سفیر ایران با اشاره به این که چهارمین دیدار روسای جمهور دو ایران و ترکیه در بهار پیش روی صورت خواهد گرفت٬ گفت: تا کنون ۲۶ کمیسیون مشترک تجاری و اقتصادی با هدف توسعه روابط و افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور برگزار شده است.

به گزارش تبریزمن، هیاتی از خبرگزاری آناتولی با حضور در سفارت ایران در آنکارا با محمد ابراهیم طاهریان فرد، سفیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمت اوزتورک، مدیر بخش زبان‌های خارجی خبرگزاری آناتولی در این دیدار ضمن اشاره به این که خبرگزاری آناتولی قدمتی همسال با جمهوری ترکیه دارد و از سابقه‌ای دیرین در بخش خبر برخوردار است، اظهار داشت که هدف اصلی از تاسیس آن، تهیه و ارائه اخبار ترکیه و جهان در منطقه آناتولی بوده است.

وی افزود: خبرگزاری آناتولی هم اکنون به یازده زبان دنیا، خبر تهیه و منتشر می‌کند. بخش فارسی خبرگزاری نیز که از سال ۲۰۱۵ شروع به فعالیت کرده است، اخبار کشورهای ایران٬ افغانستان و تاجیکستان را پوشش می‌دهد. ترکیه از روابط دیرین تاریخی با ایران برخوردار است و این دو کشور دارای مشترکات فرهنگی و بافت جمعیتی مشابهی نیز هستند. به همین دلیل نیز خبرگزاری آناتولی می‌تواند نقش مهمی در گسترش و توسعه روابط دو کشور ایفا کند.

محمد طاهریان فرد سفیر ایران در آنکارا نیز ضمن قدردانی از هیات خبرگزاری آناتولی به خاطر حضور در سفارت ایران، این اقدام را گامی موثر در پیشبرد همکاری‌ها توصیف کرد و گفت: روابط دو کشور سابقه دیرینه‌ای داشته و در راستای نقشه راه مشترکی در حال توسعه است و سه دیدار روسای جمهور ترکیه و ایران در طول دو سال، موید این مطلب می‌باشد. در شب کودتای نافرجام ۱۵ جولای٬ ایران در کنار ترکیه بود و حمایت خود را از این کشور اعلام داشت. ترکیه نیز در زمان تحریم‌ها همواره از ایران حمایت کرده و در کنار آن بوده است. این نشانگر دوستی عمیق میان تهران – آنکارا است.

وی با اشاره به این که چهارمین دیدار روسای جمهور دو کشور نیز در بهار پیش روی صورت خواهد گرفت٬ خاطر نشان کرد: تا کنون ۲۶ کمیسیون مشترک تجاری و اقتصادی با هدف توسعه روابط و افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور برگزار شده است.

سفیر ایران گفت: با توجه به این که حجم مبادلات تجاری بین ترکیه و ایران ۳۰ میلیارد دلار پیش بینی شده است، متاسفانه سال گذشته این رقم ۱۱ میلیارد دلار بود. این در حالی است که سال گذشته بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار توریست ایرانی به ترکیه آمدند.

وی تصریح کرد: روسای جمهور دو کشور و نمایندگان ویژه آنها تاکید دارند تا شرایط و زیر ساخت‌های مشترک برای گسترش روابط دو جانبه در تمامی زمینه‌ها افزایش یابد. در حوزه دیپلماسی عمومی نیز هر دو کشور دارای اتاق‌های فکر و نهادهای مدنی و خبرگزاری‌های فعال هستند. ما از هرگونه فعالیت مشترک بین این بخش‌ها و تعامل بین خبرگزاری‌ها استقبال می‌کنیم، زیرا خبرگزاری‌ها مجرای اصلی تحقق اهداف مشترک و نقشه راه میان دو کشور هستند.

طاهریان فرد اذعان کرد: ما خواهان افزایش همکاری‌ها بین خبرگزاری‌های ایران و ترکیه هستیم، زیرا این نهادها در توسعه مناسبات متقابل به ویژه در زمینه روابط اقتصادی٬ معرفی پتانسیل‌ها و بازارهای تجاری نقش بسزایی دارند. خبرگزاری‌های دو کشور می‌توانند حول محورهایی از قبیل معرفی مناطق آزاد تجاری٬ جاذبه‌های فرهنگی و توریستی٬ حقوق زنان٬ محیط زیست و حتی تبادل اخبار و مسائل سیاسی روزمره و نیز اطلاع رسانی در مورد ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های متقابل فعالیت‌های مشترک انجام دهند.

حکمت گوک، مدیر بخش فارسی خبرگزاری آناتولی نیز ضمن اشاره به این که هدف اصلی تاسیس بخش فارسی خبرگزاری آناتولی، تبادل اخبار و اطلاعات و برقراری ارتباط خبری بین دو کشور و دو ملت است، یادآوری کرد: سابقه همکاری ۳۰ ساله‌ای را با خبرگزاری ایرنا داریم و بعد از تاسیس بخش فارسی نیز رابطه تنگاتنگ و همکاری‌های وسیعی با بیش از ۲۰ رسانه ایران از جمله خبرگزاری‌ها٬ روزنامه و سایت‌های خبری داشته‌ایم.

وی در مورد افزایش همکاری‌های رسانه‌ای میان این دو نهاد ابراز امیدواری کرد و افزود: هدف ما تبادل سریع اخبار بین دو کشور و همچنین پوشش خبری بیشتر و در نتیجه آشنایی بیشتر ملت دو کشور با اخبار٬ فرهنگ و جاذبه‌های همدیگر است.

در این ملاقات فاروک توکات، مدیر بخش اخبار بین‌الملل آناتولی و سردار محمود اوغول لاری، مسئول روابط عمومی خبرگزاری آناتولی نیز حضور داشتند که اطلاعاتی در خصوص بخش‌های مختلف خبرگزاری آناتولی به محمد طاهریان فرد سفیر ایران ارائه کردند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :