رئیس انجمن مغز و اعصاب کشور با اشاره به اینکه در سال ۱۸۳۰ بیماری ام اس تعریف شده است، گفت: شیوع ام‌اس در زنان دو برابر مردان است.

به گزارش تبریزمن، دکتر حسین پاک‌دامن در دوازدهمین کنگره بین‌الملل ام‌اس در مجتمع پیامبر اعظم دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه بیشترین اپیدمی در کشورهای پیشرفته است، گفت: هزینه‌های بسیاری برای کندی سیر و کمک به بیماری ام‌اس شده است.

وی به سه مسئله مهم علت، ایجاد و درمان در بیماری ام‌اس مواجه هستیم، اشاره کرد و افزود: بیماری ام‌اس ازنظر ژنتیکی و موقعیت جغرافیایی در برخی مناطق دنیا نادر و در برخی مناطق آمار بالاست.

پاک‌دامن بابیان اینکه از هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر به بیماری ام‌اس مبتلا می‌شود، تصریح کرد: این بیماری در زنان دو برابر بیشتر از مردان وجود دارد و به صورت‌های مختلف خود را در افراد نشان می‌دهد.

وی با اعلام اینکه تا قبل از سال ۹۲ این بیماری غیرقابل‌درمان بوده است، اذعان داشت: خوشبختانه در حال حاضر این بیماری قابل‌درمان و اقداماتی برای کاهش حملات بیماری ام‌اس صورت گرفته است و برای از بین بردن این بیماری در کشور و دنیا نیاز به تحقیقات علمی بیشترداریم و باید به اقدامات اپیدمی بیشتر توجه شود.

همچنین نایب رئیس انجمن ام‌اس ایران با اشاره به تأسیس این انجمن ۲۰ سال پیش در کشور، گفت: خوشبختانه امروز شاهد رشد علمی، تحقیقاتی و پیشرفت‌های مختلف در خصوص بیماری ام‌اس نسبت به ۲۰ سال گذشته در کشور و دنیا هستیم.

محمدعلی صحرائیان بابیان اینکه بیماری ام‌اس طی سال‌ها رو به افزایش بوده است، اظهار داشت: در ۱۰ سال بیماران ام‌اس دو برابر افزایش‌یافته‌اند که این امر نگران‌کننده است و باید برای پیشگیری و ارائه خدمات بیشتر به آن‌ها تلاش بسیار شود؛ باید در جهت مراقبت از بیماران ام‌اس با یک تیم درمانی در اسرع وقت با دسترسی کافی تلاش کنند.

وی بابیان اینکه باید خدمات در سطح بالاتری به بیماران ام‌اس ارائه شود، اذعان داشت: باید خدماتی که شایسته این بیماران است به آن‌ها ارائه شود.

صحرائیان به برگزاری این‌چنین همایش‌هایی در کشور و شهرستان‌ها که دارای چالش‌ها و مشکلات بسیار هستند، اشاره کرد و افزود: برگزاری این همایش‌ها در تهران با مشکلات بسیار است و این در شهرستان‌ها با مشکلات بیشتری برگزار می‌شود.

۹۰ هزار بیمار ام اس داریم

دبیر دوازدهمین کنگره ام‌اس کشور در مراسم افتتاحیه هدف از برگزاری این کنگره را تبیین دستاوردهای دربیماری ام‌اس به‌ویژه داروهای خوراکی، اقدامات توان‌بخشی و پرستاری عنوان کرد.

محمود عابدینی با اشاره به ارسال مقالات به دبیرخانه کنگره ام‌اس، گفت: ۲۵۵ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد ۳۱ مقاله به‌صورت سخنرانی، ۸۱ مقاله ازنظر محتوا و فرمت علمی و مابقی به‌صورت پوستر انتخاب شدند.

وی در خصوص مهمانان و مدعوین دوازدهمین کنگره ام‌اس کشور، اظهار داشت: در این کنگره متخصصان، جراحان مغز و اعصاب، داروسازان، پرستاران، فیزیوتراپیست، پزشکان عمومی، زنان و زایمان و پزشکان داخلی و از کشورهای ایتالیا، کانادا، آلمان و سوریه حضور دارند.

عابدینی در خصوص تعداد بیماران ام‌اس در مازندران، با بیان اینکه در مازندران حدود سه هزار بیمار ام‌اس داریم، در مورد آمار بیماران ام‌اس در کشور، اذعان داشت: در کشور حدود ۹۰ هزار بیمار ام اس داریم و حدود ۴۵ هزار نفر دارو مصرف می‌کنند.

وی در خصوص برگزاری کنگره ام‌اس، افزود: این کنگره با محوریت تخصصی، تازه‌های تشخیصی و درمانی، توان‌بخشی و غیره به مدت دو روز در مجتمع پیامبر اعظم دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال برگزاری است.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :