رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط آشفته منطقه از لحاظ سیاسی و امنیتی گفت: رفتار جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل منطقه ای بسیار سنجیده و عاقلانه است.

به گزارش تبریزمن، علی لاریجانی روز پنجشنبه درسالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع) و درآستانه فرارسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار درجمع مدیران رسانه های استان قم اظهار کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل منطقه ای نسبت به برخی کشورهای دیگر که نگاهی توطئه آمیز به این مسائل دارند، بسیار شرافتمندانه است.

وی همچنین با اشاره به مسائل مختلف کشور درحوزه های بین المللی و داخلی اظهارداشت: در حوزه بین المللی، چالش مهم کشور در موضوع مساله هسته ای بود که این مساله تمام شده نیست اما روی روال افتاده و در این مساله رو به جلو حرکت می کنیم.

وی، حل مساله هسته ای را باعث به وجود آمدن آرامشی درکشور برای حرکت کردن در کارهای دیگر دانست.

لاریجانی با بیان این که در مساله داخلی کشور با اقتصاد و آسیب های اجتماعی مواجه هستیم گفت: وضعیت اقتصادی کشور با چالش های عمده ای از جمله ساختار و رکود روبروست.

وی اذعان کرد: تا مسائل اقتصادی کشور حل نشود، نمی توان به سمت توسعه و آبادانی گام برداشت.

وی با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی، یکی از مشکلات کشور به شمار می آید که با مسائل اقتصادی مرتبط است افزود: باید به این مساله از نگاه ملی مشاهده کنیم و مسائل مختلف تنها با بخش نامه و قانون حل نخواهد شد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه توسعه کشور بدون فهم عمومی امکان پذیر نیست گفت: باید افکار عمومی را ترغیب کنیم که توسعه کشور در گروی تولید ملی است و مردم بدانند که آبادانی با کارآفرینی و تولید به دست می آید و جوانان باید به این سمت سوق داده شوند.

لاریجانی به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب درخصوص اقتصاد مقاومتی و تولید ملی اشاره کرد و افزود: باید دغدغه های معظم له درخصوص مسائل اقتصادی را جدی گرفته و البته رسانه های کشور در این زمینه می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

وی با انتقاد از برخی رسانه های کشور که این مسیر را طی نمی کنند و ذهن ها را به سمت و سوی دیگر سوق می دهند گفت: این که برخی رسانه ها به دنبال برجسته کردن مسائل حاشیه ای هستند و از پرداختن به اصل موضوع دریغ می کنند اصلا به صلاح کشور نیست.

وی خاطرنشان کرد: البته این مساله ربطی به جناح و یا فکری خاص ندارد و همه با هر فکری باید حضور داشته باشند، چراکه نقطه مشترک همه جناح ها حفظ انقلاب است.

وی در عین حال گفت: با ظن و گمان نباید به مسائل کشور نگاه کنیم و انتقادها در مسائل مختلف باید سازنده و درست بیان شود.

لاریجانی با بیان اینکه ۱۸ میلیون تن در کشور درگیر مسائل آسیب های اجتماعی از حاشیه نشینی گرفته تا دیگر مسائل هستند گفت: حل این مسائل مستلزم همت ملی است.

وی هم چنین با بیان اینکه باید به سمت آبادانی قم گام برداریم گفت: باید مسائل را به سمتی که قم را آباد کرده و تولید را توسعه می دهد سوق دهیم.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش هایی از قم محرومیت های زیادی دارند که باید در جهت رفع این محرومیت ها اقدام های اساسی انجام داد.

لاریجانی، طرح های مختلف قم را مورد اشاره قرار داد و افزود: این طرح ها برای به بهره برداری رسیدن احتیاج به کمک های مالی زیادی دارند و به عنوان نمونه طرح مترو قم در صورت تکمیل می تواند بسیاری از گره های ترافیکی این شهر را باز کند.

وی با بیان اینکه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای مساعدت به این طرح مهم قم قول هایی داده شده است افزود: به مسائل قم باید در سطح کلان توجه شود و رسانه های استان نیز باید موضوع آبادانی قم را جدی بگیرند و مسئولان نیز در این راه تلاش کنند.

وی با بیان این که باید به بخش فرهنگ نیز توجه شود اضافه کرد: دغدغه همه ما باید آبادانی قم باشد و فضایی به وجود بیاوریم تا همه بتوانیم در این راه گام های محکمی برداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی سپس به مشکلات مطرح شده از سوی مسئولان رسانه های استان قم در این جلسه اشاره کرد و گفت: از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درخواست دارم جلسات مستمری با حضور مدیران رسانه ها و خبرنگاران تشکیل و مطالب مطرح شده دسته بندی و برای حل آنها اقدام شود.

لاریجانی با اشاره به مشکلات بیمه ای خبرنگاران اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه به خصوص مسئولانی که در واریز اولیه مبلغ بیمه خبرنگاران خود مشکل دارند، به آنها کمک کرده و حمایت های لازم را در این خصوص انجام دهد.

وی با بیان اینکه بخش فرهنگ و مطبوعات را باید بیشتر مورد حمایت قرار داد گفت: فراگیری مطبوعات در کشور ما کم است و از رسانه ها باید حمایت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید تنها مختص به امور مالی باشد، بلکه این حمایت ها باید جنبه عاطفی نیز به خود بگیرد و خبرنگاران، بیشتر مورد حمایت مسئولان این وزارتخانه قرار بگیرند.

وی هم چنین به حجم کار رسانه ها در قم اشاره کرد و گفت: قم در روزهای پایان هفته و ایام خاص با حجم بسیاری از اخبار مواجه است که شرایط کار در حوزه رسانه را در قم نسبت به سایر استان های کشور متفاوت کرده که این مهم نیز باید مدنظر وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی این وزارتخانه قرار بگیرد.

لاریجانی گفت: البته برخی از مشکلات در کشور اجازه نداده است حمایت ها به طور کامل انجام شود، درحال حاضر ۴ میلیون تن در سیستم اداری کشور در حال فعالیت هستند که اصلا متناسب با کشور نیست.

وی با اشاره به مشکلات ساختاری افزود: مشکل کشور از این مساله ناشی می شود که حدود ۷۸ درصد از منابع کشور خرج امور جاری می شود که این مشکل امکان رسیدگی به همه بخش های کشور را نمی دهد.

لاریجانی با بیان این که رشد کشور در گذشته منفی بوده و اکنون رو به جلوست ابراز امیدواری کرد که فضای کشور به سمت آبادانی، تولید، کارآفرینی و سرمایه گذاری سوق پیدا کند.

هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، به همراه هشت تن از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :