رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه روزانه ۶۲ نفر در آذربایجان شرقی فوت می کنند،گفت: ۷۵ درصد عوامل مرگ و میر بیماری های قلبی، عروقی، سوانح، سرطان و تنفسی است.

به گزارش تبریزمن، محمد حسین صومی روز دوشنبه در همایش سفیران سلامت، شعار بهداشت جهانی برای سال جاری را ‘ غلبه بر دیابت’ اعلام کرد و افزود: آموزش و خود مراقبتی بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به دیابت است.

وی سنگ بنای زندگی سالم و جامعه سالم را خود مراقبتی دانست و گفت: خود مراقبتی روش های خود درمانی مبتنی بر مبانی علمی و کارشناسی است.

صومی، چاقی و افزایش وزن، فشار خون و قند خون بالا را از جمله عوامل تهدید کننده سلامتی افراد و جامعه ذکر کرد و افزود: بررسی ها نشان می دهد مصرف سیگار، کاهش مصرف سبزیجات و فعالیت فیزیکی کم از عوامل بروز بیماری ها هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ۵۰ درصد افراد جامعه دچار چاقی و اضافه وزن هستند، گفت: با ۱۰ درصد کاهش وزن می توان ۳۰ درصد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش داد.

صومی، بهبود سبک زندگی و رفتارهای تغذیه ای را در سلامت افراد موثر دانست و خاطر نشان کرد: مصرف نمک، شکر و روغن در ایران بیش از سایر جوامع است و متاسفانه میزان مصرف لبنیات در جامعه ما یک دوم سایر جوامع می باشد.

وی بر ضرورت پیاده روی سریع روزانه ۳۰ دقیقه ای تاکید کرد و افزود: تغذیه سالم، فعالیت بدنی مناسب و انجام به موقع آزمایش قند خون، ما را در درمان دیابت کمک می کند.

صومی تعداد مبتلایان به دیابت در استان را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: پرادراری ، سکته قلبی، نابینایی، کاهش طول عمر و قطع عضو از جمله علایم دیابت می باشند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :