معاون اول رئیس جمهوری گفت: رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از مهمترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار است.

به گزارش تبریزمن، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در همایش بین المللی ‘ فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی ‘ که در سالن اجلاس سران برگزار شد افزود: گردشگری یکی از مهمترین حوزه ها و عوامل موثر در ارتباطات میان فرهنگی است و توسعه آن در جهان امروز نقشی اساسی در گسترش تفاهم ها و افزایش سطح ادراکات ملی، منطقه ای و جهانی دارد.

وی ادامه داد: هرچه پدیده جهانی شدن ابعاد پیچیده تر و جدیدتری به خود می گیرد، گردشگری نیز به رغم پیشینه کهن آن دارای مفاهیم، زمینه ها، سازوکارها و چشم اندازهای جدیدتری می شود. نسبت میان گردشگری و درآمد ملی، سرمایه گذاری، اشتغال و کارآفرینی نمونه های بارز این تحولند.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که گردشگری نوین به عنوان یک صنعت، نیازمند ایجاد زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری جدید و سرمایه گذاری های متناسب داخلی و خارجی است گفت: توسعه صنعت گردشگری مثل هر بعد خاص توسعه، وابسته به ابعاد دیگر آن است، یعنی زمینه های مساعد در سیاست خارجی، سیاست داخلی، فرهنگ، اقتصاد، حقوق و قوانین، طبیعت و اجتماع می توانند به آن تحرک و شتاب بخشند.

جهانگیری افزود: گردشگری را می توان محدود به وجوهی خاص کرد، گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری اقتصادی و تجاری، گردشگری علمی و پژوهشی، گردشگری سلامت و درمان و گردشگری فراغت و تفریح و گونه های دیگر گردشگری همه در جای خود مهم و موثر و در خور سرمایه گذاری و برنامه ریزی های جدیدند.

وی اضافه کرد: اگر چنین توافقی بر سر این گونه مبانی، مفاهیم، زمینه ها و ضرورت های توسعه صنعت گردشگری وجود داشته باشد، می توان برخی ظرفیت های ویژه و کم نظیر ایران را موضوع بحث، گفت وگو و تصمیم گیری در این همایش قرار داد که از جمله این استعدادها و ظرفیت های بالفعل می توان به موارد متعددی اشاره کرد.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: ایران نقطه اتصال میان فرهنگ ها و تمدن های غربی و شرقی است. فرهنگ و تمدن ایرانی و فرهنگ و تمدن اسلامی در ایران، آثار بی بدیلی به جا نهاده است که هر کدام در دور و نزدیک کشور ما می توانند جاذبه های فراوان برای توسعه صنعت گردشگری باشند. اگر ایران دیروز گرانیگاه جاده ابریشم و جاده ادویه بود، امروز هم یکی از بزرگترین نقاط تلاقی فرهنگی و تاریخی جهان است. تنها طبیعت در ایران متنوع و دارای زیبایی های متناوب نیست. فرهنگ ایرانی و اسلامی هم رنگین کمانی از زیبایی ها و دیدنی هاست.

وی افزود: ایران به لحاظ اماکن، آثار و مفاخر بزرگ خود، یکی از مهمترین زمینه های جذب و حضور مشتاقان زیارت را به ویژه برای مسلمانان و شیعیان دارد. وجود حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در مشهد و اماکن مذهبی و مقدس، شواهدی برای توسعه امر زیارت و سفرهای معنوی و دینی است.

جهانگیری تاکید کرد: طبیعت ایران از کوه و دشت و کویر و دریا تا محیط های طبیعی مختلف با تنوع آب و هوایی و جاذبه های فراوان و حتی منحصر به فرد خود، دامنه را برای توسعه گردشگری در زمینه های مختلف باز کرده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: پیشرفت ها و توسعه های اخیر کشور ما در عرصه های علمی، درمانی، اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و هنری افق های تازه ای برای سرمایه گذاری، سامان دهی و توسعه انواع جدید گردشگری گشوده است.

وی گفت: اهمیت و جایگاهی که ‘سفر’، ‘زیارت’و ‘سیاحت’ در فرهنگ و آیین ما دارد، با فرصت ها و امکانات جدید و فناوری های نوین ارتباطی به طور فزاینده ای همه شهروندان ایرانی و جهانی را مستعد و مشتاق ایران گردی و جهان گردی کرده است.

جهانگیری ادامه داد: دولت تدبیر و امید با توفیق در سیاست خارجی و خارج کردن کشور از عرصه تهدیدها و تحریم ها و توافق در ‘برجام’، توانسته است شرایط ‘پساتحریم’ را به گونه ای پیش ببرد که بیشتر دولت ها و نهادهای بین المللی از گسترش روابط و همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران استقبال کنند.

82252593-71062700
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: در این فضای گشایش سیاسی و روابط بین المللی از جمله مساعدترین زمینه هایی که به وجود آمده است، جذب سرمایه گذاری خارجی برای توسعه گردشگری است.

وی افزود: مکمل این سیاست دولت، پیشبرد برنامه ‘اقتصاد مقاومتی’ است که مقام معظم رهبری همواره بر اجرای آن تاکید دارند و مسئولیت برنامه ریزی و اجرا به دولت سپرده شده است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران بر پایه این موارد، راهبرد توسعه گردشگری بین المللی را به عنوان یک افق جدید و فرصت استثنایی برای کاهش نقش های مخرب سیاسی منطقه ای و فرامنطقه ای و پیشبرد دیپلماسی گردشگری در فرایند تقویت صلح، دوستی و تفاهم برگزیده است.

وی گفت: صنعت گردشگری در ایران تا پیش از شرایط پساتحریم به دلیل وجود تحریم ها و تهدیدها و بالابودن ریسک سرمایه گذاری و حتی سفر، براثر سیاست ها و تصمیمات مغرضانه و ظالمانه برخی دولت های خارجی و طرح تبلیغات ضد ایرانی در وضعیتی مطلوب قرار نداشت.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: اما اکنون دولت مصمم به اجرای سیاست ها و راهبردهای جدید بر پایه توسعه گردشگری پایدار است. در این رویکرد با ایجاد سازه های ژئوپلیتیکی گردشگری، همکاری با سازمان های جهانی و منطقه ای، تقویت روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به زیرساخت ها و بنیان های گردشگری خود توجه ویژه شده است.

جهانگیری اظهار داشت: بر این اساس سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های صنعت گردشگری، اماکن اقامتی و تاسیسات گردشگری بر پایه اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی و عبور از اقتصاد وابسته به نفت اولویت یافته است. ما بنا داریم که اقتصاد گردشگری و درآمدهای حاصله از این صنعت را در جهت رشد و اعتلای بنیان های اقتصادی به کار گیریم.

وی در ادامه گفت: از آنجا که مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در اجرای طرح های گردشگری اولویت دارد و فراهم آوردن فضای مناسب برای معرفی فرصت های بالقوه سرمایه گذاری در ایران اسلامی از اهداف و تدابیر این راهبرد محسوب می شود، در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اولویت سه طرح مهم در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصویب شده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: این سه پروژه عبارت از تدوین بسته حمایت از کارهای تولید صنایع دستی و فرش، ایجاد ظرفیت های جدید در هتلداری (هتلینگ ) و تدوین بسته حمایت از گردشگری ( از ابعاد سخت افزاری و نرم افزاری) است.

جهانگیری با بیان اینکه، اهتمام جدّی رئیس جمهوری و اعضای دولت بر توسعه زیرساخت ها و رونق صنعت گردشگری، به عنوان عوامل مهم در ایجاد اشتغال و توسعه مناسبات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است گفت: اجرایی کردن این سیاست ها و برنامه ها مستلزم مشارکت فعال بخش خصوصی، نهاد های عمومی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

وی ابراز امیدواری کرد که با تمرکززدایی در اجرا و تامین منابع مالی و سایر حمایت های دولتی، لغو مقررات زاید، تمرکز بر بازارهای هدف و گسترش تبلیغات جهانی و ارتقای سطح استانداردهای خدمات، این بخش توسعه بیشتری یابد.

وی تاکید کرد: به صراحت می گویم رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از مهمترین راه کارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار در کشور است و با ارائه و اجرای راه کارهای عملی مورد نیاز برای نیل به این مهم حرکت به سوی سند چشم انداز ۱۴۰۴ ممکن خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اگرچه آمار گردشگری ورودی از حدود دو میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در سال ۱۳۸۸ به ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است و اگرچه براساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۶ سهم مستقیم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ به ۷۹۳ هزار میلیارد ریال (معادل ۷٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی) رسید و انتظار می رود در سال ۲۰۱۶ تا ۹٫۵ درصد یعنی ۸۳۹ هزار میلیارد ریال افزایش یابد، اما هنوز چشم انتظار تحولات امیدبخش تر هستیم.

جهانگیری خطاب به مسئولان و برنامه ریزان از آمادگی دولت برای کمک در زمینه های مختلف در حوزه گردشگری خبر داد.

در این مراسم رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اشاره به ظرفیت های کشورمان در توسعه صنعت گردشگری، گفت: وجود امنیت پایدار، زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی، بازار وسیع و قوانین و مقررات مساعد در کنار سایر عوامل، زمینه های لازم را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم آورده است.

مسعود سلطانی فر افزود: پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید و به ویژه پس از لغو تحریم ها و شکل گیری برجام، روند ورود گردشگران خارجی به ایران شتاب قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزود: گردشگری می تواند جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی باشد و خوشبختانه همه مسئولین کشور در این زمینه اتفاق نظر دارند که باید از ظرفیت های گردشگری استفاده مطلوب تری برای رشد اقتصادی کشور بشود.

همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی صبح امروز یکشنبه در سال اجلاس سران با حضور معاو ن اول رییس جمهوری آغاز شد.

در این همایش وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شماری از مسئولین و سرمایه گذاران داخلی و خارجی حضور داشتند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :