به گزارش تبریزمن، شهرام شفیعی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به مناسبت سالروز تشکیل این سازمان در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی از زمان آغاز دهه دوم فعالیت خود دچار تغییر و تحولاتی شده و بستر لازم را برای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و کارسپاری به بخش خوصوص فراهم نمود.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۱۲۵۰۰ کارشناس و فارغ التحصیل مرتبط با رشته های کشاورزی عضو سازمان بوده و آماده فعالیت هستند اما متاسفانه تزدیک به ۶۰ درصد از این افراد هنوز موفق به اشتغال نشده و جویای کار هستند. ۴۰ درصد مابقی نیز تحت عناوین مختلف در سازمان و یا شرکت های خصوصی وابسته مشغول می باشند.

شفیعی با اشاره به مشکل جدی کم آبی در کشور افزود: در بحث کم آبی فی الواقع زنگ خطر به صدا در آمده و وضعیت کشور با این روند در آینده ای نه چندان دور اسفناک پیش بینی می شود. بیش از ۹۲ درصد آب مصرفی کشور در بحث کشاورزی می باشد و داریم به نقطه ای می رسیم که باید کشاورزی را ممنوع کنیم. جای تاسف می باشد که طبق آمار های منتشر شده برای تولید یک کیلوگرم گوشت در حدود ۱۵ هزار لیتر و برای تولید یک کیلوگرم پنیر ۵ هزار لیتر آب مصرف می شود.

وی ادامه داد: طبق پیش بینی های سازمان ملل در ۳۰ سال آینده برخی مناطق در جهان دچار خشکسالی خواهند شد که کشور ما نیز جزو این مناطق می باشد و باید برنامه کامل و مناسبی برای ذحیره منابع ترتیب دیده شود. با این حال آماری که در این مورد نیز منتشر شده تکان دهنده است. در کشور ما بیش از ۷۰ درصد بارندگی ها تبخیر می شود و نکته مهم نیز این است که از بیش از ۸۰ درصد از بارندگی های ذخیره شده مصرف می شود. این در حالی است که در کشور های اروپایی و یا شرق آسیا هم میزان تبخیر کمتر بوده و هم میزان مصرف از آب ذخیره شده کمتر از ۳۰ درصد می باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی در ادامه افزود: در حال حاضر در بحث کشاورزی کشور مشکلات فراوانی وجود داشته و عدم حمایت باعث ایجاد مشکلات فراوانی شده است. در اکثر کشور های دنیا حدود ۵۰ درصد ارزش تولید محصولات کشاورزی به عنوان یارانه و بسته حمایتی به تولید کننده پرداخت می شود با این حال این رقم در کشور ها چیزی حدود ۱۵ درصد می باشد که در برنامه ۵ ساله عنوان شده اما این ۱۵ درصد هم نیز بعضا پرداخت نمی شود.

شفیعی در ادامه با اشاره به لزوم استفاده از فارغ التحصیلان و کارشناسان رشته های مرتبط با کشاورزی در تولیدات محصول و نیز نهاد های مختلف دامی گفت: حضور این افراد در کنار کشاورز یا مجتمع هایی همچون مرغداری، گاوداری، گلخانه و نهالستان نه تنها باعث تولید محصولات سالم خواهد شد بلکه افزایش تولید و سوددهی را نیز در پی خواهد داشت.

وی در خاتمه با اشاره به ممنوع شدن ساخت و توسعه زمین های کشاورزی در اطراف دریاچه ارومیه گفت: بیش از ۱۰ هزار نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی استان در حوضه دریاچه ارومیه می باشند و می توانند با آموزش و ایجاد برخی تغییرات و زمین های کشاورزی و باغات این منطقه نقش مهمی در جلوگیری از نابودی دریاچه داشته باشند اما فعلا هیچ یک از مسئولین از پتانسیل بالای سازمان ما استفاده نمی کند.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :