رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه و تعمیق همکاری ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله بلژیک در روابط دو جانبه، منطقه ای و بین المللی است.

 

به گزارش تبریزمن، از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار خانم کریستین دوفرین رییس مجلس سنای بلژیک با تاکید بر نقش مجالس در توسعه و تعمیق روابط کشورها به نقش مثبت اتحادیه اروپا در توافق هسته ای افزود: توافق هسته ای، آغاز و نه پایان راه است و پایه های آن تنها با اجرای به موقع و دقیق توافق ها و تعهدات، مستحکم تر خواهد شد.

وی با بیان این که مجموعه مسایل جهانی نشان می دهد بدون همفکری، رایزنی و هماهنگی کشورها نمی توانیم به اهداف مشترک دست یابیم، خاطرنشان کرد: این توافق همچنین نشان داد که می توان مسایل و مشکلات پیچیده جهانی را از طریق گفت و گو و مذاکره حل و فصل کرد و باید از این الگو و مدل، برای حل و فصل دیگر مشکلات منطقه و جهان استفاده کرد.

رییس جمهوری در مورد روابط دوجانبه گفت: ایران و بلژیک امکانات گسترده ای برای تقویت همکاری ها دارند که باید در فرصت پسابرجام از این امکانات برای افزایش همکاری های اقتصادی و تجاری بهره گرفت.

روحانی با تاکید بر این که مانعی برای توسعه روابط اقتصادی تهران – بروکسل وجود ندارد، افزود: دو کشور می توانند فعالیت های اقتصادی مشترکی را برای کل منطقه پایه‌ریزی کنند.

وی به حضور هیات های بزرگ تجاری جهان از جمله کشورهای اروپایی در تهران و انعقاد توافق ها و تفاهمات گسترده با آنها اشاره کرد و اظهارداشت: تهران از حضور سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دولتی و بخش خصوصی بلژیک نیز برای همکاری در فضای پسابرجام ، استقبال می کند.

رییس جمهوری در ادامه از تروریسم به عنوان یک معضل بزرگ جهانی یاد کرد و با تبیین ریشه های آن اظهارداشت: در کنار ریشه های اقتصادی و فرهنگی تروریسم همانند فقر و جهل، تبعیض؛ ناامیدی جوانان از آینده و اعتراض آنان به دخالت های قدرت‌ها در کشورهایشان نیز از ریشه های اساسی تروریسم است.

روحانی با تاکید براین که « توسعه نامتعادل و نابرابری درجهان عاملی برای اعتراض جوانان است»، تصریح کرد: یکی از ریشه های تروریسم ناامیدی است و اینکه عده ای احساس تبعیض می کنند و نظم و قوانین موجود را برای حل و فصل مشکلاتشان کارساز نمی دانند.

وی حملات نظامی و بمباران را راه حل اساسی مبارزه با تروریسم ندانست و خاطرنشان کرد: برای مبارزه با تروریسم باید از همه امکانات جهت رفع ریشه های این پدیده شوم استفاده کرد.

رییس جمهوری به برخورد دیرهنگام اتحادیه اروپا با پدیده تروریسم اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه در سال هایی که تروریسم دامن گیر مردم افغانستان، عراق وسوریه شد، اروپا تا حدی بی تفاوت ماند و زمانی وارد عرصه مبارزه با این پدیده شوم شد که شعله های آن به اروپا رسید.

روحانی تروریسم را یک خطر بزرگ برای همه جهان دانست و اظهارداشت: با تروریسم در هر جا و با هر شعاری باید مبارزه کرد و نباید تروریست ها را برای منافع کوتاه مدت، به تروریست های خوب و بد تقسیم کرد.

وی همچنین گفت: ما در سال های اولیه انقلاب اسلامی با تروریست هایی مواجه بودیم که مقام ها و مردم کشور ما را وحشیانه به شهادت رساندند و متاسفانه هم اکنون همین تروریست ها در اروپا آزادانه زندگی و فعالیت می کنند.

رییس جمهوری به مواردی از استفاده تروریست ها از مواد شیمیایی اشاره کرد و ادامه داد: دستیابی تروریست ها به تسلیحات شیمیایی بسیار وحشتناک است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان حملات شیمیایی، این خطر را کاملا درک می کند، چرا که هزاران مصدومان شیمیایی ما همچنان از عوارض مصدومیت رنج می برند.

روحانی با بیان این که «باید از همه توان برای ریشه کن کردن تروریسم در سراسر جهان استفاده کنیم»، گفت: باید منابع درآمد و کانال های انتقال تسلیحات به تروریست ها را قطع و مسدود کنیم و اجازه ندهیم همچنان تروریست ها نفت و آثار باستانی عراق و سوریه را غارت و در بازارهای مشخص و به سادگی به فروش برسانند.

** خواستار فصل جدیدی در روابط ایران و بلژیک هستیم/ ایران عامل ثبات در منطقه است

رییس مجلس سنای بلژیک نیز در این دیدار تاکید کرد که خواستار فصل جدیدی در روابط ایران و بلژیک هستیم و بروکسل آماده همکاری باتهران در همه حوزه های مورد علاقه است.

کریستین دوفرین با قدردانی از مواضع تهران در مبارزه با تروریسم و تاکید بر این که کشورش آماده بهره گیری از تجربیات ایران در این عرصه است، گفت: ایران عامل ثبات در منطقه است و می تواند در روند مبارزه با تروریسم نقش مهمی ایفا کند و بروکسل در این ارتباط در کنار تهران است.

وی همچنین بار دیگر از دکتر روحانی برای سفر به بروکسل به طور رسمی دعوت کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :