پیش از انتخابات هیئت رئیسه مجلس، نقد و بررسی های مختلف و متعددی به خصوص در خصوص ریاست آینده در رسانه های مختلف منتشر شد، نهایتا هم امروز علی لاریجانی با حدود ۵۰ رای بیشتر نسبت به محمدرضا عارف، دوباره ریاست مجلس را بدست آورد.

تبریزمن، سرویس سیاسی: انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین مجلس خبرگان نشان دهنده خواسته مردم کشورمان برای اعمال برخی تغییرات در ترکیب نفرات دو مرکز مهم تصمیم گیری بود و به قول دکترحسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی شان در مراسم افتتاحیه مجلس دهم شورای اسلامی، مردم در انتخابات آری‌ها و نه‌هایی گفتند و خواستار بهبود زندگی و روابط توأم با آرامش و عزت با خارج بودند.

برتری قاطع اصلاح طلبان در چارچوب لیست امید در انتخابات ۷ اسفند علاقه و دلبستگی سیاسی مردم را به همه نشان داد و این خود یک پیروزی بزرگ برای این حزب بود، از سمت دیگر رد صلاحیت افراطی ها و دلواپسان تندروی حاضر در مجلس نهم از طرف مردم و خارج کردن آنان از مرجع اصلی تصمیم گیری و قانونگذاری کشور، پیروزی دیگری بود که برای اصلاح طلبان و مردم بدست آمد.

رفته رفته با گذشت زمان اما موضوع ریاست جدید مجلس مطرح شده و تبدیل به دست مایه سوء استفاده برخی از افراد معلوم الحال قرار گرفت و مطلب به نوعی بیان شد که توگویی لاریجانی مخالف اصلاح طلبان و گزینه اصولگرایان و افراطی ها برای ریاست مجلس بوده و عارف نماینده اصلاح طلبان خواهد بود.

حال آنکه اصلاح طلبان سرنشناس در مطالب و مقالات مرتبط از اقدامات و حمایت های دکتر علی لاریجانی از دولت دکتر روحانی و تعامل دولت و مجلس در زمان ریاست ایشان نوشته و آن ها را تحسین کرده بودند. لاریجانی حتی در انتخابات برای حضور و عدم حضور در لیست اصولگرایان و همتایانشان مورد تردید های قرار گرفته بود که دلیل این امر نیز همان در مسیر دولت بودن و حمایت از طرح هایی همچون برجام در مجلس بود.

به این ترتیب نمی توان ادعا کرد که ریاست مجلس به عهده اصولگرایان گذاشته شده است، بلکه این انتخاب به نوعی به ضرر آنها تمام شد که دلایلش هم در ادامه گفته خواهد شد. از طرف دیگر نائب رئیسی دکتر مسعود پزشکیان، رای اول آذربایجان در انتخابات مجلس دهم، به عنوان یکی از اعضای شاخص لیست امید و وزیر بهداشت دولت اصلاحات نیز یک پیروزی دیگر برای اصلاح طلبان می باشد.

اما از طرف دیگر، دکتر محمدرضا عارف که بیشترین رای را در بین اعضای مجلس شورای اسلامی دهم بدست آورده است، با اعلام نامزدی در انتخابات مجلس به مردمی که به وی اعتماد کرده و نامش را در برگه های رای نوشته بودند احترام گذاشته و خود را در معرض انتخاب نمایندگان قرار داد.

2090975_IMG_6849

باید توجه کرد که در صورت انتخاب دکتر عارف به ریاست مجلس، تنش ها، اعتراضات و بهانه جویی ها در مجلس از طرف اصولگرایان به صورت نمایی افزایش پیدا کرده و کار را به جاهای باریک می کشاند. با این حال دکتر لاریجانی نشان داده که هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان تعامل بهتر و با آرامش بیشتری با ایشان دارند و برنامه های مورد نظر دولت و مجلس می تواند بهتر و سریعتر به تصویب مجلس برسد.

از طرف دیگر حضور دکتر عارف در راس مجلس، فردی که به نفع دکتر روحانی از انتخابات ریاست جمهوری کنار کشیده بود، انتظارات را بیش از اندازه و به صورت نجومی افزایش می داد. حضور اصلاح طلبان هم در راس دولت و هم در راس مجلس باعث می شد تا روزنامه های اصولگرای افراطی با قدرت و شدت بیشتر به تخریب و نشر مطالب اکثرا خلاف واقع پرداخته و جو را متشنج کنند.

هم اکنون شاهد نوع فعالیت برخی رسانه ها علیه دولت هستیم و تصور واکنش و نوع فعالیت آن ها در صورت ریاست دکتر عارف بر مجلس کافیست تا به جو متشنج شده و سراسر خشم و دشمنی در ماه های پیش رو پی ببریم.

به این ترتیب می توان علی لاریجانی را با توجه به شرایط کنونی در کشور و جو موجود، بهترین و مناسب ترین گزینه برای حفظ آرامش سیاسی حاکم در جامعه و نیز تحقق اهداف دولت و اصلاح طلبان دانست.

از طرف دیگر، فارغ از همه این تجزیه تحلیل‌های سیاسی و رسانه‌ای، جا دارد از محمدرضا عارف تشکر شود. او نه تنها نق-نق‌های برخی حامیانش و غر-غرهای برخی منتقدانش را به جان خرید و خودش را در مظان رای نمایندگان قرار داد که به همه ناظران نیز نشان داد که می‌توان در عین «رفاقت»، «رقابت» کرد. در طول ماه‌های اخیر که او منتخب تهران شده است، هرگز نه به نیش و کنایه و نه با ایما و اشاره، اهانتی به رقیب نکرده و همواره از او به نیکی یاد کرد. در نهایت هم نجیبانه نامزد شد، پهلوانانه رقابت کرد و اخلاق‌مدارانه به نامزد پیروز تبریک گفت.

قابل پیش بینی است که برخی در روزهای آتی برای او نسخه بپیچند که “بهتر بود نامزد نمی‌شدی و ….” ولی عارف با حضور در این رقابت هم وزن خود را سنجید و هم به حامیان و منتقدانش «واقع گرایی» را نشان داد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :