نشست این هفته کمیته اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی با حضور مدیریت ارشد استان و مدیران و فعالان این بخش حیاتی، شاهد ریل گذاری تا پایان سال جاری با رویکرد ارتقای همه شاخص های کشاورزی نسبت به سال قبل بود.

به گزارش تبریزمن، اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در نشست سه ساعته امروز شنبه کمیته اقتصاد مقاومتی استان در حوزه کشاورزی، با حوصله تمام به اظهارات شرکت کنندگان در تشریح مزیت های نسبی و نقاط ضعف کشاورزی استان گوش داد و در پایان، دستورهای لازم و علمی برای رفع مشکلات را صاد کرد.

افزایش چشمگیر سهم کشاورزی از اعتبارات استانی در مدت سپری شده از حیات دولت تدبیر و امید، تصمیم برای افزایش تسهیلات اعطایی صندوق توسعه و حمایت از کشاورزی آذربایجان شرقی از ۶۰۰ میلیارد ریال سال گذشته به یک هزار میلیارد ریال در سال جاری و وعده بسیج سازندگی برای احیا یا ایجاد ۲۱۰ واحد تولیدی کشاورزی در شهرستان های استان از جمله مصوبات امروز کمیته اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی بود.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین بر ضرورت اتصال هیات های تجاری علاقه مند به سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی به حوزه کشاورزی و تلاش برای عملیاتی کردن بایسته های سند تدبیر و توسعه استان در بخش راهبردی کشاورزی تاکید کردند.

تولید افزون بر ۸۰۰ هزار تن گندام در سال جاری زراعی به عنوان نماد عینی تلاش برای پیاده کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی، تلاش برای تسهیل زندگی عشایر استان از طریق در اختیار قرار دادن تجهیزات خورشیدی و آمداگی برای توسعه کشت گلخانه ای به عنوان یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی از دیگر مسایلی بود که استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت تحقق ان از طریق هم افزایی همه نهادهای دولتی مستقر در استان با جهاد کشاوزی تاکید کرد.

**استاندار آذربایجان شرقی : سهم بخش کشاورزی از اعتبارات استانی پنج درصد افزایش یافت

استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با اشاره به اینکه سهم کشاورزی از اعتبارات استانی در ابتدای سال ۹۲ به چهار درصدکاهش یافته بود، گفت: این رقم در دو سال گذشته به ۹ درصد افزایش یافته و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری به ۱۱ درصد برسد .

وی یکی از مشکلات گذشته در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی را بی برنامگی عنوان کرد و گفت: عمل بر اساس سلیقه و ذائقه و آزمون و خطا ، موجب هدر رفت منابع در گذشته شد.

جبارزاده با بیان اینکه در سند تدبیر توسعه استان نقشه راه مشخص شده است، اظهار کرد: بخش کشاورزی همراهی مناسبی با اجرای این سند داشته و با توجه به انتخاب استان به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور ، بخش کشاورزی استان هم می تواند الگوی سایر استان ها باشد.

وی با بیان اینکه دولت درصدد تحقق سیاست های ابلاغ شده توسط رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی است، گفت: نیروهای جهادی با توجه به صف شکن بودن در دفاع مقدس امروز هم می توانند پیشرو باشند .

استاندار اذربایجان شرقی در این نشست که با حضور فعالان بخش خصوصی و مدیران اتحادیه ها و تعاونی های بخش کشاورزی برگزار شد، با اشاره به رکود شکنی تولید گندم در سال جاری با پیش بینی خرید ۸۰۰ هزار تن در استان خاطرنشان کرد: در حالی که در اسفند سال ۹۲ برای سه روز ذخیره گندم نداشتیم، امروز سیلوها خالی نشده، تولید جدید وارد شده است .

وی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی استان در برنامه اقتصاد مقاومتی و اینکه عمده صنایع استان همچون شیرینی و شکلات، لبنی و فرش وابسته به کشاورزی است، بر ضرورت همراهی همه دستگاه ها در تحقق این برنامه ها تاکید کرد .

جبارزاده با بیان اینکه مشکل بخش کشاورزی، مشکل همه مسئولان استان است، گفت: ما در کنار فعالان این بخش هستیم و از رونق تولید در این بخش حمایت می کنیم .

وی با اعلام اینکه کل تسهیلات در گردش استان برای سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی هفت هزار میلیارد ریال است ، گفت: سهم اعتباری بخش کشاورزی باید مشخص شود .

جبارزاده در پاسخ به خواسته یکی از فعالان بخش کشاورزی استان در خصوص پرداخت تسهیلات اختصاص یافته به واحدهای راکد بخش صنعت به بخش کشاورزی گفت: تسهیلات اختصاص یافته برای خود بخش صنعت هم کافی نیست و باید برای حمایت از بخش کشاورزی به دنبال منابع جدید باشیم .

وی صندوق حمایت از بخش کشاورزی را ظرفیتی مناسب برای این بخش دانست و گفت: با توسعه دفترهای این صندوق در سایر شهرستان ها و ایجاد یک صندوق در هر شهرستان می توان بهره بیشتری از این ظرفیت برد .

جبارزاده همچنین گفت: به منظور استفاده از منابع صندوق توسعه ملی باید چند پروژه بزرگ در بخش کشاورزی استان تعریف کنیم.

وی بر ضرورت جذب سرمایه خارجی در بخش کشاورزی نیز تاکید کرد و گفت: با استفاده از توان نهادهای غیردولتی همچون بسیج سازندگی و نهادهای حمایتی همچون بنیاد برکت می توان گام های بزرگتری در جهت اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی همسو با سند تدبیر توسعه استان برداریم .

وی با اعلام آمادگی برای حمایت از عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در بازار، خاطرنشان کرد: برای ارتقای ارزش افزوده در بخش کشاورزی نیازمند دانش بنیان شدن واحدهای این بخش هستیم.

** ضرورت همگرایی برای رفع موانع توسعه اقتصادی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی هم با اشاره به مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت: پررنگ شدن این موضوع در کشور به جهت آسیب پذیری مقوله اقتصاد نسبت به زمینه های سیاسی و دفاعی است .

داود بهبودی با اشاره به چالش هایی که در زمینه برخی شاخصه های اقتصادی وجود دارد، بر ضرورت همکاری مجموعه های دولتی، خصوصی و غیردولتی برای رفع موانع و مشکلات موجود در مسیر توسعه اقتصادی تاکید کرد .
وی با اشاره به اینکه سند تدبیر توسعه بخش کشاورزی استان همسو با اقتصاد مقاومتی و جامع تر از اهداف تدوین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی برای این بخش است ، یادآوری کرد: با توجه به خرد بودن بیشتر فعالیت های بخش کشاورزی ، مدیریت مناسب این بخش در راستای اهداف توسعه ضروری است .

بهبودی با بیان اینکه سرمایه تمام مشکلات این بخش را حل نمی کند، گفت: با ارزیابی ویژگی واحدهای فعال و تعمیم عملکرد این واحد به واحدهای نیمه فعال و راکد می توان شاهد رونق تولید در این بخش بود .

کریم مهری ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم با بیان اینکه سند تدبیر توسعه استان برگرفته از سیاست های اقتصاد مقاومتی است، گفت: آرامش بازار ماه مبارک رمضان با همکاری بخش خصوصی و اتحادیه ها حاصل شده است.

** تولید پنج میلیون و ۱۰۶ هزار تن محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به سیمای کشاورزی استان، مجموع تولیدات کشاورزی آن در بخش های مختلف دام، طیور، شیلات، باغی و زراعی را پنج میلیون و ۱۰۶ هزار تن در سال اعلام کرد .

اکبر فتحی با اشاره به فعالیت ۵۶۵ واحد صنایع تبدیلی در استان، ظرفیت فرآوری این واحدها را دو میلیون تن در سال اعلام کرد .

وی با اشاره به اینکه هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی شامل هسته تولید سالم، ساماندهی بازرگانی، اصلاح الگوی کشت، توانمند سازی بهره برداران، توسعه کشاورزی دانش بنیان و بهره برداری پایدار تنوع زیستی است، گفت: افزایش ضریب خود اتکایی بخش کشاورزی در تولید محصولات اساسی از جمله گندم در این سند دیده شده است.

فتحی با اشاره به افزایش جذب تسهیلات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی از صندوق توسعه ملی در دو سال گذشته گفت: در حالی که در سال ۹۲ تنها ۶۲ درصد از سهمیه استان از این محل جذب شده بود، سال گذشته ۳۷ درصد بیش از سهمیه استان جذب شد.

وی با اشاره به مشکلات و چالش های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از جمله همکاری نامناسب بانک ها در اختصاص سهم ۲۵ درصدی تسهیلات این بخش، پراکندگی مراجع نظارتی و مشکل یکپارچه سازی اراضی کشاورزی گفت: راه اندازی بورس کالای کشاورزی به خاطر اجرا نشدن قوانین توسط برخی دستگاه ها به تاخیر افتاده است.

فتحی با اعلام اینکه ۵۹ درصد واحدهای بخش کشاوری استان فعال، ۲۷ درصد راکد و ۱۴ درصد نیمه فعال است، گفت: برای راه اندازی واحد های راکد و فعال سازی واحدهای نیمه فعال در کنار تکمیل واحدهای در حال احداث چهار هزار و ۱۶۵ میلیارد و ۷۳۹ میلیون ریال اعتبار و تسهیلات نیاز است.

** وعده اعطای یک هزار میلیارد ریال تسهیلات از صندوق توسعه کشاورزی استان
مدیرعامل صندوق توسعه و حمایت از کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به آغاز فعالیت صندوق با یک هزار و ۷۴۰ میلیون ریال سرمایه در سال های قبل اظهار داشت: این رقم اکنون به ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

بشیر جعفری افزود: صندوق در سال گذشته موفق شد ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود چهار درصد به اعضای خود اعطا کرد که ۳۰۰ میلیارد ریال ان از محل سرمایه های خود صندوق های و بقیه از محل اعتبارات بانک های طرف قرارداد صندوق بود.

وی با اشاره به برنامه راه اندازی صندوق توسعه در شهرستان های میانه، مرند، اهر، جلفا و مراغه و آذرشهر اظهار داشت: ۴۱ درصد سرمایه صندوق باید از سوی دولت تامین شود و هر صندوق نیز ۱۰۰ میلیارد ریال آورده اولیه داشته باشد.

وی اضافه کرد: ۳۵ صندوق خرد زنان روستایی نیز آماده بهره برداری است، ضمن اینکه معتقدیم در هر یک از روستاهای حاشیه دیاچه ارومیه باید از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه یک صندوق خرد روستایی تشکیل شود تا از مهاجرت مردم جلوگیری کند.

دبیر خانه کشاورز استان هم در این نشست، افزایش تولید بخش کشاورزی استان به بیش از ۱/۵ میلیون تن در سال با وجود رکود و نیمه فعال بودن واحدهای این بخش را تامل برانگیز دانست و گفت: تعاونی های خرده پا و کوچک نقش مهمی در شکوفایی بخش کشاورزی ایفا می کنند.

مصطفی قنبری با تاکید بر ضرورت دانش بنیان شدن تولید در بخش کشاورزی گفت: سرمایه گذاری در این بخش باید به سمت تعاونی ها سوق پیدا کند.

رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی آذربایجان شرقی هم در این نشست با بیان اینکه برخی خلاء های قانونی مانع اجرای برنامه های توسعه کشاورزی است، ناهماهنگی بین دستگاه های مسئول در صدور پروانه فعالیت واحدهای کشاورزی، پرداخت نشدن حق بیمه کشاورزان خسارت دیده از حوادث طبیعی و نامناسب بودن طرح اجرای برق دار شدن چاه های کشاورزی را از جمله مشکلات موجود عنوان کرد.

عطاء اله هاشمی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی بخش کشاورزی با کمبود نقدینگی برای تامین نهاده مواجه هستند ، تسریع در اجرای بیمه کارفرمایان بخش کشاورزی را خواستار شد.

در این نشست تعدادی از فعالان بخش خصوصی و مسئولان اتحادیه های کشاورزی استان مشکلات مربوط به حوزه فعالیت خود را مطرح کردند.

تسریع در واگذاری و نصب پنل های خورشیدی در مناطق عشایری استان و افزایش مراکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی از خواسته های مطرح شده در این نشست بود .

در پایان این نشست کتاب ‘پهنه بندی آبادی ها، تحولی در نظام ترویج کشاورزی ایران’ نیز با حضور استاندار آذربایجان شرقی و هیات همراه رونمایی شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :