هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی امروز پنج شنبه با حضور فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید و در آن، شرکت کنندگان به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات دستور جلسه پرداختند.به گزارش تبریزمن، ابوالفتح ابراهیمی نایب رییس اتاق بازرگانی در نطق پیش از دستور جلسه هفدهم به ارایه گزارشی از بررسی مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان پرداخت و گفت:بررسی مصوبات این کارگروه از یک و نیم ماه پیش نتیجه داده است به طوری که در طول برگزاری ۶۹ جلسه کارگروه مذکور، همین تعداد مصوبه نیز مورد موافقت اعضا قرار گرفته است که شامل موارد مختلف بانک های عامل می باشد.

مشاور استاندار افزود:همچنین اعضای ستاد از تعداد ۵۴ واحد تولیدی بازدید به عمل آورده اند. در این راستا با ۱۲ واحد نیز تماس گرفته شده که به غیر از یک واحد، سایر واحدهای تولیدی از همکاری بانک ها با آنها در راستای تسهیل و رفع موانع تولید ناراضی بودند.


photo_2015-12-17_16-27-11 [1600x1200]
در این خصوص، احمد محمدزاده معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت:اکنون معوقات بانک ها به دولت به صورت ماهانه گزارش می شود، گذشت آن زمانی که گفته بودند ۸ سال طول دهید تا بلکه شامل بخشودگی قرار گیرند زیرا این منابع مالی، متعلق به سهام داران است، این مبالغ حق الناس بوده و به هیچوجه قابل بخشش نیست!

وی در بخش دیگری از اظهارات خود از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خواست تا به کسانی که معوقات بانکی شان باقی مانده در خصوص زمان بندی بازپرداخت آنها تذکر دهند.

در ادامه، موضوعات دستور جلسه مورد بررسی اعضای شورای گفتگو قرار گرفت.

صمد حسن زاده به عنوان رییس اتاق بازرگانی و دبیر شورا، اقدامات انجام گرفته در راستای اجرای مصوبات جلسات کارشناسی آذر ماه را تشریح نمود و اعلام کرد که مصوبات شورای گفتگوی استان ظرف مدت ۳۰ روز آینده در جلسات هیات دولت بررسی خواهد شد.

photo_2015-12-17_16-27-08 [1600x1200]
سپس صدیقی رییس انجمن همگن کانی غیرفلزی آذربایجان شرقی پیشنهاد خود مبنی بر تسهیل، تامین و ذخیره سازی سوخت دوم بنا بر احتمال قطعی گاز شهری به علت افت فشار در ایام سرد سال را مورد تاکید قرار داد و گفت:باید معاونتی به نام فرآوری محصولات معدنی جهت بازگشت ارزش افزوده به کشور برای رفاه حال مردم تشکیل گردد و در زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد زیرا وقت آن رسیده تا خام فروشی مواد متوقف شود.

لحاظ نمودن حق عضویت پرداختی توسط شرکت ها بابت ادامه فعالیت تشکل های اقتصادی و تجاری نیز از دیگر پیشنهاداتی بود که از سوی شریف زاده رییس انجمن مدیران صنایع استان مطرح گردید تا این پرداخت به یک الزام تبدیل شده و ۱۰ درصد عوارض آنها به این امر اختصاص یابد، لذا با موافقت اعضای شورای گفتگو مقرر گردید تا از محل ارزش افزوده، پرداختی ها به تشکل ها، به شورای گفتگوی کشور منتقل شود تا به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تایید، در سطح کشور اجرایی شود.

از دیگر موضوعات مطرح شده در هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی، پیشنهادات اسماعیل چمنی رییس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستبافت کشور بود.

وی با تاکید بر حفظ عنوان تبریز مبنی بر شهر جهانی فرش دستبافت، بند ت وظایف شورای گفتگو را مورد توجه قرار داد و گفت:حدود ۲۰۰ هزار نفر از قالی بافان استان ما می توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند زیرا محوریت هنر-صنعت فرش دستبافت متعلق به شهر تبریز است، لذا خلاء نمایشگاه دایمی و موزه فرش دستبافت که در شأن آذربایجان باشد احساس می گردد و باید فکری برای آن کرد.

در خاتمه اضافه می کنم استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه غیبت داشت و معاون اقتصادی وی، اداره هفدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی را عهده دار بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :