دولت یازدهم در دوران چهار ساله خود توانست بار دیگر ثبات، آزادی و امنیت را برای کشور به ارمغان آورد و در کنار آن نیز به وعده‌های خود در پیشگاه مردم آذربایجان وفادار بود. او هم به حراست از محیط زیست استان پرداخت و هم تلاش‌هایی قابل توجه برای مورد احترام قرار گرفتن هویت ما انجام داد. روحانی صبح دوشنبه با سری بلند و انگیزه‌ای دوچندان به میان سیل هواداران خود خواهد آمد تا بار دیگر امید را در دل های آنان زنده کند و با حضور آنان مسیر جدیدی برای بهبود شرایط استان و کشور آغاز کند.

تبریزمن، سرویس سیاسی: ایران قبل از انتخابات ۹۲ اینگونه بود:

ایران با مشکلات بی‌شمار اقتصادی حاصل از تحریم‌ها روبرو بود. بخش های صادرات نفت، تجارت و مبادلات بانکی ایران زیر ضربات شدید تحریم ها در حال نابودی بود. پول‌های ایران بلوکه شده بود و حتی در برخی موارد ایران مجبور بود مانند دوران قبل از اختراع پول مبادله کالا با کالا انجام دهد. مثلا نفت بدهد و برنج بگیرد. اوضاع ایران شبیه دوره نفت در برابر غذای صدام شده بود. ایران نفت صادر می کند و به جای پول آن کالا دریافت می کرد. صادرات نفت ایران نیز گام به گام در روند کاهشی به سمت صفر شدن حرکت می کرد.

مردم هر روز با بالا رفتن قیمت‌ها روبرو بودند. مردم زمانی وقتی خوابیدند قیمت دلار حدود هزار تومان بود اما وقتی بیدار شدند دلار به بالای سه هزار تومان رسیده بود. پرایدی که می‌شد صفر آن را با ۷ میلیون تومان خرید ناگهان تبدیل به ماشین لوکسی شد که کارکرده آن، آنهم با حدود ۱۰ سال کار حدود ۱۲ یا ۱۳ میلیون فروخته می‌شد.

وضعیت وخیم بهداشت و درمان، واردات بی‌رویه انواع کالا، سخت گیری بر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بحران‌های شدید زیست محیطی و سیاست خارجی بی‌منطق و احساسی تنها بخشی از مشکلاتی ایران در آن دوره زمانی بوده است.

اما با حضور مردم و تشکیل دولت یازدهم، ایران توانست روند سریع و خشن رشد این مشکلات را مهار کرده و کشور را به ثبات برساند. درست مانند پزشکی که تلاش می‌کند بدن یک فرد مجروح را قبل از درمان جراحت، از حالت بحرانی و خطرناک به یک حالت ایمن و با تبات برساند تا در نهایت با خیالی آسوده و با حفظ جان او، زخمهایش را یکی پس از دیگری درمان کند.

روحانی و دولتش با همراهی مردم توانستند ایران را به ثبات برسانند و حالا این بار وقت درمان است. روحانی پیش از انتخابات سال ۹۲ و در سفرش به تبریز، علاوه بر پرداخت به مسائل ملی و عمومی کشور، سه وعده اساسی به مردم آذربایجان ارائه داد و با آن ها پیمان بست که در صورت حضور در دولت یازدهم، تمام تلاشش را برای تحقق بخشیدن به این وعده ها به کار خواهد بست.

51b659b27d0d7_Rouhani.ir_Tabriz_47_AKH_5396

و او این کار را انجام داد. مسئله دریاچه ارومیه که به شدت در حال تبدیل شدن به یک بحران ملی و منطقه‌ای بوده و باعث نگرانی مردم شده بود، موضوع اصلی اولین جلسه هیئت دولت یازدهم بود، نتیجه این پیگیری نیز ثبات بخشیدن به وضعیت دریاچه و رفع خطر خشک شدن کامل آن بود. در زمانی که عده ای از احداث پارک و باغ در محیط خشک شده دریاچه سخن می‌گفتند روحانی توانست جان دوباره ای به آن ببخشد.

روحانی در مورد احیای دریاچه گفته بود “دریاچه ارومیه را احیا خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت خشک شود گفته بودید که دریاچه را با اشک چشمتان پر می کنید من به شما قول می دهم اگر مسئولیت اجرایی کشور بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت دریاچه ارومیه در دستور کار خواهد بود.” او به این وعده خود وفادار ماند و دریاچه را از وضعیت بحرانی خود خارج کرد…

پیشنهاد تاسیس فرهنگستان زبان آذری یکی دیگر از وعده های انتخاباتی حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ بود که نخستین بار در دیدار با مردم ارومیه مطرح شد. وی در سخنرانی خود در جمع مردم این شهر وعده ایجاد چنین فرهنگستانی را در کابینه آینده خود مطرح کرد که بعد ها جزئیات آن از سوی استاندار آذربایجان شرقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همه ما می‌دانیم در کشور چه نگاه بسته و عقب‌مانده‌ای به اقدامات این‌چنینی وجود دارد. تاسیس این فرهنگستان در همان ۴ سال اول دولت نشان می‌هد که روحانی وعده‌اش را فراموش نکرده و به آن پایبند است. او پس گذشت حدود ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی اولین نفری بود که به خواسته‌های به‌حق مردم آذربایجان گوش فرا داد و فرهنگستان زبان آذری را ایجاد کرد. فرهنگستانی که البته هنوز نتوانسته آنطور که باید فعالیت داشته باشد و این یکی از مطالبه‌های مردم آذربایجان در سال ۹۶ از دولت روحانی خواهد بود تا به پشتوانه رای آن ها فعالیت این فرهنگستان بیشتر شود.

اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی یکی دیگر از تابو شکنی های روحانی به پشتوانه مردمی بود که به او رای دادند. اگر امروز در دانشگاه تبریز کلاس‌های آموزش زبان ترکی برگزار شده و با استقبال دانشجویان مواجه می‌شود به خاطر پایبندی روحانی به وعده‌ای بود که در بین مردم آذربایجان از آن سخن گفت، اگر رسانه هایی به زبان ترکی – هر چند در سطح اندک و با امکانات و بضاعت کم – اعلام موجودیت کرده‌اند به خاطر پایندی روحانی به وعده‌ها و تحمل فشارهای و مخالفت های مختلف از طرف اوست.

این ما مردم هستیم که باید با حضور دوباره و حمایت از روحانی جان دوباره‌ و انگیزه‌ای دوچندان به او و دولتش بدهیم تا با پشتوانه‌ای بزرگ فعالیت‌های خود را گسترش دهند و مسیری را که آغاز کرده‌اند با حال و هوای جدید و سرعتی بیشتر از گذشته ادامه دهند.

روحانی وضعیت ایران را به ثبات رسانده است و حالا وقت درمان است. آیا رواست دوباره این کشور به ثبات رسیده را به کسانی بسپاریم که  یا عامل جراحت  ایران شده بودند یا نتوانستند کاری انجام بدهند؟


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :