد و گفت: در این بنیاد جلب مشارکت مردم در خدمت رسانی های عرصه بهزیستی تجلی یافته است.

وی افزود: ورود این بنیاد به عرصه پیشگیری مکملی برای سایر فعالیت های قبلی این بنیاد در بخش های غربالگری شنوایی و بینایی است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی نیز که پیش از این مدیرکل بهزیستی این استان بوده است، گفت: بهزیستی مجموعه ای خدوم و وسیع بوده و زبان از بازگویی خدمات آن کوتاه است.

سعید شبستری افزود: در برخی موارد نگهداری از فرد معلول که حتی برای پدر و مادرغیرقابل تحمل است، توسط مددکاران بهزیستی در مراکز نگهداری معلولان انجام می شود.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی هم با اشاره به اینکه سیتو ژنتیک شاخه ای از ژنتیک است که با مطالعه ساختار و ترکیب کروموزومی یک سلول مرتبط است، گفت: یکی از راهبردهای مهم بهزیستی برای توسعه سلامت اجتماعی، پیشگیری از معلولیت است.

محسن ارشد زاده افزود: هر کودکی که معلول متولد می شود، خانواده ای را دچار خسارت های روحی و روانی کرده و هزینه های بالایی برای جامعه تحمیل می کند.

وی گفت: در زمان حاضر هر معلول سالیانه بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال هزینه برای خانواده و دولت دارد و این میزان در طول حدود ۳۵ سال عمر معلول رقم قابل توجهی است.

همزمان با هفته بهزیستی ۲۰۰ طرح عمرانی در سطح این استان افتتاح شد که از آن جمله می توان به بهره برداری از ۱۱۲ واحد مسکن مدددجویان و ۸۰ واحد مراکز توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری همچون مرکز رفاه کودک و مادر اشاره کرد.

مدیرعامل بنیاد خیریه ژنتیک سلامت نسل فردا گفت: امروز فصل دیگری در خدمت رسانی این بنیاد رقم می خورد.

دکتر احمد ظهیرنیا افزود: ساختمان این بنیاد که متعلق به بهزیستی است از اوایل سال ۱۳۹۲ شمسی از سوی این سازمان در اختیار بنیاد خیریه قرار گرفته است.

وی گفت: اجرای طرح غربالگری شنوایی نوزادان نخستین گام این بنیاد بود و در این راستا ۳۹ هزار و ۷۸۰ نوزاد در بیمارستانهای الزهرا (س)، طالقانی، ۲۹ بهمن، بین المللی، شهریار، نور نجات و محلاتی تبریز مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند.

وی افزود: این بنیاد در انجام وظیفه دوم ، غربالگری تنبلی چشم را با خریداری دو دستگاه جدید ادامه داد و ۲۴ هزار و ۱۱۴ مورد غربالگری انجام داد.

به گفته وی از سال قبل غربالگری ژنتیک با سه هزار دانش آموز از طریق پرسشنامه آغاز شده است و با راه اندازی آزمایشگاه سیتو ژنتیک این طرح نهایی می شود.

وی افزود: امروز مشاوره ژنتیکی بر همگان آشکار است و نقش مهمی در پیشگیری از بروز معلولیت ها دارد.

وی گفت: واحد آزمایشگاهی این بنیاد از سال گذشته مورد توجه مسئولان بهزیستی قرار گرفته و اداره کل بهزیستی تجهیزات آزمایشگاهی را با حدود ۲۰ میلیارد ریال تامین کرده است.

وی با اشاره به اشتغال زایی این بنیاد برای ۲۰ نفر افزود: آزمایشگاه سیتو ژنتیک این بنیاد از لحاظ تجهیزات کمبودی ندارد اما آزمایشگاه مولوکولی جهت تجهیز نیازمند مشارکت و مساعدت خیران است.

غربالگری های شنوایی و بینایی و آزمایش های ژنتیک از جمله خدماتی است که دراین مرکز دنبال می شود.
این مرکز دارای بخش های مختلفی چون آزمایشگاه سیتو ژنتیک، ژنتیک مولکولی و سیتو ژنتیک مولکولی است.
در این آیین معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی به خاطر خدمات پایداری که در زمان تصدی پست مدیرکل بهزیستی این استان داشت، مورد تقدیر قرار گرفت.

تبریز با یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت از جمله کلانشهرهای کشور است که از نقش پررنگ مشارکت های خیران در زمینه های مختلف برخوردار است؛ تبریز به شهر بدون گدا شهرت دارد و با وجود خیرانی چون برادران مردانی آذری، عرصه مشارکت های خیران در جهاد مدرسه سازی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :