روز پایانی نام نویسی از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری همزمان با پنجمین روز نام نویسی از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح چهارشنبه در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های حوزه های انتخابیه اصلی آغاز شد.

به گزارش تبریزمن، آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی از حوزه انتخابیه تبریز از جمله داوطلبانی بود که صبح امروز برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد اشرفی اصفهانی نیز امروز با مراجعه به ستاد انتخابات کشور برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه کرمانشاه ثبت نام کرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری معاون رییس قوه قضاییه و رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات این قوه از دیگر داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری بود که در ستاد انتخابات کشور نام نویسی کرد.

همچنین امروز سمیه طهماسبی و حجت الاسلام رسول منتجب نیا هر دو همزمان برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی نام نویسی کردند.

حجت الاسلام امان نریمانی نیز از استان کرمانشاه برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم امروز همزمان از استان تهران برای نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی کرد.

بر اساس آخرین آمارها، ۵۰۳ نفر داوطلب تا صبح امروز برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری به وزارت کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد ثبت نام ۴۴۲ نفر انجام شده است و مراحل ثبت نام ۶۱ نفر نیز در حال انجام است.

همچنین تاکنون چهار هزار و ۲۱۷ نفر برای ثبت نام نمایندگی مجلس شورای اسلامی مراجعه کرده اند که از این تعداد مراحل ثبت نام چهار هزار و ۲۲ نفر کامل شده و ۱۸۸ نفر هم در حال تکمیل مراحل ثبت نام هستند.

همچنین از تعداد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۸۶ نفر زن و از تعداد داوطلبان مجلس خبرگان رهبری شش نفر زن هستند.

از تعداد ۴۷۴ داوطلب مجلس خبرگان رهبری مدارک ۳۸۴ نفر تکمیل و مابقی باقی مانده و کم سن ترین داوطلب مجلس خبرگان رهبری ۲۳ ساله و مسن ترین داوطلب ۹۲ ساله بوده است.

نام نویسی داوطلبان نمایندگی دوره دهم مجلس شورای اسلامی که از ۲۸ آذر آغاز شد تا پایان روز جمعه چهارم دی ماه ادامه خواهد داشت.

همچنین نام نویسی از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری که از ۲۶ آذرماه آغاز شده تا امروز دوم دی ماه انجام می شود.

براساس توافق ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان، معتمدین هیات های اجرایی دو انتخابات یکسان خواهند بود.

صلاحیت داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز تا ۱۴دی ماه توسط هیات های اجرایی بررسی می شود و پس از آن، افراد ردصلاحیت شده فرصت دارند از ۱۶ تا ۱۹ دی اعتراضشان را ارائه دهند تا هیات های نظارت بر انتخابات آنها را بررسی کنند و نتیجه را تا ۲۶ دی به شورای نگهبان دهند.

شورای نگهبان نظر نهایی خود را نسبت به اعتراضات تا ۱۶ بهمن اعلام خواهد کرد و در مرحله بعدی، اعتراض داوطلبان به این نظر شورا صورت می گیرد.

اسامی نهایی در ۲۰ بهمن از طرف شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام می شود و این وزارتخانه اسامی نامزدهای دارای صلاحیت را در ۲۷ بهمن به حوزه های انتخابیه می دهد تا فردای این روز، فرمانداران اسامی را منتشر کنند.

زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۹ بهمن تا پنجم اسفند به مدت یک هفته خواهد بود تا با یک تنفس یک روزه در آن، مردم ایران در هفتم اسفند با آرای ریخته شده در صندوق های رای، نظر خود را درباره آنها اعلام کنند.

صلاحیت داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز از ششم دی تا پنجم بهمن ماه توسط شورای نگهبان بررسی می شود.

شورای نگهبان نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان را تا هفتم بهمن ماه اعلام می کند و داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند تا ۱۰ بهمن ماه اعتراض خود را اعلام کنند. شورای نگهبان نیز تا ۲۰ بهمن ماه اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده را بررسی می کند.

اسامی نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۲۱ بهمن ماه منتشر می شود و تبلیغات این نامزدها نیز از ۲۲ بهمن ماه تا پنجم اسفندماه خواهد بود.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :