عضو هیات مدیره بانک مسکن گفت: با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی با سود ۱۸٫۵ درصد در تهران و ۵۰ میلیون تومانی شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را از اواخر دیماه یا اوایل بهمن ماه امسال آغاز می کند.

به گزارش تبریزمن، ابوالقاسم رحیمی انارکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این مصوبه شورای پول و اعتبار هفته گذشته به تصویب رسید و پیش بینی می کنیم با طی مراحل قانونی، پرداخت این تسهیلات به متقاضیان اول بهمن ماه و یا اواخر دیماه امسال آغاز شود.

وی اظهار داشت: تاکنون این مصوبه شورای پول و اعتبار به بانک مسکن ابلاغ نشده و طبق سنوات گذشته، این مصوبه تا ۱۰ روز آینده به بانک مسکن ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه متقاضیان استفاده از تسهیلات بانک مسکن برای خرید و یا ساخت مسکن می توانند از تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جعاله نیز استفاده کنند، گفت: در این صورت متقاضیان می توانند تا ۷۰ میلون تومان برای خرید مسکن در تهران با این سود استفاده کنند.

** پرداخت اقساط به سه روش ساده، پلکانی و پلکانی دوره ای

رحیمی انارکی با اشاره به میزان اقساط این تسهیلات افزود: در این روش متقاضیان برای بازپرداخت اقساط تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی به روش ساده باید ۶۹۳ هزار تومان، به روش پلکانی ساده ۵۷۸ هزار تومان و پلکانی دوره ای پنج ساله ۶۲۱ هزار تومان پرداخت کنند.

وی یادآورشد: متقاضیانی که تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی استفاده کرده اند به روش ساده باید ۸۶۶ هزار تومان، به روش پلکانی ساده ۷۲۳ هزار تومان و روش پلکانی پنج ساله ۷۴۶ هزار تومان قسط پرداخت کنند.

این عضو هیات مدیره بانک مسکن افزود: اقساط تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی در تهران نیز به روش ساده یک میلیون و ۴۰ هزار تومان، به روش پلکانی ساده ۸۶۸ هزار تومان و پلکانی دوره ای پنج ساله نخست ۹۳۲ هزار تومان خواهد بود.

رحیمی انارکی خاطرنشان کرد: هم اکنون نرخ سود تسهیلات در شبکه بانکی کشور ۲۱ درصد است اما بانک مسکن با کاهش ۱٫۵ درصدی سود تسهیلات، آن را۱۸٫۵ درصد تعیین کرده است.

به گفته وی، متقاضیان علاوه بر این تسهیلات می توانند با خرید اوراق مسکن، ۱۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت کنند که باید اقساط آن را پنج ساله با ۱۹ درصد سود، به بانک مسکن بازپرداخت کنند.

** شرایط واحدهای مسکونی برای دریافت تسهیلات بانک مسکن

وی با بیان اینکه بانک مسکن برای پرداخت این تسهیلات شرایطی را در نظر گرفته که متقاضیان برای خرید واحدهای مسکن زیر ۲۰ سال می توانند از آناستفاده کنند، گفت: واحدهایی که از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها بین ۲۰ تا ۲۵ سال گذشته باشد می توانند تا سقف ۳۵ میلیون تومان از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنند.

رحیمی انارکی گفت: بانک مسکن برای واحدهای مسکونی که بیش از ۲۵ سال سن دارند هیچگونه تسهیلاتی پرداخت نمی کند و بازپرداخت اقساط این تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی ساده و پلکانی دوره ای پنج ساله در ۱۲ سال عملی خواهد شد.

وی ادامه داد: متقاضیان احداث مجتمع های ساختمانی با مراجعه به شعب بانک مسکن در سراسر کشور با تشکیل پرونده و خرید اوراق مسکن می توانند همان روز اوراق خود را خریداری کرده و برای واحدهای مسکونی در دست احداث خود تسهیلات دریافت کنند.

** بانک مرکزی ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مسکن را آزاد می کند

وی افزود: برای پرداخت این تسهیلات ۱۰هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانک مسکن در نزد بانک مرکزی آزاد می شود؛ ضمن اینکه بانک مسکن به طور متوسط ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق مسکن در فرابورس منابع جذب می کند.

عضو هیات مدیره بانک مسکن بیان کرد: با تصویب شورای پول اعتبار، بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات بدون سپرده گذاری از اواخر سال گذشته میزان آن را برای تهران ۶۰ میلیون تومان، برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان را در دستور کار خود قرار داد تا متقاضیان با خرید اوراق مسکن بتوانند از این تسهیلات با سود ۱۶ درصد استفاده کنند.

وی با بیان اینکه پیش از این متقاضیان برای خرید اوراق مسکن محدودیت هایی داشتند تا از سفته بازی در این بخش جلوگیری شود، گفت: در دوره جدید نیز برای استفاده از تسهیلات ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی متقاضیان روزانه می توانند تنها۱۴۰ اوراق مسکن برای شهر تهران خریداری کنند.

وی افزود: افرادی که متقاضی خرید اوراق مسکن برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر هستند، نمی توانند بیش از ۱۲۰ اوراق از فرابورس با نماد ۹۴۰۹ خریداری کنند و متقاضیان سایر شهرها نیز روزانه حق خرید بیش از ۱۰۰ اوراق مسکن را نخواهند داشت.

عضو هیات مدیره بانک مسکن تصریح کرد: بانک مسکن با ابزارهای کنترلی خود، معامله افرادی که بیش از این اوراق مسکن خریداری کرده باشند را ابطال خواهد کرد تا از سفته بازی در بازار جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، با مصوبه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار، بانک مسکن از اواخر دی و یا اوایل بهمن ماه امسال پرداخت تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی برای تهران، ۵۰ میلیون تومانی برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۴۰ میلیون تومانی برای سایر شهرهای ایران را آغاز می کند؛ متقاضیان علاوه بر این تسهیلات می توانند از تسهیلات جعاله ۱۰ میلیون تومانی این بانک نیز با استفاده از اوراق مسکن استفاده کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :