رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید، خرید و فروش مسکن در سه ماهه خرداد تا مرداد امسال در تهران ۲۰ درصد رشد و در کشور ۷۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تبریزمن، حسام عقبایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود:در مرداد ماه امسال ۵۹ هزار و ۹۸۶ قرارداد خرید و فروش مسکن در کشور منعقد شده است که ۷۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش دارد. در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ در مجموع ۹۰ هزار و ۴۷۰ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در کشور منعقد شد.

نماینده رییس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور درباره میزان معاملات مسکن در شهر تهران گفت: در مرداد ماه سال جاری در تهران شاهد تنظیم ۱۸ هزار و ۶۹۹ قرارداد خرید و فروش و ۲۲ هزار و ۸۸۲ قرارداد اجاره در مشاوران املاک این شهر بودیم.

عقبایی با بیان اینکه در مجموع در مرداد ماه امسال ۴۲ هزار و ۱۱۹ قرارداد خرید فروش، هبه، پیش فروش و اجاره در دفاتر مشاوران املاک تهران تنظیم شده ، افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند خرید و فروش مسکن ۱۸ درصد سیر صعودی داشته است.

وی با بیان اینکه در تیرماه امسال ۱۶ هزار و ۴۹۹ قرارداد خرید و فروش و ۲۱ هزار و ۸۳۸ قرارداد اجاره تنظیم شده است، گفت: در ۱۲ روز شهریورماه جاری نیز ۶ هزار و ۱۹۱ قرارداد خرید و فروش و ۷ هزار و ۹۳۰ قرارداد اجاره در شهر تهران در دفاتر مشاوران املاک منعقد شده است و این نشان می دهد معاملات مسکن در تهران روند صعودی دارد.

نماینده رییس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور گفت: میزان معاملات مسکن در تهران در سه ماهه خرداد تا مرداد در مقایسه با سال گذشته رشد ۲۰ درصدی دارد و پیش بینی ما این است در نیمه دوم امسال شاهد افزایش معاملات مسکن در شهر تهران باشیم.

عقبایی درباره وضعیت قیمت مسکن افزود: از سال ۱۳۹۲ که بازار مسکن وارد رکود شده تاکنون قیمت ها افزایش نیافته است. حتی در برخی از مناطق شهر تهران روند کاهشی نیز داشته است و هم اکنون در شهر تهران فروشندگان مسکن بیش از خریداران هستند.

نماینده رییس اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک کشور گفت: با این حال روند رشد معاملات مسکن در تهران می تواند به سایر شهرهای کشور تسری پیدا کند، زیرا رونق بازار مسکن در تهران بر سایر شهرها بسیار اثرگذار است.

عقبایی گفت: قانون نظام صنفی و تجارت تنظیم قراردادهای معاملات مسکن از جمله خرید، فروش و اجاره را در اختیار مشاوران املاک قرار داده و اظهارات برخی از افراد مبنی بر ممنوعیت معامله مسکن مهر در دفاتر مشاوران املاک مبنایی قانونی ندارد و تمام مشاوران املاک در کشور می توانند با بررسی اسناد مورد نیاز نسبت به خرید و فروش مسکن مهر اقدام کنند.

وی با اشاره به این که قانون مالیات ارزش افزوده، دریافت مالیات از اموال غیرمنقول و خدمات آن را معاف کرده است، گفت: دریافت مالیات ارزش افزوده از مشاوران املاک مبنای قانونی ندارد و اجرا کردن آن از سوی سازمان امورمالیاتی سبب می شود هزینه بیشتری از جیب مردم پرداخت شود.

عقبایی تاکید کرد: دریافت مالیات ارزش افزوده و جریمه آن از دفاتر مشاوران املاک غیرعادلانه است، زیرا بار مالی این مالیات را باید مردم پرداخت کنند و در شرایط موجود این مساله یکی از موانع رونق بازار مسکن است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در ادامه به مشکلات دفاتر مشاوره املاک تهران اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران به تازگی مانع فعالیت مشاوران املاک در ساختمان های اداری شده و اعلام کرده است مشاوران املاک باید نسبت به تغییر کاربری خود به تجاری اقدام کنند.

عقبایی افزود: قانون اجازه داده است مشاوران املاک بتوانند در ساختمان های اداری به فعالیت های صنفی خود ادامه دهند و قانون صدور پروانه کسب سال ۱۳۸۲ که در سال ۱۳۹۲ نیز در مجلس بار دیگر مورد بازنگری قرارگرفته، صدور جواز کسب را برای آنها مجاز کرده است و هم اکنون از ۱۲ هزار مشاور املاک در تهران سه هزار و ۵۰۰ مشاور در ساختمان های اداری جواز کسب دارند و برخی از مناطق شهرداری نباید مانع فعالیت های آنها شوند.

وی با بیان اینکه به علت کاهش صدور پروانه های ساختمانی درآمدهای شهرداری های مناطق مختلف شهر تهران کاهش پیدا کرده و ما نباید آن را جبران کنیم، گفت: در دو سال اخیر در این خصوص مکاتبات زیادی با شهرداری تهران انجام شده است، اما همچنان شاهد این اقدام برخی از مناطق شهرداری با مشاوران املاک در شهر تهران هستیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :