رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران در دنیای اسلام مبارزه با تروریسم را همواره به طور جد دنبال کرده است و عملا هر ملت و دولتی که در مبارزه با تروریسم از ایران کمک خواسته به آن کمک و استعانت خود را انجام داده است.

به گزارش تبریزمن، حجت الاسلام و المسلمین عصر چهارشنبه قبل از سفر به استانبول ترکیه برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز و به خصوص دولت یازدهم یکی از شعارهای اصلی در روابط خارجی اش مساله جهان عاری از خشونت و افراطی گری بوده است.

وی در ادامه با بیان این که این سفر، سه روزه خواهد بود و دو روز اول آن برای شرکت در اجلاس سران کنفرانس اسلامی در استانبول است، گفت: سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان مجمعی که همه کشورهای اسلامی را دور یک میز جمع می کند به خصوص در شرایط فعلی جهان اسلام، برای ما حایز اهمیت است.

روحانی یادآور شد: امروز در جهان اسلام با مشکل تروریسم، افراطی گری و فرقه گرایی و هم متاسفانه به صورت تجاوز برخی کشورها به کشورهای دیگر مواجه هستیم و سازمان کنفرانس اسلامی یکی از اهدافش مساله وحدت امت اسلامی و رفع اختلافات در جهان اسلام است.

رییس جمهور با بیان این که یکی از اهداف مهم سازمان کنفرانس اسلامی از روز اول، مساله حمایت از ملت مظلوم فلسطین و احقاق حقوق آنها بوده است، گفت: در این اجلاس امیدواریم نسبت به مساله رفع اختلافات در دنیای اسلام ، ایجاد وحدت و انسجام در میان کشورهای اسلامی و مخصوصا در زمینه مبارزه با تروریسم بحث های راهگشایی مطرح شود و تا زمانی که همه کشورها با همدیگر همکاری نداشته باشند مشکل افراطی گری و تروریسم حل و فصل نخواهد شد.

وی در ادامه با بیان این که همه کشورهایی که در راه مبارزه با تروریسم از ایران کمک خواسته اند، به آن کمک کرده ایم گفت: کمک های ما به خوبی به کشورهای عراق، سوریه و کشورهای دیگر بوده است و امیدواریم در این کنفرانس قدم موثری برای مبارزه با تروریسم برداشته شود.

روحانی در ادامه با بیان این که در کنار این اجلاس ملاقات های دوجانبه با سران کشورهایی که شرکت می کنند مطرح است گفت: روز سوم این سفر به برنامه های دوجانبه بین ایران و ترکیه اختصاص دارد.

رییس جمهوری یادآور شد: مدتی بود که می خواستیم این سفر را انجام دهیم و در کنار کنفرانس اسلامی می توانیم یک روز را هم برای مسایل دوجانبه با ترکیه اختصاص دهیم چرا که کشور ترکیه همسایه بسیار مهمی برای ایران است و در طول سال های گذشته همواره روابط دو کشور رو به گسترش بوده است .

وی با بیان این که در پسابرجام ، آنها هم از این فضا باید به خوبی استفاده کنند به سفر نخست وزیر ترکیه به تهران اشاره کرد و گفت: در سفری که نخست وزیر ترکیه به تهران آمده بود گفت که ما در روزهای تحریم در کنار شما بودیم و در پسابرجام می بینیم که همه کشورها برای ارتباط با ایران صف بستند و کمپانی های متعدد وارد تهران می شوند؛ چرا ترکیه از این فضا استفاده نکند.

روحانی گفت: ما هم از این نظر نخست وزیر ترکیه استقبال کردیم و گفتیم همینطور است و از این فضا باید استفاده شود.
رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد در این سفر مباحث مختلف در زمینه روابط دو جانبه و منطقه ای که همواره مورد رایزنی و همکاری با ترکیه بوده را بتوانیم با مقامات ترکیه دنبال کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :