وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه رشد اقتصادی پنج درصدی برای امسال پیش بینی می شود، گفت: افزایش سه میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در کشور نیز در این دولت برای نخستین بار اتفاق افتاد.

به گزارش تبریزمن، علی طیب نیا روز پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز افزود: امسال دولت فعال کردن هفت هزار واحد تولیدی را که در گذشته فعال بوده ولی دچار رکود وتعطیلی شده بودند، هدف گذاری کرده است.

وی ادامه داد: در این راستا بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مکلف به حل مشکلات مالی این واحدهای تولیدی از طریق ارائه تسهیلات بانکی شده اند و خوشبختانه تا کنون بانک ها به خوبی همکاری کرده اند.

وی با اشاره به اینکه مصمم هستیم تا پایان سال جاری تمامی این واحدها را به چرخه تولید بازگردانیم، گفت: بانک ها نیز علاوه بر ارائه تسهیلات به واحدهای معرفی شده، به واحدهای کوچک و متوسط نیز به صورت داوطلبانه تسهیلات ارائه می دهند.

وی با تاکید بر اینکه شاخص های اقتصادی در سال جاری رو به بهبود می باشد، اضافه کرد: رشد تولید برای سال جاری ۵ درصد در نظر گرفته شده که بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در سه ماهه نخست امسال تولید ۴٫۴ درصد رشد داشت و این نشان می دهد برنامه های تدوینی به خوبی پیش می رود و تا پایان سال به هدف مورد نظر که رشد ۵ درصدی است، خواهیم رسید.

وی اظهار کرد: در بهار امسال همه بخش های تولیدی، افزایش نرخ رشد اتفاق افتاد، به طوری که در بخش صنعت که نرخ رشد منفی بود اکنون مثبت شده است.

وی با اشاره به وضعیت بورس کشور گفت: اطلاعات سه ماهه شرکت های بزرگ در بورس نیز نشاندهند تغییرات مثبت است و اکنون بورس در وضعیت ثبات قراردارد و از شرایط سختی که در سال های گذشته داشت، خارج شده و به آرامش و ثبات رسیده است.

وی ادامه داد: یکی از دیگر عملکردهای موفق ما در خصوص واحدهای تولیدی از جمله فولاد این بود که انبارهای فولاد کشور که پر شده بود و فروش نداشتند، اکنون تخلیه شده اند.

وی گفت: در بخش مسکن نیز بر اساس اطلاعات ارائه شده افزاییش قابل ملاحظه ای در تقاضا وجود دارد و این حوزه نیز از رکود خارج شده است.

وی با اشاره به رشد ۳۵ درصدی صادرات در چهار ماه گذشته، افزود: برای کم کردن وابستگی به نفت بایستی به صادرات غیرنفتی توجه داشه باشیم و حرکت های مثبتی در این خصوص اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: صادرات غیرنفتی به میزان سه میلیارد دلار بیشتر شده که این موضوع برای اولین باراست که در کشور اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه سهم نفت در سال گذشته تنها ۳۱ درصد منابع بودجه بود افزود: این رقم پایین ترین میزان وابستگی ما به نفت بوده و دولت تصمیم جدی برای کاهش این وابستگی را دارد تا دیگر وابسته به نفت نباشیم و در این زمینه کار وسیع و مدیریت جهادی می طلبد.

وی با اشاره به دیدار روز گذشته هیات دولت با رهبر معظم انقلاب گفت: در این دیدار از راهنمایی و هدایت های ایشان برخوردار شدیم و حس کردیم که از عملکرد دولت راضی هستند و این بهترین پیام برای دولت است و همه نهادهای حاکمیتی در مسیر رهنمودهای ایشان هدایت می شوند.

وی با اشاره به اینکه واردات بی رویه یکی از مشکلات اصلی کشور بود، گفت: واردات رسمی که ۷۵ میلارد دلار بود با تلاش دولت تدبیر وامید به ۴۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی در خصوص آسیب جدی قاچاق کالا به کشور اظهار کرد: میزان قاچاق کالا از ۲۵ میلیادر دلار به ۱۵ میلیارد ریال کاهش یافته است و در این زمینه نیز الکترونیکی کردن گمرک اقدام بسیار خوبی بود که توانسته ایم کالاهای قاچاق را در مسیر ورود شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه میزان کشفیات کالای قاچاق چهار برابر افزایش یافته است، افزود: میزان تحویلی کالاهای مکشوفه دو برابر شده و طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار دیروز ایشان فرمودند که ضرورتا بر روی انهدام کالاهای قاچاق مکشوفه تاکید ندارند و اگر امکان صادرات وجود دارد، صادر شود و در مواردی که در ایران تولید نمی شود وارد بازار شود.

وی تاکید کرد: اراده دولت تدبیر و امید به مبارزه جدی با قاچاق کالا بر اساس رهنمودهای رهبری است.

وزیر اقتصادی و دارایی به مناسبت هفته دولت میهمان آذربایجان شرقی است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :