دانشگاه ‘بیکوکا’ میلان در گزارشی با اشاره به رکورد جدید کاهش جمعیت در ایتالیا اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۵۰ هزار نفر جمعیت این کشور کاهش یافته است.

به گزارش تبریزمن، این دانشگاه پس از انجام تحقیقاتی در این زمینه اعلام کرد در سالی که گذشت در مجموع ۴۸۹ هزار نوزاد متولد شده و شمار مهاجران نیز بین ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد اما شمار مرگ و میرها همانند سال های قبل از جنگ جهانی اول با افزایش زیادی مواجه شد و در کل، جمعیت ایتالیا ۱۵۰ هزار نفر کاهش یافت که خود یک رکورد جدید بشمار می رود.

‘جان کارلو بلانجاردو’ استاد دانشگاه بیکوکا در میلان در تارنمای ‘Neodemos’ با به صدا در آوردن زنگ خطر پدیده کاهش جمعیت نوشت: می توان گفت که در ایتالیا ساکنان یک شهر متوسط (۱۵۰ هزار نفری) ناپدید شدند. این کاهش جمعیتی در اثر تراز طبیعی رابطه میان زاد و ولد و مرگ و میر و همچنین کاهش شمار مهاجرت ها به این کشور بوقوع پیوسته است .

وی افزود: یک چنین کاهش جمعیتی تاکنون به ثبت نرسیده بود و تنها در زمان جنگ اول جهانی چنین تراز منفی بوجود آمده بود. این در حالی که سال ۲۰۱۴ میلادی پایین ترین میزان زاد و ولد در ایتالیا ثبت شد و شمار مرگ و میرها تنها ۹۶ تن بیشتر از زاد و ولدها بود.

بر اساس این گزارش، شمار نوزادان در سال گذشته به ۴۸۹ هزار نفر رسید در حالی که شمار مرگ و میرها تاجایی افزایش پیدا کرد که نظریه ثبت یک رکورد جدید دیگر، یعنی بالاترین شمار مرده ها در عرض یک سال بوجود آید که نتیجه یک اختلاف از ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار نفر است.

این در حالی که مهاجران تنها از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر در سال گذشته افزایش یافتند و بدین ترتیب، جمعیت ایتالیا ۱۵۰ هزار نفر کاهش یافت.

با نگاهی به سه ساله ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸ میلادی می توان با جمع کردن پیامدهای دراماتیک جنگ جهانی و تاثیرات اپیدمی مرگبار ‘اسپانیولی’ به چنین کاهش جمعیتی تقریبا برابر برسیم.

ایتالیا یکی از پیرترین کشورهای جهان بشمار می آید. بر اساس آخرین آمار موسسه ملی امار ایتالیا (ایستات) در سال ۲۰۱۵ میلادی در قبال هر ۱۰۰ جوان زیر ۱۴ سال ، حدود ۱۵۸ نفر بالای ۶۵ سال زندگی می کند. سن متوسط در ایتالیا ۴۳٫۹ سال است. شمار جوانان از صفر تا ۱۴ سال در ایتالیا در سال گذشته میلادی برابر با بیش از هشت میلیون ۳۸۳ هزار نفر و شمار افراد از ۱۵ تا ۶۴ سال به بیش از ۳۹ میلیون و ۱۹۳ هزار نفر و شمار افراد بالای ۶۵ سال نیز به بیش از ۱۳ میلیون و ۲۱۹ هزار نفر می رسد.

جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۶۰ میلیون و ۷۹۵ هزار نفر به ثبت رسید که از این تعداد، بیش از پنج میلیون نفر را مهاجران خارجی تشکیل می دهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :