رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از تعیین تکلیف ۱٫۲ میلیون اراضی کشور خبر داد و گفت: تحول اقتصادی در موقوفات از سیاست‌های اصلی این سازمان است و اگر موقوفات درآمدی نداشته باشد نیت واقف ضایع شده و اعتماد مردمی نیز سلب می‌شود.

به گزارش تبریزمن، حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی با گرامیداشت سالگرد شهادت آیت‌الله بهشتی اظهار داشت: خون این شهید بزرگ جریان نفاق و لیبرال را که اعتقادی به اسلام در حوزه سیاست نداشتند رسوا کرد و همانگونه که وعده الهی است خون این شهید بزرگ درخت انقلاب را آبیاری کرد.

وی با بیان اینکه خون شهیدان احیاگر فرهنگ اسلامی است، گفت: این وعده الهی است که خون شهیدان پایمال نمی‌شود و در طول تاریخ اسلام عظمت خون شهیدان را در قیام امام حسین (ع) شاهد بودیم و خون شهدای هفتم تیر نیز فراموش نشده چون ادامه‌گر راه انبیا و شهدای الهی هستند.

نماینده مقام معظم رهبری و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به بیانات رهبری در جمع خانواده‌های شهدای هفتم تیر یادآور شد: رهبری بر پاسداشت خون شهدا و تجلیل آنان تاکید کردند و یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های شهید بهشتی ولایت‌مداری وی بود که در سخت‌ترین مراحل امام را همراهی کرد و خداوند اجر و مزد او را که شهادت بود به ایشان اعطا کرد.

وی با اشاره به تشییع ۲۷۵ شهید در تهران و اینکه مردم استقبال عظیم و گسترده‌ای از شهدا کردند و برگ زرین افتخاری در تاریخ انقلاب ثبت شد گفت: مردم از جریان‌های مختلف حاضر شدند و از شهدا قدردانی کردند و این وعده الهی است.

تهدیدات دشمن اثر ندارد/ حفظ فرهنگ شهادت در جامعه

نماینده مقام معظم رهبری و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تهدیدهای دشمنان هیچ تاثیری ندارد، گفت: مردم اعتقاد به فرهنگ شهید و شهادت دارند و باید این فرهنگ در جامعه حفظ شده و نهادینه گردد و همانگونه که رهبری فرمودند «اگر کسی خود را مدیون خانواده شهدا نداند اجنبی است».

وی با انتقاد از کسانی که گرامیداشت فرهنگ شهادت را مصادف با افسردگی مردم می‌دانند، تاکید کرد: مردم در جای خود عزاداری می‌کنند و در جای خود نیز نشاط و شادابی می‌کنند و مردم امیدوار هستند.

محمدی گفت: شهدای عزیز جان خود را وقف کردند و عده‌ای هم مال خود را وقف کردند و البته عده‌ای جان و مال خود را توامان وقف کرده‌اند که در تاریخ این چنین افرادی را داریم.

وی گفت: ما وارث دو وقف جان و مال هستیم و وظیفه‌ای که سازمان اوقاف و امور خیریه بر عهده دارد وقف مال است و در نظام‌های گذشته یکی از اهداف حکومت‌ها نابودی وقف بود که در زمان رضاخان و پهلوی این نابودی وقف و مخلوط شدن آن با مال شخصی را شاهد بودیم.

نماینده مقام معظم رهبری و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران کارهای بزرگی در حوزه وقف صورت گرفته است اما آنگونه که باید در حوزه وقف کار نشده است و همه ما مدیون موقوفات هستیم.

وی با بیان اینکه در ۷۰ هزار مسجد و ۱۵ هزار حسینیه و مکان‌های مذهبی کشور برنامه‌های دینی در حال اجرا است، گفت: انقلاب اسلامی از حسینیه جماران هدایت و رهبری شد و امروز نیز در حسینیه امام خمینی رهبری می‌شود و بر همین اساس همه ما مدیون وقف هستیم.

شناسایی ۹۹ درصد نیات واقفان و ثبت آن

محمدی گفت: در ۹۹ درصد موقوفات کشور نیات واقفان شناسایی شده و در سیستم ثبت شده و در آمد وقف نیز بر اساس نیات واقف تقسیم‌بندی صورت می‌شود و امکان انحراف در آن وجود ندارد.

شناسایی موقوفات و رقبات گم شده در کشور

وی از روند شتابان شناسایی موقوفات و رقبات گم شده در کشور خبر داد و اظهار کرد: از مستاجران در موقوفات انتظار داریم که حق اجاره را پرداخت کنند و این در حالی است که برخی مستاجران در ۳۰ سال گذشته هیچ مبلغی بابت مال‌الاجاره پرداخت نکرده‌اند.

محمدی گفت: فواید وقف در بحث خدمات عمومی هزینه می‌شود و باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد تا ارزش املاک موقوفه بیشتر از املاک شخصی باشد.

وی ادامه داد: در امامزاده‌ها نیز باید سرمایه‌گذاری مناسبی صورت گیرد چرا که این مکان‌های مذهبی محل رجوع مردم هستند و آبادانی آنها خدمت به مردم است.

تشریح وظایف سه‌گانه اوقاف

نماینده مقام معظم رهبری و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: وظایف سه‌گانه اوقاف خدمت به مردم و فرهنگ اسلامی است و تحول در مدیریت اوقاف را از سال گذشته دنبال می‌کنیم.

وی افزود: تحول اقتصادی در موقوفات از سیاست های اصلی این سازمان است و اگر موقوفات درآمدی نداشته باشد نیت واقف ضایع شده و اعتماد مردمی نیز سلب می‌شود و البته در این تحول اقتصادی خدمت بیشتر به مردم مورد توجه است و خدمات به خود مردم باز می‌گردد.

محمدی اجرای امینانه نیت واقفان را از برنامه‌های جدید اوقاف برشمرد و گفت: آماده هستیم تا به کارشناسان و علمایی که به مسائل شرعی و قانونی احاطه دارند در زمینه سیستم جدید ثبت نیات واقفان گزارش ارائه دهیم.

وی بر مدیریت منابع انسانی در موقوفات تاکید کرد و گفت: نباید کسانی که پیر و افسرده و بی‌حال هستند در مصدر هیئت امنای موقوفات و خادمی امامزادگان قرار گیرند و در کنار احترام به ریش‌سفیدان از افراد جوان نیز استفاده شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته اختلاف در زمینه دو میلیون هکتار از اراضی کشور میان اوقاف و امورخیریه و نیز منابع طبیعی و اراضی ملی وجود داشت گفت: تا کنون در مورد یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی تعیین تکلیف شده و در نتیجه آن ۴۰۰ هزار هکتار به اوقاف و مابقی به منابع طبیعی اختصاص یافته، هر چند عده‌ای از امضای این تفاهم‌نامه ناخرسند بودند اما این حرکت مبارکی بود که صورت گرفته است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :