معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شهریار شاعری است که نه تنها شعرهایش در داخل کشور، بلکه در خارج از مرزهای جغرافیایی کشور بازتاب داشته و شاعری نامی است؛ هم زندگی و هم آثار استاد شهریار به یادماندنی بوده و درس عبرتی برای اهل ادب و فرهنگ می‎باشد.

به گزارش تبریزمن، سعید شبستری خیابانی در آیین گرامی‌داشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی، اظهار کرد: به قول کریمی ‌مراغه‌ای بعضی از کارها، انسان را ماندگار می‌کنند و ممکن است که خود شخص در برهه‌ای از زمان دیگر حضور نداشته باشد، اما کار ماندگاری که انجام داده است یاد او را همواره زنده نگه خواهد داشت.

وی با اشاره با کار ماندگار استاد شهریار در حوزه‌ی شعر و ادب، ادامه داد: خوشا به حال کسانی که در زمان زنده بودن کارهای ماندگار انجام داده و نتیجه‌ی آن نیز سالیان سال در جامعه باقی می‎ماند.

وی افزود: در طول زمان بوده‌اند انسان‌هایی که از لحاظ اجتماعی یا کارهای خیرانه، فرهیخته شناخته شده‌اند اما معدود کسانی هستند که توانسته‌اند در حوزه‌ی فرهنگی و ادبی کار برجسته‌ای انجام داده و نان خود را به یادگار در تاریخ ثبت کنند که استاد شهریار جزو همین افراد است.

شبستری خیابانی گفت: شهریار هم به شعر فارسی مسلط بوده و هم به شعر فارسی شاهکار خلق کرده است؛ این چنین شاعری به ندرت پیدا می‌شود که آثاری شیوا، روان و ماندگار در هر دو زبان داشته باشد و همچنین شاهکار ادبی که در شعر “حیدربابا” وجود دارد به هیچ زبانی قابل ترجمه و تبدیل نیست.

وی با اشاره به شعر “علی ای همای رحمت” و ماجرای آیت‌الله مرعشی نجفی، یادآور شد: این اشعار نشان دهنده‌ی این است که استاد شهریار چقدر عمیق و از درون قلب شعرهایش را سروده است، این ماجرا تنها در خصوص این شاعر اتفاق افتاده و که خاص بودن مقام استاد شهریار را می‌رساند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار با اشاره به عشق و علاقه‌ی بی‌بدیل استاد شهریار به آذربایجان و ایران، بیان کرد: این موضوع همواره در اشعار استاد نمایان بوده و همین ویژگی‌های خاص استاد شهریار بود که باعث شد “روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی” همزمان با بزرگداشت این شاعر ترکی زبان باشد.

وی تاکید کرد: برگزاری این نوع مراسمات، کم‌ترین کاری است که می‌توان در حق این شاعر توانا انجام داد، اما باید در طول سال نیز برنامه‌هایی برای استاد شهریار انجام گرفته و مقام ایشان تجلیل شود.

وی با اشاره به اینکه قریب دو دهه قبل، روز شعر و ادب فارسی همزمان با روز بزرگداشت استاد شهریار انتخاب شده است، اظهار کرد: هیچ گونه تغییری در روز شعر و ادب فارسی به وجود نیامده و همچنان این روز در جای خود پابرجاست.

شبستری خیابانی با اشاره به اینکه مقبرة‌الشعرا مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر و ادیب است، افزود: آذربایجان همواره مملو از چهره‌های ادبی و فرهنگی بوده و ثقل تولیدات ادبی و هنری در این سرزمین با آمار بسیار بالایی قرار داشته است.

وی با تاکید بر اینکه شهریار جایگاه بسیار بالایی دارد، گفت: امید است بتوانیم آنگونه که در شان شهریار است از مقام این استاد تجلیل کنیم و از بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان نیز که به همت دولت تدبیر و امید بر روی کار آمده است، انتظار داریم که با همکاری و تلاش بتواند کارهای شایسته‌ای برای مقام استاد شهریار انجام دهد.

گفتنی است؛ مراسم گرامی‌داشت “استاد شهریار” و “روز شعر و ادب فارسی” با حضور جمعی از اهالی شعر، فرهنگ و هنر و همچنین مسئولان استانی در خانه پروین اعتصامی تبریز برگزار شده و برنامه‌های متنوع فرهنگی نیز اجرا شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :