بیست و دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی امروز در تبریز برگزار گردید.

به گزارش تبریزمن، در این جلسه که در محل استانداری آذربایجان شرقی و با حضور رؤسای دستگاه های اجرایی و مدیران بنگاه های اقتصادی تشکیل گردید تعدادی از مشکلات فراروی این حوزه مورد بحث و تبادل نظر اعضای شورا قرار گرفت.

احداث یک پل جهت دسترسی شهرک چرمشهر

در ابتدای جلسه، صمد حسن زاده به عنوان دبیر شورای گفتگو گزارشی از پیگیری مصوبات در سطح استانی و موانع اجرایی مصوبه قبلی شورا در خصوص راه های ارتباطی شهرک چرمشهر تبریز را مطرح نمود که واکنش مدیرکل راه و شهرسازی را به همراه داشت.

photo_2016-06-18_15-54-36

توحید اخلاقی هم در این باره گفت:راه های دسترسی غیرقانونی در این مسیر وجود دارد که باید از تقاطع های غیرهمسطح بهره مند گشت اما متاسفانه احداث تقاطع های غیرهمسطح در نزدیکی همدیگر و با فاصله کمتر از ۲ کیلومتر، نقاط حادثه خیز اطلاق می گردد که به صلاح نمی باشد.

استاندار آذربایجان شرقی هم در این خصوص تاکید کرد که سازمان راه و شهرسازی به فکر احداث یک پل باشد که تردد و مسیر دسترسی به مناطق مختلف این بخش از کلان شهر تبریز را تسهیل بخشد.

پیگیری مصوبات این شورا در سطح ملی که به کمیته ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه ارجاع داده شده بود نیز مورد واکاوی اعضا قرار گرفت.

photo_2016-06-18_15-54-42

تمهیداتی برای جذب گردشگران درمانی بیندیشیم

در ادامه جلسه رییس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی پیشنهاداتی در زمینه تحرک اقتصادی استان ارایه نمود و گفت:تامین مالی بنگاه های اقتصادی از مشکلات امروز کشورهای جهان است اما این امر در کشور ما به دلیل وجود شرایط ویژه اقتصادی، دوچندان شده و رکود و بیکاری را باعث گردیده است.

سیدباقر شریف زاده افزود:در واقع نفت به اقتصاد ما وارد شده و فعالیت های غیرمولد تولیدی را رواج داده است که نقدینگی کلانی را به وجود آورده است به طوری که ۴۵ درصد نقدینگی کشور در گذشته به ۱۳ درصد کاهش یافته است و متاسفانه معطوف شدن این پدیده بیشتر در حوزه ارز و مسکن به چشم می خورد لذا قیمت ارز باید به طور تدریجی افزایش یابد.

وی در پایان اظهارات خود با اشاره به اینکه باید در حوزه گردشگری تمهیدات خاصی در استان اندیشیده شود توجه اعضای شورای گفتگو را به مبحث جذب گردشگران درمانی از کشورهای همجوار به ویژه ارمنستان جلب نمود که به زعم وی می تواند کارگشای بسیاری از مشکلات بخش خصوصی شود که مطالبات بخش خصوصی با مبلغ ۱۱۸ هزار میلیارد تومان در سطح کشور از جمله آنهاست.

خوب است کمی هم حال کار کردن داشته باشیم

استاندار آذربایجان شرقی با ذکر این نکته که سال جاری، سال اقتصاد مقاومتی است گفت:لذا باید بر اساس برنامه ریزی های مدون به پیشرفت همه جانبه استان اندیشید زیرا دولت گذشته چنان زخمی بر بدنه کشورمان وارد کرد که تا ۵۰ سال بعد هم مرهم نمی یابد.

اسماعیل جبارزاده افزود:نباید فشار زیادی بر واحدهای تولیدی وارد شود و همه نگاه ها هم به سوی دولت جهت حمایت از واحدها نباشد در حالی که پول شهروندان و تولیدکنندگان باید در چرخه اقتصادی کشور بچرخد و فعالیت های زنجیره ای صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود طرح های تشویقی ساخت و ساز در شهرهای استان را مورد تاکید قرار داد و خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی اضافه کرد:توجه داشته باشید که هر کس در زمین لم یزرع، ساختمان احداث نماید مانعی وجود ندارد و سازمان های جهادکشاورزی و منابع طبیعی همکاری های لازم را عملی خواهند کرد اما اگر این امر در زمین های زراعی صورت گیرد به طور حتم برخورد جدی و قانونی به عمل خواهد آمد.

جبارزاده همچنین گله مندی خود از تجار و بازرگانان آذربایجان شرقی را بر زبان جاری ساخت و گفت:در زمینه تعرفه های ترجیحی مقرر شده بود دوستان فعال در امر تجارت همکاری های خود با کشور پاکستان را به عمل آورده و پیشنهادات سازنده خویش را اعلام نمایند اما متاسفانه به غیر از افراد ثابت، سایر فعالان این حوزه برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهای روسیه، عراق و آذربایجان هیچ گامی بر نداشته اند که قابل تأمل می باشد.

رییس شورای گفتگوی دولت در آذربایجان شرقی در پایان اظهارات خود تاکید کرد:باید کمی هم حال و حوصله کار کردن داشته باشیم، ظاهرا یا مشکل کهولت سنی داریم و یا هم نیاز مالی نداریم! اما به هر حال باید به فکر کارگران و نیازمندانی باشیم که برای تامین نان شب خانواده هایشان کار می کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :