دکتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت: فضای پسابرجام با کتاب و فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می رسد. تنها اقتصاد و سیاست هدف ما بعد از برجام نیست. فرهنگ در راس امور است.

به گزارش تبریزمن، رییس جمهوری صبح سه شنبه در مراسم گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: امروز زمانی است که باید به مولفان خود امنیت و آزادی و به ناشران فضای رقابت آزاد و شفاف ، بدون رانت بدهیم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت نباید دولت در هر کاری دخالت کند. دولت برنامه ریز وسیاست گذار است و البته نظارت هم باید داشته باشد اما همین نظارت هم باید از طریق مردمباشد. باید کاری کنیم که کتاب واقعا تراوش ذهن و اندیشه و تجربه یک اندیشمند باشد ، نه این که هرگاه خواست قلم به کاغذ ببرد ذهنش متوجه صد جای نظارتی بشود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در آیین گشایش این نمایشگاه افزود : ما وارد صحنه جدیدی شده ایم و چه بخواهیم و نخواهیم دنیای پسابرجام با زندگی و دنیای قبل از برجام کاملا متفاوت است.

وی یادآور شد: در طول یک سال گذشته آثار این موفقیت را که در یک مذاکرات پیچیده بین المللی به دست آورده ایم ، مشاهده می کنیم. من بخشی از دیدارها با مقامات خارجی و روسای جمهوری را به موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اختصاص می دهم و توجه من به ابعاد جدیدی از این مساله جلب می شود.

رئیس جمهوری گفت: با این که از ابتدا و در تمام دوران مذاکرات بوده ام اما مقامات خارجی که از بیرون به این صحنه نگاه می کردند زیبایی ها و ابعاد دقیق تری از این صحنه برداشت کردند.

روحانی اظهار داشت: ملت ما در یک واقعه مهم تاریخی و در یک مذاکرات پیچیده و در برابر قدرت های جهانی به موفقیت های بزرگی دست یافت که به نفع هر دو بود. این مذاکرات به نفع ما، طرف مقابل، منطقه و جهان بود.

وی ادامه داد: این همه شرکت و مقامات خارجی که به ایران مراجعه می کنند و این همه اعتبارات بانکی که به سمت کشور سرازیر شده نشان می دهد که این موفقیت مذاکرات به نفع همه و هر دو طرف است.

رئیس جمهوری گفت: اگر کشوری در ایران کار عظیم زیربنایی را می سازد هم او و هم ما نفع می بریم. برخی از پروژه ها اگر ورود سرمایه و حضور شرکت خارجی نباشد زمان بر است و ورود آنان باعث می شود پروژه ای که اگر خودمان می خواستیم آن را اجرا کنیم ۴۰ سال زمان می برد طی چهار یا پنج سال به آن برسیم ، این اهمیت دارد، همان است که گفته شد پایان مذاکرات برد ـ برد خواهد بود.

روحانی افزود: البته در منطقه ما برخی ها هستند که خیلی احساس ضرر می کنند، به هر حال در دنیایی که این چنین ۱۸۸ کشور نفع می برند دو کشور هم ممکن است ضرر کنند و این طبیعت دنیا است . البته آنها خیلی عصبانی هستند و هر روز به دنبال کارشکنی در این زمینه هستند اما من مطمئن هستم ملت بزرگ ایران که این موفقیت را به دست آورد در ادامه مسیر نیز با همان توان و قدرت کار را ادامه خواهد داد.

** قدردانی از دست اندرکاران

رئیس جمهوری در ابتدای سخنان خود از این که در جمع اصحاب قلم، فرهیختگان، اندیشمندان و ناشران حضور دارد و این رویداد مهم پس از ۲۹ سال همچنان ادامه دارد ، ابراز خرسندی کرد.

روحانی همچنین از نمایندگان کشورهای خارجی به ویژه رئیس جمهور روسیه که به عنوان کشور دوست و همسایه ما ایران نماینده ویژه خود را اعزام کرده و این کشور مهمان ویژه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی تهران است تشکر کرد.

وی ادامه داد: همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهردار تهران و اعضای شورای شهر تشکر و قدردانی می کنم و خوشحالم از این که نمایشگاه کتاب به سرمنزل نهایی رسید و بعد از دو مکان خود را به مقصد نهایی رساند.

رئیس جمهوری گفت: از شهردار و تمامی مسوولان که این بنای (نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب) مهم و بسیار بزرگ و زیبا را برای برگزاری نمایشگاه در کنار حرم امطهر امام (ره) به وجود آورده اند تشکر می کنم و امیدوارم این اقدام قدم خیر و مبارکی برای کشور ما باشد.

خبر در حال تکمیل است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :