یک دوچرخه سوار حامی محیط زیست مسیر یکهزار کیلومتری تهران تا ارومیه را با هدف جلب مشارکت عمومی و حمایت از احیای دریاچه ارومیه رکاب زد.

به گزارش تبریزمن، این رکاب زن تهرانی که حمیدرضا مهری خامنه نام دارد، سفر خود را روز ۲۹ خرداد ماه از دانشگاه صنعتی شریف تهران و با کاشت نهال در حیاط این مجموعه آغاز کرده و پس از عبور از شهرهای قزوین، زنجان، میانه، تبریز، خامنه و سلماس و کاشت نهال در هریک از این شهرها روز چهارشنبه وارد شهرستان ارومیه شد.

این دوچرخه سوار در حالی وارد شهر ارومیه شد که هیاتی از مسئولان دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی و مدیریت ستاد بحران استان از وی استقبال کردند.

هدف این دوچرخه سوار اطلاع رسانی در خصوص فعالیت های ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده و با شعار ‘دریاچه ارومیه نفس می کشد’ سفر خود را آغاز کرده است و سرانجام در شهرستان ارومیه و کنار امواج نیلگون دریاچه ارومیه به سفر خود پایان داد.

فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با خوش آمد گویی و استقبال از این رکاب زن، با بیان اینکه جلب مشارکت در بین آحاد مردمی نسبت به مسایل دریاچه ارومیه در اولویت کاری قرار دارد، گفت: رکاب زدن در این مسیر طولانی و با گرمای طاقت فرسای تابستان، نشان دهنده علاقه این دوچرخه سوار به دریاچه ارومیه است و موجب ایجاد انگیزه در بین مردم و مسئولان برای احیای دریاچه ارومیه به عنوان نگین زیبای شمال غرب کشور می شود.

وی با قدردانی از زحمات فعالان فرهنگی دریاچه ارومیه اظهار کرد: مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه از تمامی برنامه های فرهنگی برای آگاهی بخشی به مردم و ایجاد حس انگیزه و امید برای احیای دریاچه ارومیه استقبال می کنند.

حمیدرضا مهری خامنه دوچرخه سوار حامی دریاچه ارومیه نیز پس از ورود به شهر ارومیه با همراهی مسئولان دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با عزیمت به جاده شهید کلانتری در کنار کشتی به گل نشسته حاضر شد و از همه مردم و مسئولان خواست برای نجات دریاچه ارومیه عزم خود را جزم کنند.

به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در ۲۰ سال گذشته به مرور آب موجود در آن رو به کاهش گذاشت به گونه ای که از سال ۸۰ تا سال ۹۳ سالانه از یک تا ۳۰ سانتیمتر میزان آب دریاچه کاهش یافته است.

مساحت این زیست بوم ارزشمند ۵۷۰۰ کیلومتر مربع است که در سال های اخیر ۹۰ درصد آن خشک شده و هم اکنون با تلاش های دولت تدبیر و امید ۱۱۰۰ کیلومتر دارای آب شده که به گفته کارشناسان دریاچه در سال های تثبیت به سر می برد.

سه سال اول اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه سال تثبیت نامگذاری شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :