رسانه های گروهی کره جنوبی روز سه شنبه با بازتاب دادن دیدار روز گذشته «پارک گئون هی» رئیس جمهوری این کشور با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، این ملاقات را گامی تازه در استحکام بیشتر روابط دو کشور توصیف کردند.

به گزارش تبریزمن، رسانه های کره ای خاطرنشان کرده اند که آنچه مهم است اینکه دیداری در عالی ترین سطح با هدف تعمیق مناسبات و پیشبرد تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی میان دو کشور صورت گرفته است.

«کوریا تایمز» از کره به نقل از نهاد ریاست جمهوری این کشور آورده است: دیدار «پارک» با رهبر عالی ایران ۳۰ دقیقه به طول انجامیده و در این ملاقات خانم پارک خواستار همکاری بر اساس اعتماد متقابل در عرصه های مختلف شده و پیشنهادهایی در این زمینه داده است.

«هرالد کوریا» دیگر نشریه پرتیراژ کره جنوبی نیز در گزارشی آورده است: رهبر عالی ایران نیز در این ملاقات اعلام کرده است که ایران در سیاست خارجی اصولا به آسیا بیشتر اولویت می دهد و همکاری و ارتباطات با این قاره از جمله کره جنوبی را که از کشورهای پیشرفته آسیا به حساب می آید، مهم می داند.

گزارش خبرگزاری یونهاپ هم حاکی است که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به خانم «پارک» گفته است که ایران علاقه مند به فراگیری بیشتر علوم و فنون از کره بوده و مایل به بستن قراردادهایی است که مورد نیاز ایران در بخشهای زیرساختی و اقتصاد عمومی باشد که این پیشنهاد با استقبال رئیس جمهوری کره نیز قرار گرفته است.

تلویزیون مرکزی کره جنوبی نیز اعلام کرد: رهبر عالی ایران و رئیس جمهوری کره در ملاقات خود تصریح کرده اند که هر دو کشور در خصوص گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف بر اساس درک متقابل و اجماع نظر موضع مشترک دارند.

رسانه های گروهی کره گزارش کرده اند که خانم «پارک» در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز به تشریح برنامه های همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور پرداخته است.

گزارش می افزاید: از جمله توافقات دو کشور در این دیدار برگزاری اجلاس سالانه وزیران خارجه و پیشبرد نشست های کمیسیون مشترک اقتصادی کره و ایران بوده است.

یونهاپ از کره گزارش کرده که روز گذشته (دوشنبه) شرکت های کره ای و طرف های ایرانی در تهران قراردادها و تفاهمنامه های متنوعی امضا کرده اند.

خانم «پارک گئون هی» رئیس جمهور کره جنوبی سفر سه روزه خود را از روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت به ایران آغاز کرده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :