مقوله سلامت، شاخص های متفاوتی دارد و ایده های روانی و اجتماعی در آن بسیار دخیل است، لذا انتقال صحیح ارزش ها و فرهنگ ها باید در بین دو نسل انجام گیرد و موضوع سلامت در این بین بسیار مهم می باشد.

به گزارش تبریزمن، نشست تخصصی فرصت ها و راهکارهای زنان دو نسل قبل و بعد از انقلاب با حضور بهار ضمیران دانشجوی دکترای سلامت و رفاه اجتماعی و کارشناس ارشد مطالعات زنان، رقیه تمیز دکترای جامعه شناسی گروه های اجتماعی با تخصص خانواده و آسیب های اجتماعی، سمیه غنی زاده دانشجوی دکترای روانشناسی تربیتی و شهناز رضاجو مدیرکل امور بانوان شهرداری تبریز امروز در فرهنگسرای شهید بهشتی برگزار گردید.

در این جلسه همچنین بر تأخر فرهنگی اشاره شده و تاکید گردید که در شاخص های احترام، صبر و درستکاری، نسل قبل بهتر از نسل ما و متعاقبا این موارد در نسل فعلی بهتر از نسل جدید و جوان می باشد به طوری که برخی از آنها در جامعه امروز اهمیت خود را از دست داده است… اگر در برخی از موارد تنزل داشته ایم اما در مقوله هایی مانند مشارکت، زنان امروزی از وضعیت مناسبی برخوردار هستند.

در بخش دیگری از این نشست نیز پیرامون موضوع افسردگی زنان سخن به میان آمد و حاضرین در این خصوص به بحث و تبادل نظر پرداختند و یکی از راههای درمان افسردگی، جمع کردن افراد یک نسل دور هم عنوان گردید زیرا به زعم کارشناسان این جلسه، فرزندان هر نسل نسخه ویژه ای دارد و لذا تجویز یک نسخه مشترک برای همه کار درستی نبوده و عارضه افسردگی را به بار خواهد آورد بنابراین فراخواندن انسان های یک نسل اعم از مرد و زن اثرات مثبتی را به دنبال خواهد داشت.

nejati

به اعتقاد این کارشناسان، تنها بودن و در تنهایی فکر کردن قضاوت های فردی را به وجود می آورد و لذا تجمع افراد در محیط های کوچک و محدود، عامل افسردگی می گردد، همچنین تهاجم فرهنگی از زمانی شروع می شود که فرزندان و مادران ما قصد جای گیری در شخصیت های ماهواره ای را دارند در حالی که باید قبول کرد اگر زنان و دختران ما حالت، چهره، شکل و و ضعیت و خانواده خود را فراموش نکنند گرفتار این هجوم فرهنگی نخواهند شد، بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که اصل واقع گرایی حافظ زنان جامعه ماست.

مدیرکل امور بانوان شهرداری کلان شهر تبریز هم در این جلسه با اشاره به اینکه پیروزی انقلاب اسلامی برای زنان ایرانی یک نوید بود گفت:در مباحث هنری، فرهنگی و اقتصادی افتخارات بزرگی نصیب زنان کشورمان گردید زیرا زن، ریشه اصلی یک خانواده در کسب جایگاه والا محسوب می گردد و این امر در آموزه های دینی هم تاکید شده است.

شهناز رضاجو با ذکر این نکته که امام راحل مبنی بر حضور همیشگی زنان کشور در صحنه های مختلف تاکیدات بسیاری داشته اند افزود:این امر، شأن و منزلت زن ایرانی را به اثبات می رساند و لذا امروزه آموزش های مختلفی در فرهنگسراهای شهر تبریز در حال برگزاری بوده و کارشناسان این مراکز آماده راهنمایی و مشاوره های عمومی و خصوصی هستند تا زنان دیروز و امروز جامعه از خدمات بهینه زندگی بهره مند گردند.

وی ادامه داد:در تمام خانواده های ایرانی – اسلامی، وحدت و آرامش خاصی وجود دارد در حالی که این موضوع در خانواده های غربی در تقسیم سهم محدود شده و خبری از عشق و علاقه واقعی مشاهده نمی گردد و برای همین، اشاعه فرهنگ غربی از سوی برخی از زنان ما بسیار قابل تأمل است زیرا مادران فردای ما باید در سلامت کامل باشند!

nejati-7

رضاجو اضافه کرد:در برخی موارد هم، افکار منفی را به فرزندانمان تزریق می کنیم مثلا به فرزندمان می گوییم تو نمی توانی فلان کار را انجام دهی که تاثیرات نامناسبی را بر روی او خواهد گذاشت، بنابراین مادران ما باید همیشه مثبت اندیش بوده و افکار مثبت را به نورچشمانمان منتقل نماییم لذا طبق فرموده رهبر انقلاب، وسایل مدرن، یک فرصت مناسب برای خانواده هاست و باید از ظرفیت های آن ها به صورت بهینه استفاده کنیم لذا باید در این باره آگاهی های لازم را به دست آوریم.

مدیرکل امور بانوان شهرداری تبریز در پایان اظهارات خود تاکید کرد:تکریم ارباب رجوع اولین برنامه ای بود که شهردار تبریز به تمامی مدیران این مجموعه توصیه نمود زیرا مهم ترین اصل در اداره شهری است و بدین ترتیب اگر کاری هم از دستمان برنیاید حداقل می توانیم دردل های شهروندان را شنیده و در صورت امکان مشاور آنها باشیم.

اکرم حضرتی رییس سابق کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز هم که قرار بود در این نشست حضور یابد تا زمان اتمام جلسه خبری از وی نشد!


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :